www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 8:03 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1617181920ELLIPSIS24»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 25, 2013 10:51 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON583
ЛокацијаCOLONСкопје
Добро Јане... :lepi: во право си.............

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 25, 2013 10:53 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Ako ne svativte vo treto kolo ribata doagase od sredina odnosno od trevite ne od strana.Duri i maliot krap onoj poribeniot se povlece vnatre.Znaci ne se dvizese po krajot pa udri majka nego trebase da se izvlece od trevite od sredina.Ona sto se slucuvase prvite dve kola so maliot poriben krap sega go nemase pa dojde do izraz primamata i boilata.odnosno momentot na primama.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 25, 2013 10:55 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Sektori da ama koj ke gi odredi?????????

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 12:04 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Јане, ти на 13-ка кај што си немал удари...ние имавме многу.
Маваше и пред тревите и на 15-20метри.
Гоце извади крапче точно на 15м.
Јас извадив 2 точно горе на шлицот (50м).
За жал, се беше 1.200 преку сила. Најголемото 1,490...умре. :(

Можам да кажам дека 13-ка е ТОП ПОЗИЦИЈА на која пецавме, за разлика од 8-ца.
Поактивна, почиста од сите и држеше риба. Ситна, ама држеше.
Е сеа го викнавме крапчето мало, ама го немаше баткото.
На 8-ца помалку удари, ама излезе па еден од 6кг.
Оди фати му го крајот.
15-ка не ја ни ставам веќе во позиции.
Ама пецав кај што морам, не кај што сакав и молев да ми удри поголем.
дека поголемите се после тревите исто така нема врска.
На 3-ка на купот вадев риба 10+ на 20м. И другиве колеги извадија доста големи риби блиску.
Така да се е релативно и нема дефиниција...неможе сеа да излезеш со заклучок и да кажеш дека
големата риба била далеку и дека морале преку трева да пецаат на 15-ка.

Муабетот ми е дека нема никаква врска ни опрема, ни примама ни бутур...Се земаше крапот, буквално се!
Пецаа и со 2.5лб па вадеа риби преку треви.

Лигава ја решија рибите извадени со поголема килажа, и во втор план реализацијата.

Ако реално гледаме, Ицо е прв!! Ги здроби од млатење тоа тиквешките 2 кола.

Има разлика на ваква вода каде се праи резултат со 3-4 риби.
На светско нема, таму се фаќаат по 500кг до 1 тон.
Таму големината на риба не прави разлика, бројката на уловот го прави тоа занемарливо.

Неможе бе јас да се утепам од работа и да има 6 риби, некој со 1 риба да ме искине.
Кај го има тоа??

Тој што млатна 1-2 парчиња над 5+...се смееше на крајот. Тој што имаше чисти позиции исто така се смееше на крајот.
Тука завршува приказната за нашава лига.

Ти кажав дека ти се снајде највеќе од сите и дека пецаше реално на најлоши позиции од првите 4 пласирани екипи.

Абе ние млатевме 50 саати, откачени мноооооогу... реализирани само 6 риби, згора на тоа и казнени поени.

Од некој слушнав дека и титките се рачунале за удари...ако е така тогаш ние имавме преку 100 удари. :crazy:

Не сакам и нема повеќе во ниедна тема да анализирам... јасно ми е се.
Џабе докажување и кажување гачки...честитав на првите 4 и им посакав најдобро.
Ќе дадам се да им помогнам.

А за догодина ич не ми се праи муабет, ама ич. Којзнае кој памет и проблеми и мисли и амбиции ќе ме носат натаму.
Сакало имало сектори, сакало немало.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 12:25 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
Spaiva НапишиCOLON
Јане, ти на 13-ка кај што си немал удари...ние имавме многу.
Маваше и пред тревите и на 15-20метри.
Гоце извади крапче точно на 15м.
Јас извадив 2 точно горе на шлицот (50м).
За жал, се беше 1.200 преку сила. Најголемото 1,490...умре. :(

Можам да кажам дека 13-ка е ТОП ПОЗИЦИЈА на која пецавме, за разлика од 8-ца.
Поактивна, почиста од сите и држеше риба. Ситна, ама држеше.
Е сеа го викнавме крапчето мало, ама го немаше баткото.
На 8-ца помалку удари, ама излезе па еден од 6кг.
Оди фати му го крајот.
15-ка не ја ни ставам веќе во позиции.
Ама пецав кај што морам, не кај што сакав и молев да ми удри поголем.
дека поголемите се после тревите исто така нема врска.
На 3-ка на купот вадев риба 10+ на 20м. И другиве колеги извадија доста големи риби блиску.
Така да се е релативно и нема дефиниција...неможе сеа да излезеш со заклучок и да кажеш дека
големата риба била далеку и дека морале преку трева да пецаат на 15-ка.

Муабетот ми е дека нема никаква врска ни опрема, ни примама ни бутур...Се земаше крапот, буквално се!
Пецаа и со 2.5лб па вадеа риби преку треви.

Лигава ја решија рибите извадени со поголема килажа, и во втор план реализацијата.

Ако реално гледаме, Ицо е прв!! Ги здроби од млатење тоа тиквешките 2 кола.

Има разлика на ваква вода каде се праи резултат со 3-4 риби.
На светско нема, таму се фаќаат по 500кг до 1 тон.
Таму големината на риба не прави разлика, бројката на уловот го прави тоа занемарливо.

Неможе бе јас да се утепам од работа и да има 6 риби, некој со 1 риба да ме искине.
Кај го има тоа??

Тој што млатна 1-2 парчиња над 5+...се смееше на крајот. Тој што имаше чисти позиции исто така се смееше на крајот.
Тука завршува приказната за нашава лига.

Ти кажав дека ти се снајде највеќе од сите и дека пецаше реално на најлоши позиции од првите 4 пласирани екипи.

Абе ние млатевме 50 саати, откачени мноооооогу... реализирани само 6 риби, згора на тоа и казнени поени.

Од некој слушнав дека и титките се рачунале за удари...ако е така тогаш ние имавме преку 100 удари. :crazy:

Не сакам и нема повеќе во ниедна тема да анализирам... јасно ми е се.
Џабе докажување и кажување гачки...честитав на првите 4 и им посакав најдобро.
Ќе дадам се да им помогнам.

А за догодина ич не ми се праи муабет, ама ич. Којзнае кој памет и проблеми и мисли и амбиции ќе ме носат натаму.
Сакало имало сектори, сакало немало.
Второ коло кога бевме ние на 13ка имавме преку 20 закачени риби најголемиот дел на далечен спот, поред левата манила... знаете каде...
јас на трска не осетив крапче од тие порибените малите, све што удри беше со поголема килажа, ама реализацијата КАТАСТРОФАЛНА, ниедна не извадена од тој спот, и на крај единственото што го извадивме беше на 20 метра од обала поред десната манила кај жбунчето, и тоа не беше од ново порибените...

Позицијата држи риба, не е воопшто лоша во тој поглед, е сега што таа една мочана капина не унакази тоа е друга работа...

8мица позиција, во прво коло риба не се заврте таму, ни меури ни скок јас 52 саати не видов... имавме 2 удари све на све, и тоа на спот одма поред големиот бусен што е помеѓу 8ца и 9ка на сред езеро, едниот заврши во бусенот и тука и остана, а на вториот ми пукна конец...

иначе момци, може да се организира една акција без разлика дали со сигурност ќе учествуваме во лига 2014, да се отиде на црничани во период кога водата ќе е на најниска квота и барем тоа капините на одредени позиции да се исчистат, а може и дел од тревите да се ископачат, нема да не кошта ништо еден ден ако изгубиме за тоа, ќе го направиме тоа за нас, + со сигурност ќе имаме помош и некој вид на механизација од страна на Истатов.

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 7:56 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
:lepi: :lepi: :lepi: :lepi: :lepi: :lepi: :lepi:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 8:25 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON716
Еве со што се брка крап на Црничани од трева ,а да не му се оштети устата :D

[ img ]

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 8:41 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Ezeroto bara mnogu sreduvanje i mislam deka falat ribi za da bide top.....Sektori moze ne treba ama moze da se napravat 4 kola i toa ligata da pocnuva porano bas od onoj datum koga bese kupot ako ne i porano malce za da se izbegne pekolot....
Ako se sredi ezeroto a i boksovite mozat da se sredat kako sto vidov pozadi 2 se pravi nekoj magacin, moze da se napravat nekoj letnikovci za zastita od sonce so po 4 stolba drva i odozgora trska,,,,
Ima uste mnogu rab da se napravat toa se sreduva cim padne nivoto na voda i da bide top za drugata godina....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 8:41 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Еба му мајката ако нема сектори.. Не е ни битно.. гледам дека џабе се млатиме со слама овде на форум кога се има став.. ајде да помине уште ова.. ајде да помине уште она.. ајде да прогураме..

Абе луѓе доста ми е од гурање нешта јас да го туркам и да го ашкам.. се знае како се прави

Статистика од 1ва година факултет.. се гледа на кој позиции и која килажа/парчиња се фатени.. тоа е показател.. дали некој изработил или не е небитно.. битно е колку удари имало..

Џабе плукате по екипи.. тој имал лоша тактика.. оној незнаел риби да вади.. не изработил.. шие ми га џуро..

Сакате да кажете дека на 13ка 20те удари закачени кој ги имавме и кој ги изгубивме во капини дека сум дудук во вадење риба?? па устите им се локум на краповите.. нели ги гледате дека се раскапуваат краповите.. вие не ги согледувате очигледните проблеми туку.. млатите муабети и си ги презентирате егото.. Болештии и сида почна да владее во езерото од насилно вадење крап.. секое тегнење е отворена рана која се инфицира и потоа прогресира кон распад на крапот..

Прв проблем се подводните дрми и шуми.. неможе да крап преку 3 треви на 80м да го извадам без насиље и да ми запне у капина на 7 метри пред мене и да го изгубам зашто устата му е куртон..


Сектори мора да има.. проста статистика.. и чао џаци..

И на крај краева.. секторите се наменети за да една екипа не се падне во близина на иста поцизија.. ако не ви е јасно баш.. тоа е тоа што Дуле го млати и јас цело време на форумов.. не за дали во А сектор треба да дојдат најдобрите позиции..

Нека се викаат сектор Турко, Пројан, и Пепи.. прво пецам у турко, па или пепи или пројан (сум одбрал пројан) што значи трет пат ми останува пепи..

----

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 9:17 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
:shake_hand: :shake_hand:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1617181920ELLIPSIS24»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 33 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum