www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Сеп 23, 2024 9:31 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS8586878889ELLIPSIS96»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 15, 2013 5:19 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
abe arni si si ludgeto ne haluniciraat, nego nekoj drug pogresna dignoza prima :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 15, 2013 10:21 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... Тапа :D за да си во тек, шо смејш или не смејш како рекреативен риболовец во МК, најверојатно требит да земиш дроги, ама од оние појакине, иначе немаш шанса брат :lol:

Се вратив малку поназад во темава, и да видиш кој пресврт во мислењата имат кај некој колеги од форумов, абе комедија жива :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 15, 2013 10:52 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Лепи, мислам дека јас сум посочен од тебе како тој што го сменал мислењето, ама и да не сум јас посочениот не е ништо страшно да напишам уште два-три реда муабет.
На Емил, како претставник на концесионер, не му е во прилог Државната дозвола, а на истиот тој Емил, како риболовец, му е во прилог Државната дозвола. Ова можеби прави забуната и мислиш дека некој го сменал мислењето.
Од друга страна, во вчерашниот муабет пробавме да го протолкуваме писмото од МЗШВ. Таму се вели дека Пастрмка - Струга не смее да определи одредени локации каде што нема да важи Државна дозвола, затоа што таа важи секаде каде што важат другите дозволи, а од друга страна Пастрмка Јуниор (2012) - Охрид може да ја ограничи и да не дозволи да се лови на блинкер со Државна дозвола затоа што така „ценат“ во МЗШВ. Според кој член од Законот или Риболовната основа, Пастрмка 2012 има такво право? И ако тие имаат такво право, зошто Пастрмка - Струга го нема истото тоа право?
Јас мислам дека ако според Законот Државната дозвола можеше да се ограничи и да не важи за блинкер, одговорот ќе беше дециден како во претходниот текст од писмото и ќе гласеше „според член ХХХХ од Законот, риболовот со блинкер на ОЕ не е дозволен со Државна дозвола“.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 15, 2013 11:00 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
емил бре без нервози

блинкерот за рекреативен риболов не тие забранет со нити една дозвола за рекреативен риболов
-ама треба да се придржаваш кон правилата за рекреативен риболов
spiro_jas НапишиCOLON
а еве и за рекреативен - ама ке се УБИЕШ ОД ВЕСЛАЊЕ :D

12.2.Минимум потребна риболовна опремаза рекреативен риболов

За лов на пастрмка од пловен објект(чамец) може да се употребува блинкер на влечење со најмногу еден стап на пловен објект со врзани најмногу седум блинкери. Пловниот објект е исклучиво на весла и на него може да има најмногу двајца рекреативни риболовци. Дозволен е излов на најмногу 3килограми по дозвола. Дозволениот број на дозволи за рекреативен риболов од чамец на годишно ниво е:за 2013година 1000дозволи

Таб14. Количини на дозволен улов риба за рекреативен риболов на годишно ниво за периодот 2011-2016година

Белвица Salmo ohridana - Не е дозволен
- ЈАСНО Е КАКО ДЕН

ЗА СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
важат други правила и други дозволи - и нема што тука да ја тупиме

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 15, 2013 11:03 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... Емил, можда си имаш некоја тежина, или она популарното мувата на капата, ама благе везе немат дека сум сакал да те посочем тебе како пример ... јас напишав колеги а не колега ... ако не ти е мака прочитај и сам ќе си се увериш ... а хаосот продолжвит таму каде што застанавме во регионални Дозволи :!:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 15, 2013 11:07 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
spiro_jas НапишиCOLON
ЗА СТОПАНСКИ РИБОЛОВ
важат други правила и други дозволи - и нема што тука да ја тупиме
... стопански риболов не смее да врши рекреативен Риболовец, и ако е наведено дека смее тоа е тотален апсурд и секој Правник а и здравиот разум ќе ви го кажит тоа ... :!:

ХАОСот продолжува


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 15, 2013 11:15 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Не се нервирам Спиро за тоа дали ќе ми важи или нема да ми важи Државна за блинкер. Јас и онака немам Државна.
Јас и вчера напишав дека ако дојди работата до суд, тогаш 100% сум сигурен дека ќе го добијам случајот.
Мене ме револтира зборот „цениме“. Не е на место, нели?
Е сега, веслањето е навистина проблем. Другите услови ќе се исполнат, ама веслањето ... А со Државна ќе мора да се весла.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 15, 2013 11:21 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
лепи
е па решете го таму тој хаос што продолжува, јас вчера од радозналост ја прочитав Р:О за Охридско и тоа го прочитав дури вчера

а ако некој сака да лови со пента- да влечи, со два стапа, и ......., - нека си извади легитимација и дозвола за стопански риболов и белвица ке смее да лови

не гледам хаос тука - нели традицијата е со весла :D , ако е така тогаш е дозволена

емил
е па нели е РЕКРЕАТИВЕН риболов - што рекреација е таа со седење :D , мора да има движење малце барем
а рибата нема куќа па да некој дома му појде - што ке си дојде тоа е за тебе(дали си веслал или не малку битно)

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 15, 2013 11:24 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
A mojt so platno :D :D

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 15, 2013 11:27 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Емил,
МЗШВ не е надлежно да го толкува законот. Затоа е избран зборот “ЦЕНИМЕ“ што во слободен превод би значело “МИСЛИМЕ или нашки кажано одговорот што е даден е “округло па на ќоше“.
За автентично толкување на Законот надлежен е законодавецот, односно Собранието на РМ. ( Ваљда преку законодавно-правна комисија).
Јас, како имател на државна дозвола, без најмала бојазност би риболовел, се разбира почитувајќи го она што е напишано во Р.О.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS8586878889ELLIPSIS96»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 13 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum