www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 11:44 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1234»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 20, 2013 5:06 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Bash ubava tema rcna SantaFe pa mislam deka zasluzuva zbor dva ili nekoja stranicka :D
SantaFe НапишиCOLON
:crazy: :hit_head: :hit_head: :hit_head:

Хмм... А некои водат тешки дебати од типот „абе 35ка е дебел конец, стави 28ка оти 35ката ја гледа И СЕ ПЛАШИ

А ваму од Мајстор Лепи ни се плаши ни се страши... :secret: :seir:
Keltan НапишиCOLON
Pa otvori tema bre Ilco , ovdeka ce ne karaat :D Ne samo sto gledaat koncite ,slusam i marki raspoznavale :seir:

Imame dosta iskusni ribolovci od site polinja na forumto taparoshi,spinerdzii,tie sto lovat na dubinka ili krapdzii sto se vikat :D (mala shala nemoj odma da se ljutite),mushicari sve zivoo....Pa zatoa ako ne gi mrzi lugeto zbor dva da napisat dali debelinata na konecot tolku smeta ? Dali debel konec tolku mnogu se prepoznava i ja plashi ribata ili nema vrska ?
Povelete pishete po nesto

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 20, 2013 5:57 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
SantaFe НапишиCOLON

А некои водат тешки дебати од типот „абе 35ка е дебел конец, стави 28ка оти 35ката ја гледа И СЕ ПЛАШИ
Сепак главен фактор барем по мое мислење е начинот на кој ловиме, местото каде ловиме
Примерно : Јас барем незнам дека некој лови крап на тапа и да користи монофил 0,35 или 0,40мм, или да развлекува на 200+ метри со најлон од 0,30 или 0,28мм.
Ловам исклучиво со најлон 0,30мм кога ловам од рака, до лани ловев со 0,28 но бидејќи врзував шок лидер ме нервираа чворови и се вратив на 0,30мм.
Кога развлекувам што е голема реткост (ме мрзи) користам 0,35мм!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 20, 2013 6:35 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Обично предвезите од флуорокарбон или обичен најлон - кополимер барем за крапски риболов се од 0.35 па се до 0.60..
Резултатите се дека со таков предвез механиката на тешко исплукување работи и процентот на закачени риби е по голем.. не гледам дека крапот би имал проблем со дебелината..

За бела риба мислам дека да.. има реакција ако е по дебел конецот.. но не дека го гледа или се плачи туку дека го осеќа при лапнувањето на мамецот..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 20, 2013 6:47 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON716
На секој параболик имам по две шпулни,една со 0.30, другата за по тешки води(гранки,трски трева)0.40.
Тоа дали го гледа,препознава конецот и што му значи истиот,може само да претпоставуваме.
Пред неколку години на дискавери се прикажуваа емисии за риболов со Рекс Хант,можеби некој и ги гледал.
Типот искусен риболовец и презентер на Шимано во една емисија на прашање дали рибата ги гледа конците и улогата на боите на истите буквално рече:Па и да ги види што му представува тенко конче во вода.

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 20, 2013 11:02 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Hmm interesno.
Jas imam edna teza. Fakjame pastrmki od 300 grama na 0,14 konec a koga odime na krupna pastrmka stavame 0,22. Sto toa znaci deka golemite se pokjoravi pa ne im smeta 0,20 mm konec a malite imaat ostar vid pa moras da gi prelazes so 0,14 mm?
Neli pogolemite se poiskusni pa bi trebalo da bide obratno: pogolemite da se lovat so potenok konec. :ugeek:

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 20, 2013 11:41 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Ilija , mozes da mi pojasnis malku nekoi raboti vo tvojot post , nekako ne te razbrav nadobro sto sakas da kazes so taa tvoja teza ? Dali na 300 gramski pastrmki mislis na nekoja planinska rekicka kade verojatnosta za pogolema e ramna na nula ? I na sto mamci lovis pastrmki od 300 grama ? I ona 0.22mm. na kolku pogolemi pastrmki mislis ??Nekako ne razbiram sto mislis so ona POKJORAVI :geek: Mora da se skroz coravi , i mali i golemi cim lapaat zelezna kasika , blinker . .. .trokuki i karabineri :D

Inace na vobler i blinker jas pastrmka lovam na pletenica . . . :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 21, 2013 1:24 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
ilija НапишиCOLON
Hmm interesno.
Jas imam edna teza. Fakjame pastrmki od 300 grama na 0,14 konec a koga odime na krupna pastrmka stavame 0,22. Sto toa znaci deka golemite se pokjoravi pa ne im smeta 0,20 mm konec a malite imaat ostar vid pa moras da gi prelazes so 0,14 mm?
Neli pogolemite se poiskusni pa bi trebalo da bide obratno: pogolemite da se lovat so potenok konec. :ugeek:
:NotWorthy:
Здрава логика, ништо повеќе ! :lepi:

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 21, 2013 1:34 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Често сум доаѓал во заблуда што од неискуство што од слушање на муабети на „искусни“ рибари, така да сега во мојот арсенал за бела риба може да се најдат конци од 0.8 до 0.18мм.
Во последно време, после подолго користење на овој дијапазон на монофиламенти од 0.8 до 0.18мм. сватив дека за мои потреби, за лов на попадика, карас, клен на Козјак најдобар избор ми е 0.16мм. Раат да си ловиш без да му ја мислиш што ако удри поголем клен или карас или ако се закачи на некое мало коренче или камче што не е случај со 0.8-0.10мм каде немаш таква комоција. Сум експериментирал во ист ден со конец на едната шпулна 0.8мм, а на другата 0.16 и никаква битна разлика не сум приметил, и на едниот и на другиот ловев и попадики и караси, а попадиките важат нели за по претпазливи риби. Според мене (по 1000ти пат) најбитна е презентацијата на мамецот, конфигурацијата на теренот, климатските фактори, конецот игра „ЗНАЧАЈНА“ улога само во нашите глави, освен во ситуациите каде потанки конци се подобри за подалеку зафрлање, она што го напиша Васил и така натаму, но бидејќи сум АПСОЛУТЕН ПОЧЕТНИК во крапскиот риболов воопшто не би сакал да се впуштам во дискусија со поискусните, барем за сега додека не стекнам некое искуство и сам не увидам што е најдобро. Што се однесува до дубинките користам 0.28 за на езеро и 0.35 за на река.
Поздрав и бистро!

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 21, 2013 7:36 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Keltan НапишиCOLON
Inace na vobler i blinker jas pastrmka lovam na pletenica . . . :D
И јас, не ставам ФК како предвез, па никогаш не сум имал проблем, дури и на мали бистри рекички (рекичето и сл.) :)

А кога ловам на тапа, генерално ловам на 0.14, некако ми е некоја златна средина, може да извади и мрена од 2 кг, а ништо не и фали и за сите бели риби.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 21, 2013 10:13 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
SantaFe НапишиCOLON
Често сум доаѓал во заблуда што од неискуство што од слушање на муабети на „искусни“ рибари, така да сега во мојот арсенал за бела риба може да се најдат конци од 0.8 до 0.18мм.
Во последно време, после подолго користење на овој дијапазон на монофиламенти од 0.8 до 0.18мм. сватив дека за мои потреби, за лов на попадика, карас, клен на Козјак најдобар избор ми е 0.16мм. Раат да си ловиш без да му ја мислиш што ако удри поголем клен или карас или ако се закачи на некое мало коренче или камче што не е случај со 0.8-0.10мм каде немаш таква комоција. Сум експериментирал во ист ден со конец на едната шпулна 0.8мм, а на другата 0.16 и никаква битна разлика не сум приметил, и на едниот и на другиот ловев и попадики и караси, а попадиките важат нели за по претпазливи риби. Според мене (по 1000ти пат) најбитна е презентацијата на мамецот, конфигурацијата на теренот, климатските фактори, конецот игра „ЗНАЧАЈНА“ улога само во нашите глави, освен во ситуациите каде потанки конци се подобри за подалеку зафрлање, она што го напиша Васил и така натаму, но бидејќи сум АПСОЛУТЕН ПОЧЕТНИК во крапскиот риболов воопшто не би сакал да се впуштам во дискусија со поискусните, барем за сега додека не стекнам некое искуство и сам не увидам што е најдобро. Што се однесува до дубинките користам 0.28 за на езеро и 0.35 за на река.
Поздрав и бистро!
Debelinata na konecot e vazna , znaci ne moze som da lovis na 0.16mm ama ne mozes ni skobal na 0.40mm .Isto taka ne mozes vobler od 4 grama da frlas so 0.30mm konec . .. A debelinata na konecot spored mene e najvazna za ISPRAVNA PREZENTACIJA NA MAMECOT . Znaci sto poprirodno da deluva pod voda . . . . nisto drugo .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum