www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Oкт 05, 2024 3:15 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS14»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski natprevar na Globocicko Ezero
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 12, 2011 11:36 pm 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:35 am
МислењаCOLON7
JaneMK НапишиCOLON
Gi pocituvam greshkite koi si gi uocil.Praviot krpaski natprevar za zal osim na nas nekolku iskusni takmicari ne im e poznat.Boilite ushte pomalku.Neka im e dozvoleno pasta na odredeni a koj saka i od nas veke iskusnite neka stava.Jas nema pa makar niedna riba nefatil.Caskata e izostavena i treba da se vmetne.(Jas nema da ja koristam) bar ne na taa voda.Shto se odnesuva do drugoto veke vo Srbija i Hrvatska posle poslednoto prventstvo uveliko se vraka prashkastata hrana pogotovo tecnite spod mixevi kako i topkite zoshto ocigledno stariot nacin na fakanje na koj sme nauceni ne deluva i ima nov nacin na koj site mora da se prisposobat i toa sakaat da go ima i na lokalnite i privatni cupovi.Znaci boila cupot vo srbija i hrvatska ke prestane a ke pocne zig rig cupovi.Prashanje samo na vreme.
Me mrzi da ti vrtam Jane,a i docna e,mozda gi uspivate decata. Ke se obidam da vi ja objasnam zabludata,a vie "navlecenite" sami procenete za "novata krapska revolucija". Ednostavno vpisete zig rig na youtube i....
Vaka... Zig fucking rig, za koj zboruvas ti a i 99% krapari vo svetot vo posledno vreme, e samo ordinarna glupost od kujnata na komercijalnite angling brendovi. Nov nacin kako da ni izvlecat uste nekoj denar na nas "bolnite". Znaci,bez da ti ostavam moznost za replika, da ti objasnam(iako i ti znaes,duri i podobro...) - zig rig e najobicna smrdena montaza koja se upotrebuva veke triesetina godini,od denot koga pocnalo da se lovi na boila i na vlakno. Razlikata e samo vo dolzinata na predvezot i zadolzitelna upotreba na pop-up boila(ili sunger,pena...) na vlaknoto.Kakva "revolucija",kakvi bakraci. Kakvi zig-rig kupovi zivti se. Znaci ako stavam podolg predvez i koristam popup sum epten vo trend i mozam da se prijavam za zig rig kup,"kup na idninata"?! Pa jas drugacie,kako sto znaes, i neznam da lovam-popup+podolg predvez. Kolku sum bil pred vremeto... A i koj dosega,na bilo koj natprevar ja ogranicil dolzinata na predvezot i zabranil upotreba na popup boili? Nekogas? NIKOJ. Smesno i pateticno,koga slusam od drugarite od Srbija i Hr kako poradi nekoristenje zig rig zavrsile kako sto zavrsile?! (Marjan Voloncevic) Tapa. Ma Meco,trebali smo samo da stavimo duzi predvez,znas zig-rig, i sve bi bilo drugacije. Pa sto ne stavivte mu velam jas. Pa stavili smo ali vec je bilo kasno.Slovenci nam posudili fluorokarbon.... Znaci,vo opremata na srpskiot tim (koja vo vkupen iznos ne bila pod 30.000 evra) im falele 5-6 m fluoro predvez(0,5 evra) i bi pobedile?! More budalastina. Pa jas i majstor Koko,vo 2001 god na Sarulesti koristevme predvez so dolzina od 1,8m(jas,Koko,Pepi,Miki,Dac... kako svedoci) i popup boili na K.Broksterman. Imavme 4 amura i 1 krap.Za dobro i dalecno isfrlanje se setivme na,za togas, genijalna ideja(koja i sega ne ja znaat "korisnicite" na zig-rig i koi maka macat da frlat predvez od 2-3m,vidlivo na youtube....) - predvezot go namotavme na pva pena,koja otkako se stopi vo vodata go oslobodi predvezot koj so popup boilata se iskacuvase na povrsinata i bese vidliva so oko i na dalecina od 100m. Zavrsivme na neslavnoto 38 mesto(od 172 ekipi). Arno ama,se setija "aracliite" od Fox,Nash.... i pocnaa sega da prodavaat "specialni" fluorokarboni za predvez(?!), "specialni" sejftibol rigovi,"specialni" vaserkugli(?!) sto go drzat predvezot nad dnoto i,pazi, specialen" sunger(foam,stiropor ambalaza...) za da ja drzi boilata na povrsina (ili blisku do nea). I se vo "funkcija" na zig-rig, za zal. Da, revolucija, ama vrz dzebot na ribarite.Tolku za zig f.....g rig.
Za praskastata si apsolutno vo pravo - se vraka(iako bese zabraneta samo na edvam 2-3 megunarodni kupovi) na golema vrata. Eve i na Pelagicevo na Mastersot vo oktomvri(143),za zal,ke ja upotrebuvam i jas. Ke plivam vo brasno do gusa,ke mknam nagore vo kolata bar 3 vreki brasno,nebare odam od zetva,racete ke mi bidat posrani od testo,rakata iscasena od frlanje topki.... A na boila(ili pcenka,whatever...) kup odis kako maneken - so masna,mala kobra i lakirani konduri. I redovno se faka dvojno riba poveke. Ama kako i drugite,taka ke terame i nie. Samo edno zaboravas - praskasta i tecen spodmix na komercijalni vodi za koi ti zboruvas,prepolni so krap i negova apsolutna dominacija, nemoze da privlece ostanata riba. Ednostavno JA NEMA. A na "nasiot" tesnec na Globocica,so sirocina od ne poveke od 50-60 metri i so dolzina na pateka od edvam 300 m(15 timovi,po otprilika 20 m boks...) i voda koja dokolku ne gi pustat turbinite ke se dvizi so brzina pod polovina km na cas, koga ke se frli veke prviot den najmalku 300-400 kg sitna prihrana(veke videno iljada pati) ke nastane vistinski haos. Ke ja zagadime vodata tolku da krapot ke fati dzade bar den-dva.Obicna kocina... Edinstvena nadez ke bide docna vo nokta,otkako poveketo od nas ke zaspijat. Potsete se site - ne e isto sloboden ribolov na 2,3 ribara na istoto mesto i natprevar(prv) so 15 ekipi i 50 ribari. Arno,vremeto ke pokaze. Daj boze da gresam.
Golem pozdrav do site i izvinete za "gnjavazata",ama nekako mi tezese na srce. Se gledame vo petok...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski natprevar na Globocicko Ezero
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 12, 2011 11:43 pm 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:35 am
МислењаCOLON7
Jas odam zaradi pocit i prijatelstvo koe od nivna strana sekogash bilo ukazano kako i iako ne e profesionalen i poveke e druzenje sepak nekoj nadvor od Mak Krap reshil neshto da napravi i barem malku da imame takmicarski duh shto po mene e za sekoja pofalba.

Stopati bravo za ovaa floskula bate Jane. Ona kazuva se. Se ostanoto e nebitno,minlivo i menlivo...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski natprevar na Globocicko Ezero
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 13, 2011 3:14 am 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jул 13, 2011 3:17 am
МислењаCOLON33
alooo dosta pisenje uste malku ostana do takmicenjeto e sega da ve vidam majstoriiii na ovaa diva voda pokazeteseee a ne vo bazenti so 5 tona krap .
jas si bev do sega na pripremi na globcica i sto da vi kazammmm dobro si pominafa imase dobar ulof a i dosta raboti si sipitaff znaci jas sum spremen i ceka da dojde denot koga ce pocne turniitot. pred se edno golemo druzenje a najpojce se iznenadif koga procitaf deka i meco i vase ce takmicattt me raduva pa se gledame vo petok pozdrav do site i sto da kazam bistro na siteeeeeeee

_________________
KRAP KRAP I SAMO KRAP PA BISTRO MAJSTORIII.......


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski natprevar na Globocicko Ezero
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 13, 2011 3:20 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
Mecho НапишиCOLON
akiribar НапишиCOLON
mi otkaza partnerot kircask u 5za12 ostanav bez ekipa i prevoz...
baram partner ili prevoz ako ima zainteresirani neka pishat mnogu mi se ide mora da se organiziram nekako po sekoja cena!
pozdrav

za akiribar - majstore,za prevoz ne se sekiraj. posto odime jas i vasko sami so mojot dzip nema da ima problem da te prefrlime i tebe(i tvojot bagaz) od sk do globocica. za partner....
GOSPODINE MECHO FALAVI MNOGU NA POKANATA I SOLIDARNOSTA :) kako shto pishav na reportazata na poliz taka i tuka...me nemashe 4-5 dena se otruv i lezev vo bolnica :lol: samo shto iskociv i krojam planovi sho kako zashto da se adaptiram malce :) cekam odgovor od eden prijatel i odma vi kazuvam dali doagam so vas ili so 101 zvani stole hehehehe mi se ide mi se place edvaj cekam...
fala vi ushte ednash,pozdrav i BISTRO!!!

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski natprevar na Globocicko Ezero
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 13, 2011 5:11 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Peharite se naracani i pravo da vi kazam se extra.Covek samo da posaka da go ima vo svojata kolekcija
Mene bi mi bil najdrag za najgolema riba :D :D

Pozdrav do site ucesnici kako i gosti shto ke bidat prisutni.Mi se javi i Ilija od lovecko oko koj isto tak ke dojde sabota i nedela da go prosledi natprevarot.
Neznam za drugite profesionalni krapdzii no kaj mene sekoj onoj koj go interesira okolu krapskiot ribolov pogotovo opremata slobodno neka dojde vo bilo koe vreme vo boksot.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski natprevar na Globocicko Ezero
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 13, 2011 11:31 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jун 26, 2011 9:24 pm
МислењаCOLON674
ЛокацијаCOLONLabunishta Struga
Pripremite recisi se 90 % gotovi blagodarenie na Tasim toj bese naj angaziran vo rasporedot i spremanje na stazata:) se nadevam ke ima i riba a pred se uzivanje i druzenje :D zato i se organiziraat natprevari. Se prijavija nekolku ekipi:
Mak Krap Janemk, Carp team Hunter, Carp team Babus, Carp team Bleck Drim,Carp team Delux, Carp team Unimetal, drugite 4 uste ne odlucile za ime, nekade ocekuvame okolu 15 ekipi sto mislam ke bide super :D

_________________
[ img ]
www.facebook.com/crndrim


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski natprevar na Globocicko Ezero
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 13, 2011 11:46 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Mak Krap se prijaveni 3 ekipi kolku shto znam

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski natprevar na Globocicko Ezero
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 13, 2011 11:54 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jул 13, 2011 3:17 am
МислењаCOLON33
samce e e ok sekoja cestttt a i ne sumljam vo djampolad ( tasim ) e zakon. samo imam zelba da izvleces boks do mene pa da vidam kako ce pomines na ova takmicenje xaxaxaxaxaxaxax :D :D :D :D :D
zatoa sto samo jas i ti znaeme dosta raboti na toa ezero, sto kako pa se nadevam deka nema da ja koristis nasata strategoja ama ne e problem od moja strana ce imas golem predizvik a moze i da dobijes i nekoja opklada od moja strana pa ce vidime vo petok kako ce si raspolozen (te predizvikuvam samceeeeeeeeeee )
a ti ako ne se uplasi :D :D :D :D daj nekoja ponuda za da bide pointersno takmicenjevo medju nas sto vikas na ova aaa samceeeee cekam odgovorrrr
decki nemoj da se lutite sto samo nego go predizvikuvam samce e broj eden za toa ezero bez konkurencija :D samo posle meneeee .
dosta zaebancija
denes se vidof so samce a i se slusnaf so tasim ( djmpolat ) se e spremno samo uste nie da se spremime i da odime da si gi napolnime bateriite pozz i bistroooo

_________________
KRAP KRAP I SAMO KRAP PA BISTRO MAJSTORIII.......


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski natprevar na Globocicko Ezero
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 13, 2011 11:55 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jул 13, 2011 3:17 am
МислењаCOLON33
JaneMK НапишиCOLON
Mak Krap se prijaveni 3 ekipi kolku shto znam
pa jane kazi gi ekipite koj se i koj se takmicarite sto kries
ajde napisigiii

_________________
KRAP KRAP I SAMO KRAP PA BISTRO MAJSTORIII.......


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krapski natprevar na Globocicko Ezero
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 14, 2011 12:24 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jун 26, 2011 9:24 pm
МислењаCOLON674
ЛокацијаCOLONLabunishta Struga
oliver НапишиCOLON
samce e e ok sekoja cestttt a i ne sumljam vo djampolad ( tasim ) e zakon. samo imam zelba da izvleces boks do mene pa da vidam kako ce pomines na ova takmicenje xaxaxaxaxaxaxax :D :D :D :D :D
zatoa sto samo jas i ti znaeme dosta raboti na toa ezero, sto kako pa se nadevam deka nema da ja koristis nasata strategoja ama ne e problem od moja strana ce imas golem predizvik a moze i da dobijes i nekoja opklada od moja strana pa ce vidime vo petok kako ce si raspolozen (te predizvikuvam samceeeeeeeeeee )
a ti ako ne se uplasi :D :D :D :D daj nekoja ponuda za da bide pointersno takmicenjevo medju nas sto vikas na ova aaa samceeeee cekam odgovorrrr
decki nemoj da se lutite sto samo nego go predizvikuvam samce e broj eden za toa ezero bez konkurencija :D samo posle meneeee .
dosta zaebancija
denes se vidof so samce a i se slusnaf so tasim ( djmpolat ) se e spremno samo uste nie da se spremime i da odime da si gi napolnime bateriite pozz i bistroooo
Ne e problem za opkladata prifacam predizvik ...
Opklada ako izgubis ke ti trknam edno E*** do kosle :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
[ img ]
www.facebook.com/crndrim


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS14»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 23 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum