www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 8:34 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS6061626364»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 10, 2013 12:46 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
spiro_jas НапишиCOLON
Lepi НапишиCOLON
... прашајте некого како е кај Ловџиските Друштва, напрајте споредба или sasoj нека кажит пример ;)
што те интересира и за нив имам познавање :D :D :lol: :lol:
... па кажи, гледаш на шо тема разговараме ... ето и Самир/Дрим, мојт да кажит нешто за то како ловџиските друштва прават меѓусебна соработка ... знам дека пред некоја година имаше некои проблеми во Охрид за ловџиите па мораја на други терени да ловат или така нешто ...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 10, 2013 12:47 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
Lepi НапишиCOLON
spiro_jas НапишиCOLON
е таа регионална не е пак за сиромавиот - ке нема пари да прошета по ревирите нели ;)
... регионална не е скопјанец да ојт Охрид, туку во неговиот регион каде има повејќе концесионери ;)
лепи те разбирам потполно другар - јасно мие како ден кој прекутвал за да не се реши ова прашање како треба и да се плаќа дупло

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 10, 2013 12:48 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Чуден народ сме. Ако може кејф на “патлакот“ да си правам ЦЕЛА ГОДИНА ама за некоја ситна пара, а ако може безпари уште подобро.
Што е висока цена ? 6.000 државна ? Брејјјјјјј за цигари може СЕКОЈ ДЕН да се дава по МИНИМУМ 50 денари ( за една година - ТРИ ГОДИШНИ ДРЖАВНИ ДОЗВОЛИ).
Кој нема пари за државна...тој ќе нема пари да ја користи и регионалната. Што ако ја земе за 3.000 денари кога уште толку ќе му треба за да отиде на некој подалечен ревир.
Лепи, бидејќи ти си најголем и најжесток борец да се воведе регионална дај прелог од А до Ш како тоа да се изведе. (Кога да се склучат договори, кој цена-процент да се плаќа за туѓ ревир, колку да траат договорите, и се друго што би било од корист истата да не биде пак предмет на злоупотреби.
Инаку само со викање дај регионална, дај регионална ништо не се прави.
Ја бујрум.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 10, 2013 12:52 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... до Столе:
Lepi НапишиCOLON
кажи ми како дошло до Државна Дозвола, кого интересирало да таа постојт, за само 50 рибари? А регионалната постоела, ето незаконски, а е барана од сите рекреативни рибари, барем мнозината?


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 10, 2013 12:57 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Инаку ловџиите плаќаат фиксна сума за концесија, па нема зошто да е проблем да се договарат концесионерите меѓу себе за користење на ловиштето. Од нивните дозволи мислам дека Државата нема ништо, па и од парите кои би ги добил некој концесионер од друг не би требало да има.
Е сега овде јас го заменувам Лепи. Не ги знам работите во ловот, ама коментирам нешто што сум слушнал.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 10, 2013 1:01 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Lepi НапишиCOLON
... до Столе:
Lepi НапишиCOLON
кажи ми како дошло до Државна Дозвола, кого интересирало да таа постојт, за само 50 рибари? А регионалната постоела, ето незаконски, а е барана од сите рекреативни рибари, барем мнозината?
Зошто за 50 рибари ??? Достапна е за секој што сака да ја има, за секој што сака да си лови раат на било кој ревир, за секој што не сака да трча по банки да плаќа па после да го бара седиштето на концесионерот, па овој не бил тука и.т.н.
Друга работа е што ние сакаме за ситна пара да правиме ќејф до гуша.
И јас ти дадов еден предлог...што мислиш за него ????

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 10, 2013 1:08 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
Mene me interesira sto ke komentiraat podrzuvacite na dtzavnata dozvola koga ke stane so cena okolu dest iljadi a ocekuvano e I toa.pa ako sega imame samo za treska 1700 pa vatdar6. 1500den pa badar iljada I nesto a lani za site zaedno bese1100 taka narecena skopska.pregolema razlika vo cena a standardot e nepromenet :?:t

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 10, 2013 1:10 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Дек 13, 2010 9:53 am
МислењаCOLON103
Bez razlika sto proslakav nekoi raboti koi nitu dobija odgovor nitu replika zatoa sto se mnogu osetlivi :D utre koj e za troa skobal na Drimon lapat.:D.Ako Emil ne kazvit deka kaj crkvana lapat evo od mene sigurno info
Pozz do site


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 10, 2013 1:12 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
Stole НапишиCOLON
Lepi НапишиCOLON
... до Столе:
Lepi НапишиCOLON
кажи ми како дошло до Државна Дозвола, кого интересирало да таа постојт, за само 50 рибари? А регионалната постоела, ето незаконски, а е барана од сите рекреативни рибари, барем мнозината?
Зошто за 50 рибари ??? Достапна е за секој што сака да ја има, за секој што сака да си лови раат на било кој ревир, за секој што не сака да трча по банки да плаќа па после да го бара седиштето на концесионерот, па овој не бил тука и.т.н.
Друга работа е што ние сакаме за ситна пара да правиме ќејф до гуша.
И јас ти дадов еден предлог...што мислиш за него ????
... па шо сметат тогаш да бидит и регионалната достапна за сите, сигурно над 10.000 риболовци :?: Зашто до сега била ОК, сега не? И кој се тие ситни пари за тебе, од кај знајш кој концесионер колкава цена ќе ставит? И зошто Рибар 2011 потегна иницијатива да се озаконит регионалната?

Иначе не сум најголем и најжесток борец, имат сигурно рибари и здруженија шо оваа регионална ќе им помогнит многу финансиски ... слободен сум вечерва, си коментирам, предлагам и кажвам за моите искуства од на терен како на други места тоа функционират без проблем ;)


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 10, 2013 1:33 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Дек 13, 2010 9:53 am
МислењаCOLON103
Ohridsko Drim Globicica=edna dozvola
Debarsko drn drn nataka druga dozvola
ITN ITN=treta dozvola
Republicka-6000den
Ostanative da receme po 2500 ili 3000 na regioni,a raspredelba na parite neka se vrsat spored broj na poseti na eden ribar taka da izleze i onaa legitimacijana od MRF da bide od korist a ribococuvarot da vrsi samo kontrola ama ako naceka nekoj bez dozvola pa makar bila i dnevna predhodno neuplatena nema Sorry.
Ili Pristapna simbolicna cena za republicka na sekoj eden ribolovec so toa sto Mrf bi se grizela za bezbednosta na site Vodi bi se grizela za poribuvanje a ribolovnite drustva bi se pogrizile povejke za sportskata strana na ribolovot kako neprofitni zdruzenija :D:D.Znam deka e premnogu idealno za da bide vistinito


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS6061626364»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 18 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum