www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Oкт 05, 2024 8:25 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS910111213ELLIPSIS16»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 3:03 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
:D :D :D :D :D

Kade skas bate.samo da gi ima

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 3:04 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Јан 12, 2012 9:48 pm
МислењаCOLON496
ЛокацијаCOLONBitola
Диме друже не мислев на тебе дека не те бива туку општо, а со дека дека од старт за лиги купови итн. ти требаат толку скапи стапови само се се одвраќаат многу млади и надежни крапчии да станат такмичари тоа ми е поентата

_________________
Anyone who truly understands the passion for
angling knows, only true happiness exists by the
waterside. All other time is spent either thinking or
dreaming about it.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 3:11 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Ne treba skapi ama treba dve vrsti

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 3:14 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Не се навредив дали мене ме бива или не, времето ќе покаже кој го бива, а кој не го бива.
Сите ги бива, само кој колку ќе сака да вложи и да инвестира во себе.
Под инвестиција не мислам на само пари!!

И Сергеј и Ицо и Јане и Пепи итн...ги бива, имале ГОЛЕМИ УСПЕСИ...но имале и ГОЛЕМИ НЕУСПЕСИ!

Затоа викам ја промашивме поентата, не викам дека само опрема треба.

Младите нема што да се плашат. И јас пецав со гомно опрема до пред 1 год. Така почнав и јас.
Одма на коњ неможе, а и не е правилно така.

Секој сам треба да оцени што му треба и што му е доволно...јас зборам лично за моето искуство.
Како и да е...реалноста е таа. Спортов си бара жртва. Некој ке види и ќе се откаже, некој ке продолжи по иста линија, некој ќе напредува...

На крајот се е до човекот. :lepi:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 3:19 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
JaneMK НапишиCOLON
More kako nete slikav so nasmevkata sto ja imase.Na zenska taka nemase da i se nasmees.Duri zaboravi i deka se pakuvavme

Koj saka neka poveli neka kupi surfovi.Jas probav i nema nikogas da gi kupam.Edno mozam da vi kazam.Dali nekolku luge ovdeka kaj nas ke gi pokrenat tie surfovi.
Abe toa se motki neotpeani ..sto si gi nosel u Portugal ne znam.... pa ne e toa trska za krapcija od 1.5 kg .. . :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 3:43 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Jovica75 НапишиCOLON
martinMK НапишиCOLON
Компромис: ке си купиш сподови и ке фрлаш исто толку далеку.. но ке мораш да научиш да ловиш со нив многу по внимателно одколку со далекобој трски.. сподот нема да прости некој дрил што не го очекуваш.. :)
Да за зафрлане, а што ке се случи кога ке треба да ja извадиш на суво. Ако ставиш и jak конец, што ке ги амортизира оние трзаи додека се замара рибата, можни се изгубени риби, а на натпреварот, особено како овоj во Португалиja, се неминовни.

Си ловел ли со спод?..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 3:49 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Spaiva НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
Nigde nerekov deka mora takmi marki nego deka mora da se ima a drugoto e sto sum jas koristel.

Se dodeka mislite ke pomine ili nemora ,nema da ste spremni za kvaliteten natprevar ili liga a ne pa svetsko.
Истото го зборувам цело време, и поради тој факт на прашањето на Келтан дали сум спремен да ја претставувам Македонија на некој светски шампионат, одговорив со НЕ и со назнака дека "МОЖЕБИ 2016-та".

Јас дојдов до ова сознание по потешкиот пат, ако некој друг мисли дека немора...СЕ ИЗЛАЖАЛ.

Уште кога ја почнав темава го пишав следново...
Spaiva НапишиCOLON
Натпреварувач или спортски риболовец против Мајстор (по нашки) рекреативен риболовец.
2 поими кои немаат никаква допирна точка!! Што сфатив јас?
Зошто?

Затоа што додека не почнав да натпреварувам, одам по купови и истерам цела една лига размислував како рекреативец!! ФАКТ!!
Кој не искусил барем една пречка на натпревар, нема никогаш да знае зошто пишав дека ми требаат:
Spaiva НапишиCOLON
1 сет (4 трски) Daiwa AKN (Tournament) - 1500e
1 сет (4 машини) Shimano Ultegra XTC 14000 - 800e
1 тон (мантракуаки) јадици, пва, конци, плетеници, ситници - 200е
1 тон пари за превоз, натпревари, трошоци, прихрани, боили -1000е

Да не зборам за резервни сетови, шатори, кади и гачки...и уште еден тон ситници, безброј скриени трошоци!!

Значи за да влезам серозно, тренирам, ловам по купови у старт ми требаат 3000-4000е. Само да почнам!!!
2 работи...

1. Имаш ефтина, со ниска класа и под просечна опрема за натпревар.
2. Имаш скапа, квалитетна и вистинска опрема за натпревар.

Секој одбира сам, но ке заврши со став како вториот доколку размислува правилно.
Во спортивно му гарантирам НЕУСПЕХ!!

Се друго е гачки приказски, секоја импровизација е неуспех со огромен потенцијал.

Јане го потврди и тоа дека во Македонија нема спремни луѓе, јас пишав 3-4ца...Јане кажа дека на рака ќе ги броиш.
Апсолутно мислењето е исто, и јас лично сум задоволен со овој напредок што пред се размслувам како него.

До пред лигата не мислев така, размислував како многу други, размислував како Димитар на пример кој ме убедува
дека не ми требаат AKN, Century, FS итн....

Пробај ја лигата догодина, пробај некој куп, отпецај нешто, нека те фрка глава еднаш дека ќе бидеш
последен или ти треба риба за Медал...ке смениш СЕ ШТО ИМАШ ОД ОПРЕМА!!! Ова не ти го гарантирам, ТИ ГО ВЕТУВАМ! :lepi:

Твоето искуство од тој момент ке ти помогне за следен пат, нема во моментот.
Тоа што е до тебе ќе го смениш, подобриш, научиш и извежбаш. Тоа што е до опремата ќе остане такво!

Искуството некогаш не те прави подобар натпреварувач. ЗАлудно ако не еволираш, не бараш повеќе, не си перфекционист, не гледаш во ситници и детаљи итн..

Ако АКN-от во моите раце фрли 1м повеќе од спортексот, врз основа на тоа што сакам да се надградам и напредувам...јас сум секако подобар натпреварувач.

Е сега и други фактори зависат, желба, мотивација, амбиција...ако ги немаш...залудно се прави муабет на темава!!!

Секој кој сака, нека почне да натпреварува со тоа што го има...како еволуира, така ќе знае.
На светско не одам по искуство, таму кога ќе појдам...ќе појдам по резултат! Па како даде БОГ!!

Таму знам дека ќе појдам спремен.. максимално, професионално, вистински на секое поле.

Така си е.. нема компромиси.. и не смее да има ако се работи за професионализам..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 7:38 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON716
Aпсолутно си во право за желбата, мотивацијата, амбицијата.Некогаш тие фактори олучуваат и се пред опремата.
Лесно е на репрезентации кои опремата им ги набавува нивната федерација,држава,спонзори како кои.Му е гаје на такмичарот дали изгубил 50 олова,дали му се скршила спод или трска за ловење одма вади нови.
За натпреварувачи како нас тие фактори можат да одлучат многу.
Не е сеедно на Јане,Петко, Станко кој се откажувале од многу други работи да си обезбедат квалитетна опрема за својата пасија наречена крапски риболов и на истата таа опрема која меѓу другото првенствено им служи за рекреација да се вади максимум и да се доведува до ивица на издржливост.
Е тука се уклучува копчето во главата која ги покренува тие три фактори за успех.
Некој ке рече па за тоа се купени,да ама терените на кој одиме на риболов си ги бираме сами,а на такмичења што ке ти одберат други фактори.

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 7:56 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Opremata e alatka i kako takva treba da se gleda i da ne se zali.Bez razlika sto so poslednite pari e zemena.Toa e nsto sto go nauciv od takmicenjata nadvor od drzavava.Znaci kako sto kaza Miki.Se isklucuva kopceto na reset i cepaj.Nema gledanje dali ke se skrsi ili ne bitno e da se dade sve od sebe i da se pobedi.
Se dodeka odite so strav dali ke i se sluci nesto nema da dobite mazimum od taa alatka

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 07, 2013 9:48 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Spaiva НапишиCOLON
....
Диме,
Натпреварувач и рекреативец имаат допирна точка,а од таа точка се почнува пак ке повторам дека МОРА да се има искуство прво од слободен риболов па да идеш на натпревари,некаде напиша дека не може одма од магаре на коњ или како и да беше...не може до вчера си бил мушичар,ловиш крап 5-6 месеци,купуваш јака скапа и комплетна опрема и одма да идеш на натпревари да очекуваш било каков успех.Кога ке ја имаш првата пречка на натпревар многу полесно ке ја решиш со средна класа опрема(комплетна)и искуството кое си го стекнал од слободен риболов,а ако немаш искуство имај ја и најскапата и најквалитетната опрема нема да можеш да ја поминеш таа пречка бидејки опремата не ги решава проблемите туку човекот.

Од опрема имаш ефтина,средна класа квалитетна опрема која ја користат и повекето во Македонија и пошироко и скапа најквалитетна опрема која не е неопходна.Не можеш да гарантираш неуспех на некој кој нема најквалитетна опрема бидејки има пример во Македонија екипа која има 4 стапа Чаб 3.5лб и 4 од 3лб. која помина многу натправари и отиде една година на светско.Тие луге се презадоволни од тие трски и велат дека им ги покриваат сите ситуации,а тие трски не се највисока класа.Таа екипа е само еден пример,а ги има повеке.

Лично јас веке имам два натпревари не многу озбилни повеке пријателски-дружења но сепак беа натпревари каде учествуваа многу членува од Мак крап и кои имаат многу натпревари позади нив па јас(мојата екипа)завршивме втори со мала разлика во килажа истото беше и оваа година.Лани ме фрка во глава кога изгубив неколку риби заради лоша јадичка и немање доволно спод-шекерац за да ја задржам рибата.Оваа година на натрпеварот направивме грешка само што фрливме многу прашкаста и првиот ден имавме многу ситен крап,ама со тоа некакво искуство кое го имаме јас и ортакот успеавме да ја селектираме малку од малку рибата па од голема негатива стигнавме некако до воторо место пак со тесна разлика.Доколку го немавме искуството тешко дека лани,а и оваа година ке направевме нешто.Од опремата ке го сменам само конецот кој како за мене ми е тенок,а ме нервира да сатавам шок лидери.

Оваа година ги сменив трските не за друго дека не вадев риби со нискобуџетните трски,сакав да идам на поквалитетна опрема и опрема со која ке фрлам на 100+ метри без да ме боли уво,а фала богу дури сега гледам што сум купил и сум презадоволен со изборот и не сум во план да ги менувам уште доооолго време,а и фала богу досега барем од ова сезона видов дека ми ги покриваат сите ситуации,блиско,средно и далеку ловење и вадење риба од 0,5кг до 9+кг.Тие трски кои ги имам јас се некоја средна класа не се АКН,Центуи,Фриспири и слично,па еве покриваат каде и да треба.

Целта на овој пост не ми е да се инатам и расправам со тебе Диме,само сакам да Ти докажам дека за да идеш на натпревари Ти треба малку подолго искуство на слободен риболов.Кога ке идеш на кампања од 3-4дена и кога ке наидеш на првата препрека ако не одма ке ја решиш наредното одење и така со тек на време(3-4год зависи колку излегуваш на вода) ке станеш комплетен крапџија и тогаш ке видиш дали спортексот,чабот или окумите ти требат или треба нешто екстра.
Со тоа искуство од слободен риболов ке знаеш и кој конец е добар,која јадичка,сејфт,лидкор.пва и слично се добро или не.Ке знаеш кој период од годината и на кој терен која презентација да се форсира,ке знаеш како да си играш со хемијата по дома кога ке спремаш боила.Така ке станеш комплетен и со тоа искуство и со малку и срека во која јас не верувам,ке се натпреваруваш со многу поголем успех тоа ти го ГАРАНТИРАМ!!

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS910111213ELLIPSIS16»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 37 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum