www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 7:50 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1718192021ELLIPSIS24»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 9:33 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
За следната лига треба сите ние кој сме учествувале во оваа.. да дадеме свој осврт за да следната лига ја направиме уште по организирана и по добра.. Добро би било.. секој да размисли што е ок а што не и да направиме дебата и расправа на форумов да си кажеме секој што и како..

Само со конструктивна расправа и муабет може да се решат работите.. ако оставиме само еден памет да мисли за сите нас ништо не правиме..

Имаме можности, искуство и знаење за како треба да се сработи.. тоа што фали е малце поттик во реализацијата..

Иако Мајкоски беше судија.. зошто само жолти картони во трето коло.. кога и во 1во и 2ро имаше прекршоци..

Вакви не фер плеј работи страшно ме вадат од такт.. и ме одбиваат за учество следна година.. затоа и не се замарав со учества прошлите години.. од 2006 наваму..

Алкохол забранет.. а доага во бокс му зуе јазикот.. абе дај ти се молам..

Некој се пага 2 пати на иста позиција..

Необрнување внимание на месечевите мени..

Чамци од една позиција..

итн итн итн..

Единствените работи кој позитивно можеше да се забележат е што Јане на своја рака отиде со Предраг и го околча езерото.. Па зар некој такмичар ли треба да ака да го среди тоа..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 12:50 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON583
ЛокацијаCOLONСкопје
И освен дискусија за секторите треба да се дискутира и за времетраењето на натпреварите,би можело да бидат 4 кола од кои две по 50 часа и две по 72 часа....ама да нема "не ме пуштаат од работа,не ме пушта женами,не ме пушта мајками"...па кој може нека повели и нека такмичи...мора само однапред сето ова да се договори..
И секако како што кажа Предраг,за сектори треба да бидат 15 екипи...нека бидат 15...ако се повеќе од 20 екипи тогаш 10 еден викенд,10 другиот викенд...се може да се договори,проблем е што за едни едно е подобро за други друго...сепак некој ќе мора да пресече и за некој нема да биде добро,за некој ќе биде...не постои идеално..важно е повеќето од екипите да се сложат околу овие работи...компромис мора да постои

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 12:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Сашо 4 кола се многу, сите спонзорираат од свој џеб, а Дојран припреми, опрема .. кошта паре.

Плус кој сака да фрла толку пари за вукјебина без сектори и со крш у вода кај што не се вади риба и каде што среќата е главен фактор за вадење на риба.

Друга работа што ако 2 кола промашиш по ред и немаш никакви шанси за пласман што треба ? На сила да доаѓаш уште 2 кола ? Мало морген.

Има многу фактори, не е туку така 4 кола напрај и ајде ура.

Прво треба да се средат елементарни и основни услови за лов и секако сектори.

Мора сите да сфатите дека факторот „среќа“ мора да биде сведен на минимум.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 1:36 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
4 kola se mnogu, jas edvaj iskociv na kraj so 3 kola a kamo li 4, sekoj od nas raboti, dali privatno dali e vraboten negde, ja sum privatnjak i sekoe kolo mi bese zatvaranje dukan po 3 dena... Sto za privatnjak e mnogu, 72 saati da ok e za voda ko crnicani ama pak mnogu ekipi ke se otkazat tokmu poradi toj faktor, nemanje dovolno slobodno vreme od rabota... Za sektori da ja sum za sekako dokolku ima uslovi za niv, a toa zavisi i od brojot na ekipi ....
faktorot ako se poveke ekipi pa edni eden vikend drugi drug vikend barem za crnicani ke bide katastrofa!!!
pa napravetr sporedba kako rabotela ribata megu kupot i 3te kola, sve razlicno i vo prevod ke dojde, prva grupa prvo kolo ke spijat, vtora grupa prvo kolo ke pecaat itn..

Za da se napravi toa, vodata treba da e konstantna, a crnicani toa NE E! Ne od nedela vo nedela od saat na saat se menuvase rabotenjeto na ribata sekoe kolo...
3to kolo prvite saati zimase na zrno pcenka so podigac, koga skonta deka ima pokvaliteten mamec vo voda, nejkese da ja pogledne pcenkata i uste 300 drugi situacii vakvi.. neramnopravnost totalna ke ima...
vaka kako sto bese organizirano i ne bese tolku loso, jas bi smenil samo edno, sekoe kolo da pecas od razlicna strana, primer: gazc bajtz prvp kolo vlecat pozicija 5 vtoro kolo vlecat od drugata strana, treto kolo pak od ovaa strana, taka da sekoe kolo si od razlicna strana i kako i segde sto e na sekoe takmicenje za toa koja pozicija ke bides glavna uloga ima raceto i nema tuka ljutis, ej ja 2 pati pecam na gjubre pozicija a ti na super, toa e momci faktor sreka vo vlecenje... Nema ljutis...
samo bi dal predlog da se iscistat barem kapinite vo voda i del od trevite do kade sto moze..
ili za da ima pogolem ulov da bide dozvoleno vadenje na riba so malo gumeno camce bez koristenje na nikakvi motorizirani sredstva, sekako ako vlezes vo tug box so camecot ti sleduva zut karton instant... Pa sega ako sakas ti da si vadis so camec, vadi si, ako nejkes nemoras... Vaka bi imalo mnogu poveke riba izvadeno

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 1:39 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
4 кола по 72 саата е најдобра солуција ;)

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 1:45 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
ТафТабиТ НапишиCOLON
4 кола по 72 саата е најдобра солуција ;)
Ja mislam edno 8 kola maraton po 100 saati ke e najdobro...

Bistro neka im bide na ekipite koi sto mozat da ucestvuvaat tolku kola so taa saatnica, samo da ne bide na kraj pak 4 ekipi da ima...

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 1:48 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Колеги полека :shh:

Како што почнавме ќе излезе пак по старо Вие си ја местите како само на вас ви одговара :nono:

Овогодишната лига заврши а допрва ќе се почне со размислување и со планирање за следната лига 2014-та.

Да не ја расипуваме темата Сектори и Позиции задржете се на неа и можеме да си ги кажеме своите размислувања и идеи НО за 2014!!!!

Оваа 2013-та заврши и неможеме веќе да се навратиме назад!
Да не ја расипуваме онаа убава дружба, борба, смеења и што уште не :thumbs_up:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 1:49 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON583
ЛокацијаCOLONСкопје
howitz НапишиCOLON
Сашо 4 кола се многу, сите спонзорираат од свој џеб, а Дојран припреми, опрема .. кошта паре.

Плус кој сака да фрла толку пари за вукјебина без сектори и со крш у вода кај што не се вади риба и каде што среќата е главен фактор за вадење на риба.

Друга работа што ако 2 кола промашиш по ред и немаш никакви шанси за пласман што треба ? На сила да доаѓаш уште 2 кола ? Мало морген.

Има многу фактори, не е туку така 4 кола напрај и ајде ура.

Прво треба да се средат елементарни и основни услови за лов и секако сектори.

Мора сите да сфатите дека факторот „среќа“ мора да биде сведен на минимум.
Ајде со ред,не го разбирам ова...сите сами спонзорираат,опрема,припреми ова,она.... никој не ги тера да фрлат пари,меракот се плаќа,кој може да си дозволи ќе такмичи,кој не нема...или нека си бара спонзор...колку и да звучи сурово ова е реалност
кој сака,сака....кој не,немора...и јас сакам да такмичам кајак на брзи води,ама немам паре за кајак и затоа не такмичам..
Значи според тебе секој што има мерак мора по секоја цена да се такмичи :?: :?: :?:

А што е битно ако две кола промашиш ??? мислиш дека е спортски третото коло да не дојдеш ? па така е во сите спортови..мора да се игра до крај,па макар бил и последен...што би било во другите спортови ако вака се откажуваат ?
по првенства,олимпијади,натпревари ?
доколку некој се откаже пред завршување на сите кола треба да сноси санкции,забрани за такмичења....мора да има ред

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 1:59 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON583
ЛокацијаCOLONСкопје
MaximJaki НапишиCOLON
4 kola se mnogu, jas edvaj iskociv na kraj so 3 kola a kamo li 4, sekoj od nas raboti, dali privatno dali e vraboten negde, ja sum privatnjak i sekoe kolo mi bese zatvaranje dukan po 3 dena...
И ова не ми е јасно...и едно постојано заборавате......дека настапувате како ТИМ ?
Значи немора сите 4 кола Максим да дојде на натпревар ако неможе...ќе си дојде резервата (затоа и постојат правилата)
Тимот ќе си направи план за натпреварите и така ќе си движи...или чеша црвот па мора да се дојде...па сега ќе испаднеме и криви што твојот дуќан не работел за сите тие денови.
Затоа и пишував дека треба да постои компромис....што би било ако 14 тима сакаат да има 4 кола а 2 тима не сакаат ? Без да се лутиш ама во лигата не смее да се гледа ПОЕДИНЕЦ...ако можеш,можеш ако не тоа ти е...нема и јаре и паре...

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 2:29 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
sasoj НапишиCOLON
MaximJaki НапишиCOLON
4 kola se mnogu, jas edvaj iskociv na kraj so 3 kola a kamo li 4, sekoj od nas raboti, dali privatno dali e vraboten negde, ja sum privatnjak i sekoe kolo mi bese zatvaranje dukan po 3 dena...
И ова не ми е јасно...и едно постојано заборавате......дека настапувате како ТИМ ?
Значи немора сите 4 кола Максим да дојде на натпревар ако неможе...ќе си дојде резервата (затоа и постојат правилата)
Тимот ќе си направи план за натпреварите и така ќе си движи...или чеша црвот па мора да се дојде...па сега ќе испаднеме и криви што твојот дуќан не работел за сите тие денови.
Затоа и пишував дека треба да постои компромис....што би било ако 14 тима сакаат да има 4 кола а 2 тима не сакаат ? Без да се лутиш ама во лигата не смее да се гледа ПОЕДИНЕЦ...ако можеш,можеш ако не тоа ти е...нема и јаре и паре...
saso ko prvo nie sme 2ca kako i 90% od ekipite ostali, i ne mislam 3 covek da pribiram i da go obucuvam na eden nacin da se usoglasi so mojata ekipa, probano e, no dzabe potroseno vreme. za dukanot sto mi bil zatvoren okriviv jas nekoj ili ti gacki si pustas sam ? Nit gledam jas na poedinec odnosno za mene nit pa imam jas namera da si gi mestam rabotite kako mi odgovaraat na mojot za razlika od nekoj drugi...
Temava u na kraj kraeva e sektori, a ne saatnici, mozes slobodno da si otvoris nova tema saatnici za liga 2014...
kako i da, ima mnogu mnogu pobitni raboti koi sto treba da se sredat na ezeroto, trgnuvajki od toa da se napravi staza so NORMALNI uslovi za site ekipi a ne edna pozicija da glumi pristaniste i 10 puti da se ebavame tovaraj rastovaraj, treba da se sredi vodata i da se poribi ezeroto no ovoj pat ne 2 nedeli pred pecanje i ne so kilo ribi koi sto i te kako iskaliraa...
Mitot sto iskoci so amurite, toa se samo gacki i prikaski od golemite amuri zimi eden ili 2 se ostanati, malite gi ima, no taa treva ne ja jadat u vodata ima samo edna treva sto ja jadat a taa bese necepnata, ma da nema veze ova..
saatnicata e saso a bukvalno najnebitnata rabota sto treba da se zima vo obzir, neznam zaso si se fatil za nea ko slep za stap koga ima mal miljon mnogu pobitni raboti okolu ezeroto. Vo diskusija so nekolku ekipi uste od sega najavija deka nema sansi da se prijavat vo liga sledna godina ako voopsto liata e na crnicani, ne pak zgora na toa da im kazes 4 kola po 72 saati, a pogolema glupost od toa 2 kola 52 saati, 2 72 saati u zivot ne sum slusnal, ili pecas 52 ili 72 ne i dvete... Mesto da se gleda na bitnite faktori za da se privlecat poveke ekipi, nie gi gubime i tie sto se, i se probuva da se zamackaat ocite na javnosta so totalno nebitni faktori vo slucajov saatnicata isto kako i site politicari u drzavava sto pravat...

Pozdrav,

Pro

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1718192021ELLIPSIS24»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 17 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum