www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 2:36 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 27, 2013 8:34 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Dali nekoj za bilo sto vo ovie izminati dve godini kako si clen na forumot uspea da te ubedi deka treba razlicno od ona sto ti mislis deka e ispravno :?: :?:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 27, 2013 9:49 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Ti so brojkite . . . drzi se do temata . . .. a jas ne sum tema ovde :D Inace pisuvame za vodno zivotno ...riba .. so 0 NULA Q na inteligencija . . . :D
A nekoj ovde pokusava da me ubedi deka znae ribata sto e konec sto trevka sto e trska . . . :head_bang:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 27, 2013 9:57 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Keltan НапишиCOLON
znaes li Atanasovski deka go lovat skobalot i na vestacka treva i toa uspesno :D

:D
Kako sto musicarite uspevaat da vrzat vestacka musica i da ja prelazat pastrmkata deka e vistinska taka i bojnicarite uspeale da napravat imitacija na treva i da gi prelazat bojnikot . Ova ne e dokaz deka konecot ne igra uloga.
Keltan НапишиCOLON

PS . koga sakas ce ti demonstriraeden kolega deka i skobal i crvenoperka se lovi uspesno i na pletenica :D
Ti veruvam , samo sto crvenoperkata i mrenata ne mozeme da gi sporeduvame, kako i bojnikot so pastrmka. Ne mozeme site ribi da gi stavime vo eden kos i odtamu da podvlekuvame opsiren zaklucok. Ednite se predpazlivi , drugite ne , ednite gledaat podobro od drugite itn. Sekoja riba e prikazna za sebe i zatoa ovaa tema e preopsirna za da bi mozele da ja globalizirame.
Ja zaklucocite gi donesuvam od moeto iskustvo, so sigurnost mozam da tvrdam deka debelinata na podvezot e presuden vo musicarenjeto a nekogas i dolzinata na istiot pogotovo ako lovime na povrsina. Ne bi se iznenadil ako se javi nekoj i kaze deka fatil pastrmka na suva musica so pletenica, isklucoci postojat a od isklucocite ne mozeme da donesuvame zaklucok deka toa e ispravniot nacin.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 27, 2013 10:03 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Keltan НапишиCOLON
A nekoj ovde pokusava da me ubedi deka znae ribata sto e konec sto trevka sto e trska . . . :head_bang:
I na ova moram da ti odgovoram :D Na poslednoto ribarenje vo Laponija ja imav ovaa situacija so Artic Char barem 10 pati. Ribata da ja vadi muckata so namera da ja zeme musicata od povrsina, svaka deka nesto ne e vo red ne ja ni otvara ustata nego samo ja udara so nosot i zaminuva . Mene ovoj primer mi ukazuva deka ovaa riba i ne e taka naivna kako sto ti ja predstavuvas.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 27, 2013 10:23 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Atanasovski НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
znaes li Atanasovski deka go lovat skobalot i na vestacka treva i toa uspesno :D

:D
Kako sto musicarite uspevaat da vrzat vestacka musica i da ja prelazat pastrmkata deka e vistinska taka i bojnicarite uspeale da napravat imitacija na treva i da gi prelazat bojnikot . Ova ne e dokaz deka konecot ne igra uloga.
Keltan НапишиCOLON

PS . koga sakas ce ti demonstriraeden kolega deka i skobal i crvenoperka se lovi uspesno i na pletenica :D
Ti veruvam , samo sto crvenoperkata i mrenata ne mozeme da gi sporeduvame, kako i bojnikot so pastrmka. Ne mozeme site ribi da gi stavime vo eden kos i odtamu da podvlekuvame opsiren zaklucok. Ednite se predpazlivi , drugite ne , ednite gledaat podobro od drugite itn. Sekoja riba e prikazna za sebe i zatoa ovaa tema e preopsirna za da bi mozele da ja globalizirame.
Ja zaklucocite gi donesuvam od moeto iskustvo, so sigurnost mozam da tvrdam deka debelinata na podvezot e presuden vo musicarenjeto a nekogas i dolzinata na istiot pogotovo ako lovime na povrsina. Ne bi se iznenadil ako se javi nekoj i kaze deka fatil pastrmka na suva musica so pletenica, isklucoci postojat a od isklucocite ne mozeme da donesuvame zaklucok deka toa e ispravniot nacin.
Se slozuvam so toa ,debelinata ima uloga . AMA ribata vo nikoj slucaj ne moze da znae sto e toa konec a uste pomalku da razlikuva konec od treva ili ne znam sto ! Pa 90% od mrezite se platneni bre decki , jasno li vi e toa ? Da , sekoja riba e prikazna za sebe ama samo dodeka zboruvame za nacinot kako , kade i na sto se lovi ..NEMA i NE POSTOI poglupa ili pointeligentna riba ...site se isti ...Vo nikoj slucaj ne mozeme ni da spomeneme za nekoja inteligencija kaj niv . . . a ako razlikuvaat ova sto tvrdite nekoj , togas toa e inteligencija . . . :D

Ste cule li nekoj nekade da uspeal Delfin da ulovi na trska ???

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 27, 2013 10:33 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Atanasovski НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
A nekoj ovde pokusava da me ubedi deka znae ribata sto e konec sto trevka sto e trska . . . :head_bang:
I na ova moram da ti odgovoram :D Na poslednoto ribarenje vo Laponija ja imav ovaa situacija so Artic Char barem 10 pati. Ribata da ja vadi muckata so namera da ja zeme musicata od povrsina, svaka deka nesto ne e vo red ne ja ni otvara ustata nego samo ja udara so nosot i zaminuva . Mene ovoj primer mi ukazuva deka ovaa riba i ne e taka naivna kako sto ti ja predstavuvas.
Pa takvi slucaji imas sekoj den dodeka musucaris i na Treska pastrmka ..... samo sto ne gi primetuvas ! Sto mislis deka pastrmkata od dole ne ja gleda tvojata imitacija kako pliva po povrsina ?? A ne ja zema , nekogas cel den bez ulov ? Sto mislis , zosto ne si ulovil ? Sigurno ne poradi debelinata na predvezot .. . Nema teorija deka pastrmkite ne ti ja zabelezale musicata a ti bez ulov ?? :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 27, 2013 10:48 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Pa bas zatoa sto ne ja zima musicata ukazuva deka znae sto e konec a sto treva. Zima se okolu mojata a nea ja ignorira iako i ja prezentiram soodvetnata imitacija. A deka konecot igra uloga eve ti licen primer. Na Savinj naidov na lokalno roenje na cadis musica na poteg od 30 metra. Mnogu brzo identifikuvav koja musica ribata ja zima, i toa mnogu intezivno zimanje. Prezentirav odlicna imitacija no bez uspeh 20 min. Liderot mi bese od pleten konec 2 metra a podvezot monofilament 1 m. Na kraj go prodolziv podvezot za 1 metar svakajki deka pleteniot lider ja plasi ribata. Odkako go napraviv toa imav udar skoro na sekoe zafrlanje. Vakvi primeri ima kolku sakas koga uspehot mi zavisel od smalivanjeto na debelinata na konecot ili prodolzuvanje na istiot kako bi ja oddalecil musicata od snjurot. Seto ova mi ukazuva deka konecot igra uloga.
Pred kompjuter nema da se razbereme, na voda sigurno ;)

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 27, 2013 11:15 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Keltan НапишиCOLON
Ti so brojkite . . . drzi se do temata . . .. a jas ne sum tema ovde :D Inace pisuvame za vodno zivotno ...riba .. so 0 NULA Q na inteligencija . . . :D
A nekoj ovde pokusava da me ubedi deka znae ribata sto e konec sto trevka sto e trska . . . :head_bang:
Dali e pametna,inteligentna,dali go gleda ili oseca ne me interesira.Znam samo deka mi se sluci da lovam na 0.10mm udira redovno no mi kine sekoja pogolema riba,ja menuvam spulnata stavam druga so konec 0,14 ili 0,16 bese i odarite gi snema......toa najverojatno mu se slucilo na sekoj od nas ajde toa objasni mi go mene i na drugite.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 27, 2013 11:36 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Mislam deka za toa se zboruvase negde predhodno po realno se dvizi mamecot :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 27, 2013 11:44 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Atanasovski НапишиCOLON
Pa bas zatoa sto ne ja zima musicata ukazuva deka znae sto e konec a sto treva. Zima se okolu mojata a nea ja ignorira iako i ja prezentiram soodvetnata imitacija. A deka konecot igra uloga eve ti licen primer. Na Savinj naidov na lokalno roenje na cadis musica na poteg od 30 metra. Mnogu brzo identifikuvav koja musica ribata ja zima, i toa mnogu intezivno zimanje. Prezentirav odlicna imitacija no bez uspeh 20 min. Liderot mi bese od pleten konec 2 metra a podvezot monofilament 1 m. Na kraj go prodolziv podvezot za 1 metar svakajki deka pleteniot lider ja plasi ribata. Odkako go napraviv toa imav udar skoro na sekoe zafrlanje. Vakvi primeri ima kolku sakas koga uspehot mi zavisel od smalivanjeto na debelinata na konecot ili prodolzuvanje na istiot kako bi ja oddalecil musicata od snjurot. Seto ova mi ukazuva deka konecot igra uloga.
Pred kompjuter nema da se razbereme, na voda sigurno ;)
Znaci ti tvrdis deka GLEDA nevidliv konec a ne razlikuva imitacija od PRAVA musica ?

Fluro li korists za predvez za musica ???

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum