www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Oкт 05, 2024 6:37 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS16»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 10:13 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
howitz НапишиCOLON
Епа подмладокот бе брат си тепа крапови на Козјак и други потрошени води за мезе и не го интересираат натпревари, лиги, првенства.
ДА СИ МИ ЖИВ И ЗДРАВ СО КОНСТАТАЦИЈАВА..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 10:16 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Potpolno se slozuvam so se sto napisa alekpmzp, osim deka ova e timska igra . A toa eden na eden e tokmu poradi se sto napisa vo pogorniot post ! NI dve bukvi od pomos ovde na forum ne videle deckite od NI EDEN nas prisuten na forum KRAPSKI natprevaruvac . Se vo magla im odgovaraat . . Odberi eden od niv i citaj malku negovite postovi nanazad ...I ce ti bide jasno sto pisuvam .A od druga strana ce procitas kako tvrdat treba podmladok . . .. .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 1 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 10:16 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
JaneMK НапишиCOLON
Najmalku ti treba oprema.oprema se pozajmuva ama treba da znaes da ja koristis.

Treba pred se instinkt.
Treba stabilnost i nervi
Treba znaenje i umesnost-citaj oskustvo
Boilata ke ja napravime ama treba da znaes da ja izrabotis.sekoja boila razlicno se razrabotuva,razlicno se hrani
Treba kondicija fizicka
Treba borben duh
Treba odsutnost na ego
Од цела тема прв пост што држи вода и не знам од каде тој заклучок на Диме(Спаива) дека треба баш таква опрема:

1 сет (4 трски) Daiwa AKN (Tournament) - 1500e
1 сет (4 машини) Shimano Ultegra XTC 14000 - 800e
1 тон (мантракуаки) јадици, пва, конци, плетеници, ситници - 200е
1 тон пари за превоз, натпревари, трошоци, прихрани, боили -1000е

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 11:30 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Убаво напишано Диме....затоа ја си седам на страна и си одам на слободен....

Од тоа што го напиша ти јас само би додал...

За крапски натпревари треба да имаш
ВРЕМЕ - т.е можност најмалку 3 пати (три кола Лига) да дојдеш во лига на датуми кои не ги одредуваш ти.....некој може, некој неможе да излезе од работа баш секогаш (на слободен риболов си одиш кога ти ќе можеш, а во лига кога е закажано), ако одиш и на светско тоа е друга приказна

и повторно ВРЕМЕ - како ограничен ресурс за кој треба да се одлучиш дали ќе го трошиш на спортски натпревари, или на слободен риболов....кој како ја сваќа работата, за некој поважно е првото, за некој второто, а денови се избројани...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 11:53 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Крле, што ќе купиш е твое. КОлку пари имаш, толку. Желбата е битна, после сам ќе сфатиш коке е саат.
Ме чуди и како не си сфатил до сега!

Јас не би го купил тој сет. Ама јас не сум ти...нели. КОлку пари, толку музика...ПРОСТО КАКО ГРАВ![/quote]


Dime onaka lupnav samo zasto so toj set ne mozes da ucestvuvas, mozes i toa kako....
Sekoj koj poseduva minimum oprema moze da se prijavi i ucestvuva pogotovo mladi luge tamu e idninata , tamu pocinja da se sobira poeni i iskustvo pa popoleka ke si formira oprema....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лига 2014
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 11:59 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
SantaFe НапишиCOLON
krste1978 НапишиCOLON
Keltan majstor si ribata da dojde kaj sto hranis a ne ti da ja brkas, dali ke lovam 100 ili na 20 bitno e ribata da ja doneses na hraniliste.....Toa e celta vo ovoj ribolov a ne toj sto ke zafrli najdaleku....
Хммм... Значи според ова што ти го кажуваш, Јанко не е мајстор пошто не успеа да ја донесе рибата „до мад**а“, така ?!
Не држи вода ова, можеби во теорија тоа е така, или пак во услови кога сите натпреварувачи се изедначени со позициите (што во пракса го нема никаде), па тука би дошло до израз тоа кој поблиску ќе ја собере рибата, ама на светско барем јас мислам (а и се докажа на ова светско) дека не е така. Според мене Јане е феноменален натпреварувач, тоа го докажа во сите три кола од лигата, има огромно натпреварувачко искуство и има инает во него како во Перуанско магаре, според мене комплетен натпреварувач, но тоа што не ја донесол рибата на 60м. не го прави помалку вреден. Едноставно не држи вода муабетов... :nono:
Aj i tebe da ti odgovoram,,,,Dojdi na eden obicen kup naj obicen pa ke vidis kako se lovi i na koja dalecina.....Ne go zimaj Jane za primer nigde ne go spomnav.....Svati deka ribata treba da ja doneses na hraniliste a ne da ja brkas....

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 3:49 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Ти ама ич не ми одговори на прашањето !
За тоа дали јас ќе дојдам или не ќе расправаме некаде на друго место, јас ти дадов убав пример кој еве го имаме од блиско минато т.е. од Светсково во Португалија. Според твоето убедување (барем јас така го сваќам) оние кои не успеаа да ја соберат рибата на 60 метри не беа мајстори. Па пола екипи не се упишаа бре човече, кое црно собирање, која мајсторија ја кажуваш ?
Ако на Светско нема мајстори, тогаш каде ги има ?!?!
Пак не ми си јасен... Али можда сум јас глуп па не разбирам, нема везе... :roll: :?

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 4:09 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
SantaFe НапишиCOLON
Ти ама ич не ми одговори на прашањето !
За тоа дали јас ќе дојдам или не ќе расправаме некаде на друго место, јас ти дадов убав пример кој еве го имаме од блиско минато т.е. од Светсково во Португалија. Според твоето убедување (барем јас така го сваќам) оние кои не успеаа да ја соберат рибата на 60 метри не беа мајстори. Па пола екипи не се упишаа бре човече, кое црно собирање, која мајсторија ја кажуваш ?
Ако на Светско нема мајстори, тогаш каде ги има ?!?!
Пак не ми си јасен... Али можда сум јас глуп па не разбирам, нема везе... :roll: :?

Vrati se vo eden post na Ico deka Pepi lovel na 80 metri,,,,
Pepi ne znae da lovi na 120 metri ili uspeal da ja donese ribata na 80...
Nikola daleku si dete od ova mnogu daleku , zatoa ne brzaj razmisluvaj....

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 4:17 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Да бе друже и јас истото го зборувам ама незнам оти не ме разбираш. Значи кај Пепи местото тоа го дозволувало (имало длабочина, немало муљ и така натаму...) и затоа можел да ја собере на 80 метри. Ама кај Јане на пример тоа не било можно затоа што на 80 метри имало на пример едно метро длабочина, трева или незнам што и тоа не било возможно. Јас никаде не ти велам дека треба само да фрлаш далеку а да незнаеш да ја собереш рибата, него велам дека има ситуации каде едноставно не е можно да ја донесеш рибата онаму каде ти сакаш и дека ако не ја донесеш рибата онаму каде ти сакаш тогаш не си мајстор... Абе ајде, ти најдобро го знаеш тоа, не знам што е работава што не се разбираме...
Па ако можевте да ја донесете рибата онаму каде што сакате, немаше да се мачите како грешни ѓаоли на Црничани па да ловите во капини, малини, шиминки, мипинки... ќе си ја донесевте на чисто и ќе си бркавте работа. Пак не се разбираме ?!?!?!

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 04, 2013 4:22 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Pa na crnicani sekoj si ja donese na hraniliste sekoj kaj sto imase hraniliste ja donese...E sega tamu prilikom vedenje ribata begase i si se butase vo kapini i dr....I na crnicani se lovese daleku na 90 metri i blisku na duri 15 metri...Ima razlika koga fakas samo od edna strana togas moze da bide presudna dalecinta a ima razlika koga na ezeroto se faka od site strani....

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS16»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 46 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum