www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 10:34 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS5657585960ELLIPSIS64»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 09, 2013 10:15 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Дек 13, 2010 9:53 am
МислењаCOLON103
Pe...... e vo toa sto nekoj barem spored mene ima sredstva da si dozvoli i republicka dozvola i da si nema problem so nikoj a sto e so tie barem ko mene sto mi bilo i edna godisna na nekoj revir da ja platam.Nemam protiv nikogo nisto ,ama deka treba da gi opravduvam odlukite na mrf deka treba da platam 6000 den na nekoja si organizacija samo za da ribolovam,to ke ve molam objasnete i go na zena mi :D:D:D:D


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 09, 2013 10:18 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... така е де Емил, си кажа парите се проблемот ... само шо ние рибарите требит да ги дајме парите а добиваме све помалку од облигаацијата за тоа шо ние плајќаме а треба да добиеме, а институциите требит да си ги земет парите и да :P Сепак друштвата ќе добиет појќе средства него со оваја ДРЖАВНА која не е во интерес на здруженијата а е регулирана со закон ... нека се регулират и регионалната па ќе видиш како убо ќе ви вам здруженијата, ај нек некој не платит да видам ;) Мојт некој без да платит за дрќавната да ја добиет државната :?: НЕ :twisted: Е па кај е проблемот :"-

Чаре кажвете, другово го знајме :D


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 09, 2013 10:21 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
emil.matoski НапишиCOLON
Ај да прашам јас нешто.
Дали некој од оние што коментираат и што убедуваат дека треба да се продава регионална дозвола по секоја цена, бил вклучен во работата на некое здружение-концесионер?
Дали Лепи, а не си само ти, сте виделе како изгледаат нештата кога си дел од некоја активност на концесионерите?
... какви и да се, во интерес се на секое РД пошто целта е да се приклучат шо повејќе Рибари во сопствениот Ревир ...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 09, 2013 10:21 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
И јас викам да се регулира регионалната дозвола.
Во тој случај сите ќе бидат задоволни, и риболовците и концесионерите.
До тогаш ќе мора да тераме вака. Тоа е тоа.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 09, 2013 10:24 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
6000 ne odat vo mrf...Odat vo min i vo zdruzenieto od kaj ti e dozvolata ama toa e druga tema....Najbolno e toa sto nekoj ribari koga imase regionalna ja imaat preplateno..Primer na vardar dozvolata regionalna vazese za poveke reviri, i odis demir kapija da fakas a vardar ne im prefrlil pari na toa zdruzenie , i cuvarot ti vika sakas dnevna,nedelna ili kakva bilo a taa vika od vardar ne ti vazi..I sto ostanuva da si platis dozvola ili da se spakuvas...Regionalni treba da ima i ke ima vo idnina dokolku uspeeme da go smenime zakonot.....

Care Lepi da se vmetne vo zakonot i jas od Skopje da dojdam so regionalna i da si pecam u Ohrid za upola cena od drzavnata...

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 09, 2013 10:24 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Lepi НапишиCOLON
... така е де Емил, си кажа парите се проблемот ... само шо ние рибарите требит да ги дајме парите а добиваме све помалку од облигаацијата за тоа шо ние плајќаме а треба да добиеме, а институциите требит да си ги земет парите и да :P Сепак друштвата ќе добиет појќе средства него со оваја ДРЖАВНА која не е во интерес на здруженијата а е регулирана со закон ... нека се регулират и регионалната па ќе видиш како убо ќе ви вам здруженијата, ај нек некој не платит да видам ;) Мојт некој без да платит за дрќавната да ја добиет државната :?: НЕ :twisted: Е па кај е проблемот :"-

Чаре кажвете, другово го знајме :D
Сега за сега ова е проблемот: :D :D :D
Lepi НапишиCOLON
...
И на крај џабе све, остана нашето друштво борчлија на Лабуништа и не знам моментално како то се среди и дали е воопшто средено :!:

Регионални требит и морат да имат :lepi: ;)

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 09, 2013 10:28 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Дек 13, 2010 9:53 am
МислењаCOLON103
Brate muabetot mene mi e da si imas ti dozvola niz cela Makedonija za simbolicna cena.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 09, 2013 10:29 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Илче, можеби ќе те разочарам, ама тоа нема да се случи.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 09, 2013 10:29 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... е како вака :roll: :?: Па нели е најдобро како шо Рибар 2011 потегвит иницијатива, да се соберите повејќе друштва + МРФ и заеднички да настапите пред МЗШВ :? :?:

Е то е Столе шо ве чекав и ко Кленко лапнавте, Крле спомна ама не вервев ти :lol:

Lepi НапишиCOLON
... Мојт некој без да платит за државната да ја добиет државната :?: НЕ :twisted: Е па кај е проблемот :"-
Средија законски и регионалната па ќе е No Problem ;)


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 09, 2013 10:33 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
emil.matoski НапишиCOLON
Илче, можеби ќе те разочарам, ама тоа нема да се случи.
... во право си Емил, за жал, но за тоа е крива државата шо државните Води ги даде на приватни лица под Концесија, а не би смеело таква лудост да постојт, НАЦИОНАЛНО БОГАТСТВО да се дава под концесија :hit_head: Али СКОПСКО и се е можно :twisted:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS5657585960ELLIPSIS64»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 17 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum