www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 4:34 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Eftin dip
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 09, 2012 10:49 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
filip030682 НапишиCOLON
Dali ke raboti ili ne najverojatno ke ni kaze nekoj sto ke go proba,nego mene drugo me interesira.Gledajki gi kupovnite dipovi toa se sekogas vo forma na gusta lepliva tecnost koja ostanuva na boilata podolgo vreme vo vodata i ustvari taka go dava toj pojacan signal na mamecot boilata.Mene ovoj mi lici deka ke se izmie i od boilata ke izleze se so samiot prv dopir so vodata.Ubavo kaza Ico vo prvite strani mu falat nekoi sostojki koi taa tecnost ke ja napravat da bide DIP.
Toa dipanje na kratko vo tie gusti dipovi ako jas se prasam e cisto rasfrlanje so pari bez veza.. :D ce se ispere seto toa uste dnoto pred da go fati olovoto.i toj tvoj pojacan signal ce mi zamine vo drugiot vir na Crna ...prekratko da jas imam nesto od toa ...Vo nekoi dipovi sto jas gi koristam boilite mi stojat i meseci ,sto podolgo toa podobro. ..razmisli malku so svoja glava za ova. Lovnata boila jas sakam cela nojc da bide za malku pred onaa boila sto e frlena za prihrana... da konstantno i kontrolirano ispusta toa sto jas sum stavil vo nea AMA malku ,samo malku pointezivno od drigute boili na hranilisteto. Dipot e tuka da napravi toa da bide izvodlivo vo praksa,za mene se razbira.


Kladofora , konecno nekoj nesto po konkretno da napise za ovaj ednostaven a efikasen dip...:D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Eftin dip
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 10, 2012 12:48 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Луѓе, темава почнува со конкретен рецепт за домашен дип, ако може така да се нарече, кој сака нека го проба, кој не сака нека не го пробува, кој сака нека го подобри, па нека објасни на форум, кој ќе фати риба нека фати, тој што пробал, а не фатил, исто така нека каже, оставете времето да си покаже, ....исто така во оваа тема, може да се ставаат и други рецепти за ефтини дипови, така што да ја задржиме таа линија, коментарите за другите дипови, споредби и карактеристики, нека продолжат во темата Домашни vs Купечки дипови :ok_ok: благодарам


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ефтин ДИП
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 03, 2013 1:50 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
дали некој го проба овај дип да го направи и да го тестира на вода :?:

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ефтин ДИП
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 03, 2013 1:57 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
пробан е тој дип одамна.. и си работи..
цаката е како да ја запреш ферментацијата кога треба.. не само дипувањето..
ферментацијата ке ја запрете само со конзерванс, во екстра мали количини, и да го ставите дипот целосно на 80 целзиуси едно 10 мин..

тогаш веке имате производ кој ке трае без проблем..

доколку не ја запрете ферментацијата.. ке се претвори во оцет набрзо..

не дека е лошо тоа затоа што оцетот е карбоксилна киселина, припаѓа во групата исто како и путерната киселна(н бутурик).. но работата е да се задржи мирисот, вкусот, и пх вредноста..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ефтин ДИП
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 03, 2013 2:13 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
мартин а ако еден дел од дипот тргнеме на страна (некој си 5-10%) го оставаме да се направи во киселина
а другиот дел го конзервираме и си ја задржи миризбата и својствата

дали потоа може да се комбинираат - да речам во прихрана -пченка , пченица, ......
да се капне и од дипот и од киселината или пак само во ловните зрна да се кепне од киселината и колку од прилика би требало да се капне - капка, две, три или може и повеке ?

што би рекол ти како еден од оние кои доста испитувал

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ефтин ДИП
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 03, 2013 2:18 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Да може.. секако..

карбоксилните киселини се погодни за заджување на арома и подесување на пх вредноста на мамецот..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ефтин ДИП
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 03, 2013 2:22 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
:bravo: :shake_hand: фала мартине - останува уште да се теренски реализира од секој кој сака
-мартин веке го пробал и вели дека работи :fishing: ;)

пс- ајде сега добро да си прочитате од почеток и секој да проба да фати риба на чудото, и пробајте и со боили не само со зрнаста храна :mrgreen: и ве чекам пак во темата да кежете што и како се десило

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ефтин ДИП
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 15, 2015 5:07 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
martinMK НапишиCOLON
пробан е тој дип одамна.. и си работи..
цаката е како да ја запреш ферментацијата кога треба.. не само дипувањето..
ферментацијата ке ја запрете само со конзерванс, во екстра мали количини, и да го ставите дипот целосно на 80 целзиуси едно 10 мин..

тогаш веке имате производ кој ке трае без проблем..

доколку не ја запрете ферментацијата.. ке се претвори во оцет набрзо..

не дека е лошо тоа затоа што оцетот е карбоксилна киселина, припаѓа во групата исто како и путерната киселна(н бутурик).. но работата е да се задржи мирисот, вкусот, и пх вредноста..
Uste imam od ovaj dip , mislam od onaj na prvata strana :D Nikakvi konzervansi ne staviv i ist e kako koga go napraviv .Mislam dek ako trebalo konzervasni i ne znam sto drugo bi gi spomenal i avtorot .. .. .Mirisa prekrasno edino sto primetuvam e deka posle podolgo stoenje go vakumira plasticnoto sise vo koje go cuvam . Go koristam cesto ama dali sum ulovil poradi nego ne znam ..nemam tolku udari za da pravam nekoj sporedbi ....testovi :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum