www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 27, 2024 4:15 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS15»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Штука (Esox lucius)
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 22, 2011 11:20 pm 
Отсутен
Молчалив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Јан 12, 2011 12:44 am
МислењаCOLON5
ЛокацијаCOLONUsa
Омилена риба на голем дел од риболовците кои ловат со вештачки мамци. Се мрести од февруари до мај кога женката полага до 70.000 до 100.000 јајца од околу 3 мм. во плитките и обраснати и зафрлени места, а женката ја придружуваат еден до два мажјаци. Најголем дел од икрата не преживува бидејќи по 2-3 седмици изведените рипчиња ги јадат токму штуките. Се храни со риби, глувци, змии и се што е живо и мрда во водата. Таа може да проголта плен дури до две третини од нејзината големина.
Се лови со вештачки мамци (воблери, пеперутки, лажички) и др. При лов на штука задолжително е да се користат сајлички, затоа што штуката со своите остри заби може лесно да го оштети конецот и да го скине при што го губиме уловот, а најлошо е тоа што и самата риба може да умре бидејќи со воблер во устата не може да се храни. Во Скандинавија и во Сибир штуката може да порасне и до 2м. и до 30 кг.
АтачментиCOLON
shchuka.jpg
АтачментиCOLON
shcuka1.jpg


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 28, 2011 9:49 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
И јас мислам дека не е лошо да ја има штуката во нашите води.Ја гледам на сликите малата рекичка Струмица во која има штука а е полна со риби.Татко ми има фатено штука во Грција пред 30 год.можда и повеќе, па реките и езерата им се сеуште полни со риба.Сепак рибите грабливки претежно се хранат со болна или оштетена риба.Уште мислам дека е добро да се порибат нашите води и со деверика која е многу атрактивна за риболов а ја нема во нашите води.Сепак последниот збор околу овие прашања треба да го имаат луѓето чија што струка е токму аквакултурата и институтот за рибарство.Но нетреба никако да заборавиме дека од нас самите луѓето нема поголеми штуки и уништувачи. ;)

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 01, 2011 2:08 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Штука од 9,200 кг фатена пред неколку дена во Грција од мое пријателче.Браво за мајсторот ;) Таква риба се фаќа еднаш во живот,а за прави мајстори може и 3-4 пати :mrgreen: :mrgreen:
[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 01, 2011 5:55 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Аууу каква зверка, браво, оваа и на шатка се фаќа


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 18, 2011 5:46 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON1119
ЛокацијаCOLONАеродром
stevo. НапишиCOLON
Вака, ова го пишувам за сите оние што имаат мислење дека „Штуката“ како риба е напаст, т.е. дека истата го истребува рибниот фонд:
ВО ГОЛЕМА ЗАБЛУДА СТЕ!!!!
Штуката е инаку многу сродна на семејството на „salmonidni“ видови на риби како: лососот и групата на различните видови на пастрамката. Многу е ценета во западна европа и Скандинавија, а за Канада и САД да не зборувам (постојат цели индустрии кои изработуваат риболовна опрема, токму за Штуката). Инаку, истата се храни исклучиво со мали рипчиња, т.е риби, за кои јас имам податоци дека се со различни аномалии и повреди, па заради тоа Штуката во некои земји ја нарекуваат и „риба хирург“. Незнам од кои причини кај нас во Македонија досега не беше порибено со неа,но браво за оние ентузијасти кои имаат пуштено по некое парче во нашите води. Луѓе нема потреба од страв дека рибниот фонд ќе биде истребен од Штуката, тоа може да го направи само „ЧОВЕКОТ“.
ПОЗДРАВ ДО СИТЕ ШТУКАЏИИ ;)
Каков коментар секоја чест. Штуката е МНОГУ СРОДНА СО СЕМЕЈСТВОТО НА SALMONIDNI ВИДОВИ НА РИБИ КАКО: ЛОСОСОТ И ГРУПАТА НА РАЗЛИЧНИТЕ ВОДОВИ НА ПАСТРМКАТА. КАТАСТРОФА. Споредба меѓу црно и бело. Штуката прво припаѓа на фамилијата Esocidae, род Esox i вид Esox Lucius која е најзастапена во Европа но не и кај нас. Во семејството на пастрмката или salmonidae, има повеќе видови, калифорниска, поточна, македонска, мекоусна и други видови и точка. Штуката за жал кај нас ја нема, прекрасна спортска риба ама ја нема, со исклучок на река Струмица која припаѓа на вливот на Струма. Таа не е автохтона риба со што би значело секое нејзино пуштање во нашите води ќе се наруши екосистемот во средината. Таа не е миграторна риба и мигрира само под одредени околности, недостиг на храна, големи климатски промени. Нашите риби не ја препознаваат штуката немаат одбрамбени механизми не бегаат од неа и стануваат лесен плен. Плодноста не е многу голема во споредба со другите риби, но издржливоста и растењето повеќе и побргу од другите видови и дава предност во преживувањето. Играњето господ со носење на штука во наши езера и реки од така наречени ентузијасти е катастрофа, имаше и коментари ако се носи во Водоча тоа било затворена вода нема каде да оди, а ако ја фатат други ,,ентузијасти,, и ја однесат, на друго место. И пак за жал ја нема кај нас, ама ја нема, нема и други видови на риби Бас, Деверика, Младица, Плотица, Буцов. Овие риби ги има во соседството и таму може да се фаќаат колку сакаме ама не и да се носат во нашиве води кои и онака се за жалење. ова е мое лично мислење и немам ништо лично спрема штуката како таква земена у глобала.

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 21, 2011 3:13 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
stukata vo bitolskiot e rasprostraneta i toa vo golemi kolicini taka da toj sto osol da ja ceka
na rbipce i skoro i da ne ostanal bez udar
je ima od TROJKRSTI PA SE DO RASIMBEG znaci e dosta rasirena
a vo bitola najcesto se lovi od mostot za selo NOVACI mostot na RADOBOR
i TULANATA
a od pred dve godini i vo ezeroto nad REK-i tamu dosta ja lovat na kasiki , vobleri i ripce
ja ima i vo ezeroto strezevo ali e retka - skoro i da ja nema (izgledA NE MU ODGOVARA SREDINATA ZA MREST)
e sega kolku stukata im e stetna na drugite vrsti na riba ne znam ali one ribari sto lovea karafcinja so golemina kako za mamec sega lovat STUKA i toa dobri primeroci od 600-700 grama pa do 4-5 kila
pa po 5-10 godini ke go vidime epilogot na ribniot fond

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 21, 2011 4:16 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Pred 10-ina godini od strana na fakultetot za ribarstvo vo makedonija bese napravena ekoloska ramka za poribuvanje na vodite so stuka,znaci bese odobreno od konpetetni i najstrucni ludje vo drzavata,istiot bese odbien od ministerstvot zatoa sto ne e aftoftona vrsta,epa aj sega pobornicite na taa teza neka mi kazat dali se aftoftoni vrstite..krap,karas.kaliforniska pastrmka,deverikata,crveno perka

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 21, 2011 4:22 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Крап да, уште татковците не ни биле родени кога се мрестел во Катлановско блато.
Караш не, тоа е најголемо ѓубре што е донесено кај нас, заедно со американскине сомчиња.
Калифорниска секако дека не е, и среќа што ја нема многу по реките.
Деверика не, и тешко дека ја има некаде кај нас.
Црвеноперката е автохтона риба.

Ако имаш време и те интересира, во некоја од темите ставив линк до риболовните основи припремени од УКИМ, таму се наведени сите автохтони врсти по ревири.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 21, 2011 5:20 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
2007 mislam,, so deverika i toa so pogolemi kolicini se porib pcinja na dve mesta ,i vardar posle veles siguren sum zatoa sto bev fklucen diretno vo poribuvanjeto krapot,karasot,crvenoperkata pa ako sakate i amurot se zaedno doneseni od azija e sega sto toa bilo mnogu odamna pa sme si gi prisvoile kako aftoftoni toa e druga rabota,ako se navratime nekolku veka nazat edinstveno ima podatoci za klenot i za makedonskata pastrmka pa ako e taka bi sakal koga ke bidam vo penzija za nekoi 40 god da lovam aftoftona stuka,smudj i dr atraktivni vrsti

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONВто Maр 22, 2011 9:06 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
filip030682 НапишиCOLON
2007 mislam,, so deverika i toa so pogolemi kolicini se porib pcinja na dve mesta ,i vardar posle veles siguren sum zatoa sto bev fklucen diretno vo poribuvanjeto
Извадена е таа уште 2007, 100% :x

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS15»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum