www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Oкт 06, 2024 5:25 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS137138139140141ELLIPSIS145»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 6:13 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Keltan НапишиCOLON
Предраг НапишиCOLON
Ајде колеги да почнеме по ред, успеав вчера да прочитам се што е напишано од вас за овие две недели. Во репортажата што ја спремам ќе биде објаснето и опфатено за нашиот настап на ова светско првенство а овде ќе напишам и ќе полемизираме околу други ситуации.
Ако приметивте на онаа фотографија што ја пратив со фрижидерите на плин на екипата на Белгија беше пријавена неправилност оклу дозволениот начин на ловење. За што стануваше збор, после неколку успешно извадени риби прво јас а после Васил се залепивме позади нивниот бокс и видовме иако тие вешто го скриваа тоа дека после извадена риба вадат од фрижидерот нешто како топка го закачуваат на оловото и фрлааат во вода. Пријавени беа од друга репрезентација за чуден и неправилен начин па така веќе вториот ден на состанокот на капитени се разговараше за овој настан. Белгиците објасниа дека користат смрзнати топки во кој се наоѓа целиот предвез- значи боила на влакно, јадица и целото завиткано во смрзнати партикли и само го закачува предвезот и се фрла во вода. Жири комисијата одлучила дека ова е дозволено :confused: со објаснување дека во правилникот на ФИПС нема дека е забрането користење на смрзната топја од партикли???? Е сега претседателот рече ова е дозволено сега а ние капитените треба да одлучиме дали ќе биде дозволено за наредната године или пак не и да се вметне во правилникот на ФИПС кој еднаш во годината се прави измени или се дополнува. Се гласаше поединечно и освен ние балканците ( Словенија, Босна, Хрватска, Србија, Македонија) понатака ЈАР и уште неколку беше 10-9 во однос да се дозволи!!! Останааа да се изјаснат уште Украина кој капитен беше отсутен на овој состанок. Утредента бевме известени дека и Украина е ЗА па така остана 11 према 9 и дека во правилникот ќе се вметне дека е дозволено користење на смрзнати партикли во топка каде ќе биде сместено СЕ и јадица и боила!!!!
Белгијанците тврдеа дека на овој начин ловат веќе 15-ет години и до сега никој не им дал замерка и како минатата година во Романија никој немал против да боилата и јадицата бидат прекриени со паста.
Veruvam deka se taka bilo , nepravilnosti imalo i ce ima . AMA nisto od toa sto posoci ne vlijae na nasiot uspeh . Da uspeeja Jane i Ico da odrabotat svojot del . . . :head_bang: druga slika ce bese :volku_golema:
Грешка си.. затоа што 100% од рибите кој ги фатија беа вон мерка од 1.500гр.. да тој смрдежот матиоли и барбара си ја сработеа работата.. како што треба.. ке беше мера 1.000гр... па тогаш ке видевме кој е кој..

И не е да успееа Ицо и Јане да го одработеле.. туку за да се одработи сето тоа како што треба треба да има норма..

Неможе да некој мене ми мери 1.480гр а на мја вада да е 1.750.. не е возможно.. па и најчурук да ми е вагата..

Второ.. вагањето на ветер.. пфф.. лжги со опашки.. кога се одредува да 20гр те дупат.. тогаш ке барам да се вага со статична када.. а не не која чурук вага од некој од ЏингКанг Кина,..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 7:51 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Ное 30, 2011 10:02 pm
МислењаCOLON255
Дека работите на Светските првенства не се секогаш чисти, не треба човек да е многу упатен за да ги открие. така беше и лани во Романија (http://www.youtube.com/watch?v=pO3h0m5oYGc - слушнете што за тоа мисли одговорниот на Англиската репрезентација) така беше и во Јужна Африка, така веројатно било и на други првенства, така е очигледно и на последново во Португалија.
Во моето обраќање од Романија, реков, дека не разбирам која е финтата да со пари си купиш титула. Во случајов со Португалија, очигледно искреирана е слична финта, само со изгледа многу помалку трошоци.
Во таа смисла, мислам дека критики од било кој тип, насочени кон нашиот тим се повеќе од неиздржани. Уште еднаш, за мене ова првенство, како и претходното, се успешни пред и се во организираноста на репрезентацијата, сплотеноста, желбата за успех и извонредниот напор на репрезентативците и логистиката. Така мора да се продолжи, а резултатите со сигурност ќе дојдат и ќе бидат во константен напредок.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 9:24 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 7:13 pm
МислењаCOLON396
ЛокацијаCOLONБИТОЛА
Eve edna slika od logistikata vo Portugalija:


[ img ]


Fotoreporter Kajstor.
Nekako pokusavavme da izbegame od nevremeto, ama djabe.Iskisnavme do gola koza.
Pozadi nas na dvaesetina metri bea Daniel i Ico.Tie si znat kako vrvea na nevremeto.
Levo od nas na okolu 5 m bese timot od Holandija.Edniot natprevaruvac si lezese vo satorot i citase kniga.Po nekoe vreme mu udira krapce, go vadat,go merat i pravo vo sak.Izgleda bese vo mera.Potoa pak se vrati vo satorot i si prodolzi da cita.
Nie pokisnavme uste nekoj sat, nadevajki se deka ke zapre dozdot, ama dzabe.Do glavniot sator imase okolu 1,5km i sepak resivme da otpesacime do nego, po dozdot, nadevajki se na nekoe vozilo deka ke ne odnese do kampot, koj bese odalecen 5-6km.No vozilo nemase, pa se kacivme gore na patot, pola sat na dozdot, avtostopiravme i na kraj Ungarcite ne sobraa so kombeto i pravec avtokamp.Vo istoto vreme Predrag na tocakot odese od edna do druga pozicija kaj nasite na koi ne mu bese lesno.So Risteto se preslekovme, zedovme suvi alista i nazad na staza kaj nasite da im ja odneseme.
Golem napor i rabota od site nas ama srekata ne bese na nasa strana :cry:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 9:31 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
flore sekoja cest za tebe i risteto, jas mislam deka sekoj sampionat treba da prisustvuate ,,,,,,


takva logistika ne e videna do sega na sampionat od site nasi kolegi sto bea so nas, najveke mi e krivo sto ne dojdovme do rezultat samo radi vas,, verujte...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 05, 2013 1:30 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Mislev deka ke ni pisete po nekoj zbor kako tecea rabotite vo sektorite,kako uspea Pepi tolku dobro da obraboti i slicno i drugite.
Licno mi e cudno za Ico i Daniel,vo niven sektor site lovea riba.Veruvam deka i dvaicata kako iskusni vo momentot pravele ona sto mislat deka e najdobro,no dali istoto bi go napravile i sega otkako zavrsi.Neli greska mora da ima ali dali ke se otkrie navreme e prasanje.Eve ja i listata.

[ img ]

Znaci ovoj sektor dade najvece riba i go dade poedinecniot prvak,mislam deka tuka mozese podobro ili potocno imase prostor za povece.

P.S Licno cenam sto site napravija i go postuvam toa,zatoa da ne pocne nekoj posle ova prasanja da ja vrti temata deka kritikuvam.Cisto kako citatel na forum me interesirat takvite momenti.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 05, 2013 3:49 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Jas cekam reportaza od Predrag....
Filip moze ke se nadovrzam na prasanjeto so eden mini odgovor....
Koga ke vidis ne prosle ni sjano i poziciite okolu Zajakot i Daniel , 16 e so niv dole, malce odskoknuva 14.....Ne znam kakva e mestopolozbata i vodata koja ima dosta faktor kako vo C sektorot...

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 05, 2013 5:36 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Sigurno ima nesto ne e za dzabe,nego dali bi mozelo podobro koga razmisluvas od ovaa gledna tocka.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 05, 2013 6:42 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
dobra bese pozicijata , obalata losa katastrofa, na 4 m breg bevme,, napravivme greska so startot,,i spievme 16 saata,,,,,,toa brese pricinata,..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 05, 2013 6:50 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Nasiot box C sektor se po PS i kako treba da izgleda eden box

[ img ]

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 05, 2013 7:14 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Rezervna artilerija

[ img ]

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS137138139140141ELLIPSIS145»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 29 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum