www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Oкт 05, 2024 11:54 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS89101112ELLIPSIS16»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 05, 2013 9:16 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
howitz НапишиCOLON
Ајде ајде, имаш ти опрема за во Лига, не си за жалење :silent:

Полека со време Лигата испорачува добар квалитет, можеби треба да се средат малку фаворит позиции ( каде што секаде ги има) да се елиминира факторот, бар колку може „среќно раче“ и ќе тргне работава. :lepi:
Ako e ligat na Crnicani , prvo kolo ZDREPKA za pozicii , vtoro kolo POSLEDNO plasiranata ekipa
lovi na mestoto od POBEDNICITE vo prvoto kolo .Drugite ista rotacija , predposledniot na vtoroto bla bla . . . . . .tretoto kolo pak isto , posledniot odi na mestoto od PRVIOT . . .. . Taka mi izgleda NAJREALNO da se izbegne faktorot vlecenje losa pozicija .. . .. ili losa srejca .. . .

I , planinar-krapcija sto mislis za predlogot ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 05, 2013 11:32 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Aпр 23, 2013 10:40 pm
МислењаCOLON166
caparius НапишиCOLON
Jovica75 НапишиCOLON
caparius НапишиCOLON
Si pomislil kocnicata,baitrunner-ot,instant dragot (na primer) zasto sluzat i koja e nivnata namena?

Да за на слободен риболов (Гогомонт, Аквариум..) и тоа ако во близина немаш други рибари, или ако нема препреки, па одвртиja кочницата па нека се шета по цело езеро, ама на натпревар и на места каде што не смееш да дозволиш рибата да се шета каде што сака она, него треба да ja контролираш и да ja стопираш да не отиде во соседниот бокс или во тревите (Црничани...), тогаш и те како ке е потребна амортизациjaта од трската. :fishing:
Ако мислиш така, очигледно не знеш да ги користиш.
Ќе те замолам да ми објасниш, кој е тој начин или техника со работата на кочницата, да ги амортизираш оние удари на тргање со главата во лево и десно што ги прави, и кои се ублажуваат со подвиткување на врвот од трската, за да не дојде до кинење на конецот или устата на крапот. Како ќе го постигнеш тоа со кочницата, како ќе ги ублажиш тие удари.

_________________
ТАПА СИ Е ТАПА


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 05, 2013 11:35 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Jovica , potpolno si vo pravo , ni jas ne razbrav sto saka pogore avtorot da kaze ..kako so freespool da zamaram riba ne mi ide do pamet :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 9:30 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Keltan НапишиCOLON
howitz НапишиCOLON
Ајде ајде, имаш ти опрема за во Лига, не си за жалење :silent:

Полека со време Лигата испорачува добар квалитет, можеби треба да се средат малку фаворит позиции ( каде што секаде ги има) да се елиминира факторот, бар колку може „среќно раче“ и ќе тргне работава. :lepi:
Ako e ligat na Crnicani , prvo kolo ZDREPKA za pozicii , vtoro kolo POSLEDNO plasiranata ekipa
lovi na mestoto od POBEDNICITE vo prvoto kolo .Drugite ista rotacija , predposledniot na vtoroto bla bla . . . . . .tretoto kolo pak isto , posledniot odi na mestoto od PRVIOT . . .. . Taka mi izgleda NAJREALNO da se izbegne faktorot vlecenje losa pozicija .. . .. ili losa srejca .. . .

I , planinar-krapcija sto mislis za predlogot ?


се гледа дека не си бил на оваа вода никогаш ... на Црничани секоја позиција различно работеше во секое коло . така да муабетот не ти држи вода ...

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 11:29 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON716
Ova stvarno ce moras da go pojasnis , ako treba vo posebna tema ! Me stavi vo debela nedoumica.....mislev deka znam kako se zamara riba . . ama :crazy:[/quote]

Ке ти го покажам,а не појаснам пошто глеам по теоријата си,а ја со теоријата по слабо стојам.

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 1:17 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
JaneMK НапишиCOLON
Nigde nerekov deka mora takmi marki nego deka mora da se ima a drugoto e sto sum jas koristel.

Se dodeka mislite ke pomine ili nemora ,nema da ste spremni za kvaliteten natprevar ili liga a ne pa svetsko.
Истото го зборувам цело време, и поради тој факт на прашањето на Келтан дали сум спремен да ја претставувам Македонија на некој светски шампионат, одговорив со НЕ и со назнака дека "МОЖЕБИ 2016-та".

Јас дојдов до ова сознание по потешкиот пат, ако некој друг мисли дека немора...СЕ ИЗЛАЖАЛ.

Уште кога ја почнав темава го пишав следново...
Spaiva НапишиCOLON
Натпреварувач или спортски риболовец против Мајстор (по нашки) рекреативен риболовец.
2 поими кои немаат никаква допирна точка!! Што сфатив јас?
Зошто?

Затоа што додека не почнав да натпреварувам, одам по купови и истерам цела една лига размислував како рекреативец!! ФАКТ!!
Кој не искусил барем една пречка на натпревар, нема никогаш да знае зошто пишав дека ми требаат:
Spaiva НапишиCOLON
1 сет (4 трски) Daiwa AKN (Tournament) - 1500e
1 сет (4 машини) Shimano Ultegra XTC 14000 - 800e
1 тон (мантракуаки) јадици, пва, конци, плетеници, ситници - 200е
1 тон пари за превоз, натпревари, трошоци, прихрани, боили -1000е

Да не зборам за резервни сетови, шатори, кади и гачки...и уште еден тон ситници, безброј скриени трошоци!!

Значи за да влезам серозно, тренирам, ловам по купови у старт ми требаат 3000-4000е. Само да почнам!!!
2 работи...

1. Имаш ефтина, со ниска класа и под просечна опрема за натпревар.
2. Имаш скапа, квалитетна и вистинска опрема за натпревар.

Секој одбира сам, но ке заврши со став како вториот доколку размислува правилно.
Во спортивно му гарантирам НЕУСПЕХ!!

Се друго е гачки приказски, секоја импровизација е неуспех со огромен потенцијал.

Јане го потврди и тоа дека во Македонија нема спремни луѓе, јас пишав 3-4ца...Јане кажа дека на рака ќе ги броиш.
Апсолутно мислењето е исто, и јас лично сум задоволен со овој напредок што пред се размслувам како него.

До пред лигата не мислев така, размислував како многу други, размислував како Димитар на пример кој ме убедува
дека не ми требаат AKN, Century, FS итн....

Пробај ја лигата догодина, пробај некој куп, отпецај нешто, нека те фрка глава еднаш дека ќе бидеш
последен или ти треба риба за Медал...ке смениш СЕ ШТО ИМАШ ОД ОПРЕМА!!! Ова не ти го гарантирам, ТИ ГО ВЕТУВАМ! :lepi:

Твоето искуство од тој момент ке ти помогне за следен пат, нема во моментот.
Тоа што е до тебе ќе го смениш, подобриш, научиш и извежбаш. Тоа што е до опремата ќе остане такво!

Искуството некогаш не те прави подобар натпреварувач. ЗАлудно ако не еволираш, не бараш повеќе, не си перфекционист, не гледаш во ситници и детаљи итн..

Ако АКN-от во моите раце фрли 1м повеќе од спортексот, врз основа на тоа што сакам да се надградам и напредувам...јас сум секако подобар натпреварувач.

Е сега и други фактори зависат, желба, мотивација, амбиција...ако ги немаш...залудно се прави муабет на темава!!!

Секој кој сака, нека почне да натпреварува со тоа што го има...како еволуира, така ќе знае.
На светско не одам по искуство, таму кога ќе појдам...ќе појдам по резултат! Па како даде БОГ!!

Таму знам дека ќе појдам спремен.. максимално, професионално, вистински на секое поле.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 2:35 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Јан 12, 2012 9:48 pm
МислењаCOLON496
ЛокацијаCOLONBitola
Хрватите ,Србите и некои други репрезентативци го поминале уште потешкиот пат од тебе па сите тие убави марки што ги наброја од кои еден сет стапови кошта преку 1500еур убаво им стоеа потпрени надвор од вода а ловеа на сурф стапови од околу 100еур , за што ти требаат стапови од 1500еур ? мислиш подалеку ќе фрлаш , поубаво вадат риба ? Ако не те бива со твоите Спортекси нема да те бива ни со Сентури! Во ова се уверив на Крушевско, постојано ги обвинував моите кинези дека не фрлаат подалеку од 80м се додека Ицо и Даниел не ги пробаа, па Ицо на прво фрли преку 100м со 0.36 инфинити дуо кој е говно за далеку фрлање.Тоа е најбитното или те бива или не за далеку фрлање што последно време се спомнува како важен фактор за успех . Се сложувам дека требаат квалитетни и скапи машинки меѓутоа за стаповите на ова светско потполно го сменав мислењето , заклучок : за ловење до 100-110м секој стап од средна класа (100 - 150еур) ќе заврши работа за далеку имаш солидни сурфови од околу 100еур, кога кај Јане во бокс ги фатив во рака Фри Спиритите просто се споија со мене , се заљубив во нив но не се неопходни! Само мое мислење и заклучок од тоа што го видов во Португалија.

_________________
Anyone who truly understands the passion for
angling knows, only true happiness exists by the
waterside. All other time is spent either thinking or
dreaming about it.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 2:54 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
More kako nete slikav so nasmevkata sto ja imase.Na zenska taka nemase da i se nasmees.Duri zaboravi i deka se pakuvavme

Koj saka neka poveli neka kupi surfovi.Jas probav i nema nikogas da gi kupam.Edno mozam da vi kazam.Dali nekolku luge ovdeka kaj nas ke gi pokrenat tie surfovi.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 2:58 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
risteto НапишиCOLON
Хрватите ,Србите и некои други репрезентативци го поминале уште потешкиот пат од тебе па сите тие убави марки што ги наброја од кои еден сет стапови кошта преку 1500еур убаво им стоеа потпрени надвор од вода а ловеа на сурф стапови од околу 100еур , за што ти требаат стапови од 1500еур ? мислиш подалеку ќе фрлаш , поубаво вадат риба ? Ако не те бива со твоите Спортекси нема да те бива ни со Сентури! Во ова се уверив на Крушевско, постојано ги обвинував моите кинези дека не фрлаат подалеку од 80м се додека Ицо и Даниел не ги пробаа, па Ицо на прво фрли преку 100м со 0.36 инфинити дуо кој е говно за далеку фрлање.Тоа е најбитното или те бива или не за далеку фрлање што последно време се спомнува како важен фактор за успех . Се сложувам дека требаат квалитетни и скапи машинки меѓутоа за стаповите на ова светско потполно го сменав мислењето , заклучок : за ловење до 100-110м секој стап од средна класа (100 - 150еур) ќе заврши работа за далеку имаш солидни сурфови од околу 100еур, кога кај Јане во бокс ги фатив во рака Фри Спиритите просто се споија со мене , се заљубив во нив но не се неопходни! Само мое мислење и заклучок од тоа што го видов во Португалија.
Абе и јас со спортексот фрлам 100-120+ без никаков проблем, има и видео ако сакаш доказ..

Ицо е сведок, Ицо со моите спортекси фрлаше барабар со сите други (фокс, Ц3 итн) ...
120+ фрли Даниел, 120+ фрли и ИЦо... Срцето ВО џеб ми беше, ама летаааааа.

ЕВЕ ТИ ДОКАЗ ДРУЖЕ МОЈ!! Изгледај го до крај видеото и запази го кометнарот на Јане!!

Даниел фрла со Prologic C3 3.9 3.5lb, Ицо со Spotex Comeptition Carp 3.6 3.0lb

Комплетно два различни типови на стапови!!!

Бујрум...



Утињате сите поента, комплетно не се разбираме....незнам што да кажам повеќе. :roll:

пс. Фрлај ти со твоите кинески цело време под напор како што фрлал Ицо, можеби ќе издражат исто како FS..
Пробај, ефтини се...јас 4 скршив досега. ;)

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 3:00 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Јан 12, 2012 9:48 pm
МислењаCOLON496
ЛокацијаCOLONBitola
Џејн :mrgreen: затоа напишав или те бива или не па ни со сурф нема да те бидни :D а за другото стварно ко детенце се радвав

п.с ги спремам видеата од Барселона а и тоа со Џејн Мојсовски само незнам во која тема да го ставам :D

_________________
Anyone who truly understands the passion for
angling knows, only true happiness exists by the
waterside. All other time is spent either thinking or
dreaming about it.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS89101112ELLIPSIS16»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 24 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum