www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Сеп 19, 2024 7:34 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON 28 Dubinki . . . .
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 12:39 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Uliv na Crna Reka vo tikvesko , na galicka reka :D sleguvame od kaj kozite , padnata vodata dosta i edino najblisko a ubavo mesto za som na Galicka reka . . Arno ama , koga stignavme do tamu ..eskadron od ribari ..okupirano mesto od dvete strani , sto cmci sto satori .. Vaka taka ne prefrlija so camec od drugata strana i nekako se smestivme kako 13-ti prasinja .Rano popladne , ne se vjasav da frlam trska za som , pa ajde da gi posetam kolegite , 90% prilepcani :D odam nakaj nivnite satori i brojam trski po pat :ugeek: 46 komadinja na nekoi si 50 metri obala . . . abe sto msilite im vikam sto ce bide ako mavne vecer nekoj pogolem ????? Abe neka mavne teski mi vikaat .. . . Ok , cestija edno kafe , muabeti vaka bilo taka bilo i poleka dojde vreme i ja da se namestam . DVE trski nosam , koga sleguvam peski , edna dubinka i ednata stoi so vrzana DAM kasika . .. .Bidna nojc , jok , ne saka ni da pipne . . . kaj nikogo a ete go dojde skoro polnojc . . . Edin udar imase kolegat do mene i otsprptiva eden kolega vo camec :lollol: :lollol: PS . Spirka zadri go drugar ti za ova :lollol: tegni ovaj od came i vika daj crpalka ..golem e .. ovaj do mene isto tegni , vika ubav e :D Gi gledam od strana i si vikam ostaj gi .... ama ajde , abre aman pustete edniot , zapnati ste Alooo ... ubava smea padna , bar rakija trosak na gzaer od sise ni partija od camec po konecot koga se otpletkaa . Pomina i toa , nejce pa nejce , site pozaspaa . tisina .naslusuvam , jok ni belvicka da ripne .. Preflam dubinkata i od strav da ne zapnam i jas nekoja odsprotiva , frliv dosta desno od mene , skroz od drugata strana , tuka e vlezot na virot koga e reka ...brzak siten kamen dnoto ..ne pominaa ni 5 minuti ...drn drn ,sitno vrvot , ja gledam ampulata i cekam , prv signal od ribce , nekade bese okolu 2, 30 posle polnojc . .. Pak drn drn , cekaj si velam da ne e nekoe somce pa se maci da gi zeme izmedju kamenjata dolu ... popusatm malku konec ,ima ubava matica , nabiva rekata iako bese ubavo zaezereno tuka ..Kako popustv konec , ja zazede ubavo .. kontra i tuka e ! izleze somce od 13kg ... :D se spie , prefrliv i jas i dremev uste pla saat , jok , mrtvo more . . .a pometacot i vo vrejca na spienje i jas . sabaljeto , nekade pred razdenuvanje slusam vreva . . . stanuvam i slusam kako vikaat ovie so 46 trski . abe fatija trskataaaa ja odnese i nea . . .ete ja i drugataaa . .. odam kaj niv i CIRKUS eden drzi zdravo napnat teleskop a somot odi na gore i zbira trski . . .palgaat vo voda kako ona koga naredis domino kocki :lollol: na kraj i somot im skina ... Se raspravaa do neznam koga , sise vrativ vo vrejca . Sabaljeto ajde se pakuvame da si odime , dodeka e svezo da kacime planinata i vrvime pokraj ove . . . eden kup trski kako lomaca nafrlani :lollol: i uste se raspravaat , ti kriv jas prav :head_bang:


Stvarno decki , kolku DUBINKI nosite na ribolov :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 28 Dubinki . . . .
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 12:46 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Максимум пет носам (зборувам за на езеро), но оптимално е три, со три работам најубаво доколку фрлам и на тапа, а ако фрлам исклучиво на дубинки тогаш работам со пет, се разбира само местото тоа да го дозволува.

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 28 Dubinki . . . .
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 1:52 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
2 dubinki za segde ista pesna posto imam 2 sistema edniot e obicen standard olovo podvez jadicka,a drugiot mi e olovo,tapa (za da go diga mamecot) i sajla turam poshto kaj sto lovam ima dosta treva i ako navleze vo trevata sajlata ja sece trevata ne puka kako monofilament i plus ovoj so tapa mi e za ripce ili crvi,pijavici,dzigeri(mesnati stvari),a onoj prviot sto ke mi rodi umot toa stavam.Do lani komplicirav so po 5-6 komada za da imam sekoj mamec onamu,ovamu da flram i na kraj mi tekna deka ednostavno e najdobro.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 28 Dubinki . . . .
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 3:21 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
Interesna prikazna :)

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 28 Dubinki . . . .
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 8:31 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
3 + spod + marker..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 28 Dubinki . . . .
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 8:58 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
NE se najdov vo postot no eve jas koga lovam idam so set trski 4-- 5 komada,,,,\
E sega mnogu nija znaeme da dojdeme so set od 6 parabolici i koga ke gi pomnozis so 4 ribolovci iskacaat 24 kom....Sto togas.....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 28 Dubinki . . . .
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 9:01 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Koga lovam so uste eden ili 3 ili 2 parabolici.Koga lovam sam 4.Poveke ne.
Neznaci mnogu deka imas poveke sansi.Si pravis samo samiot problem so mnogu konci vo vodata

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 28 Dubinki . . . .
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 9:04 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Кога целта е да се улови риба по секоја цена убаво е да се соберат трските од цело маало!!
Пред некоја година во Грција пишуваше за тројца бугари кои на езерото фрлиле " само " 105 трски !!!!
ПС. Јане не ги навредувај селаните , тие си ја гледат својата работа


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 28 Dubinki . . . .
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 9:07 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
I ti si vo pravo ;) ;)

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: 28 Dubinki . . . .
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 06, 2013 9:23 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Секогаш носам три параболика и спод ... маркер сеуште немам ама ке биде и тоа .

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum