www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 1:51 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS5455565758ELLIPSIS64»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 02, 2013 12:19 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... и приватникот и концесионерот се ПРИВАТНИци и имет иста цел, ПРОФИТ :!: А и за приватникот на својот посед имат закони со кој го контролираат дали му е рибата здрава, дали водата е ОК, дали работит како шо законот пропишвит. Мислиш дека некој шо чуват приватно 2 Крави не му е со Закон кажано како требит да работит и да се грижит за нив!?

Јас стварно почвам да мислам дека некој од вас се против регионалната :shock: Или
:!: :?: :roll:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 02, 2013 12:21 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
ne e se izgubeno poleka ;)

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 02, 2013 12:25 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
приватникот на крајот од годината му е дозволено да пријави ПРОФИТ

-на овие не им е дозволено да пријават ПРОФИТ пошто не вложиле нивни сретства него сретствата се од народот (се НЕПРОФИТАБИЛНИ ЗДРУЖЕНИА)

завршните сметки на овие вторите се жива смеа - како прикажуваат правдање на земените сретства па и уште ко ке видиш во што ги трошеле

има голема разлика тука ;)

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 02, 2013 12:39 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
spiro_jas НапишиCOLON
приватникот на крајот од годината му е дозволено да пријави ПРОФИТ - не го знајш законот :howitz: И домати само да пуштиш појќе вода и да излезит на патот инспекцијата ќе ти дојт пред врата! Барем така законот наложвит ;)

-на овие не им е дозволено да пријават ПРОФИТ пошто не вложиле нивни сретства него сретствата се од народот (се НЕПРОФИТАБИЛНИ ЗДРУЖЕНИА) - па тогаш требит да се уплајќет средства за Членска, да немат осигурени Рибочувари туку да се сите волонтери, да немат дневна, месечна итн ... За порибвење парите шо се давет е Профит, иначе од кај би порибеле ако немат профит!

завршните сметки на овие вторите се жива смеа - како прикажуваат правдање на земените сретства па и уште ко ке видиш во што ги трошеле

има голема разлика тука ;) - па не знам баш дал е така, само ќе кажам ЗСРРК- ВАРДАР-Скопје :P :lol:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 02, 2013 12:47 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
цела таа цена за рибочувари, порибување, трошоци, горива и се она што се прави трошок за тековна година е вметнато во цената на ГОД. дозвола, значи е на грбот на риболовецот

сите екстра пари од дневни, донации, повеке од предвидено издадени дозволи (ако пресметката е на 200 а се продале 500 дозволи) ........... се вишок пари -- а каде одат :confused: :confused:

битно на крајот завршната сметка да биде 00000 ;)

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 02, 2013 12:53 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... ДА, обавезно да е на 0,00 ден, а мојт и минус да е :mrgreen:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 02, 2013 12:57 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
а јас да наметнам една друга математика
зошто се толку високи цените на некои од ревирите :D , не кај сите ете кај емил пастрмка
пресметката е на 400 дозволи - а тие даваат 200 е сега чуварот оди секој ден по терен за да се скрпи некако и си ја работат работата

што правиме со овие другите
што дале пресметка на 200 дозволи а издале 1200 - и не им се мрда од канцеларија - интересно е лепи а :D
колку велиш треба да е цена на год кај нив ако сега е 1800

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 02, 2013 1:25 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... абе лудница аман остај, глава ќе нé заболит, за нив ние мислиме појќе него тие за нас :evil: :lol:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 04, 2013 2:19 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Lepi НапишиCOLON
Boris -ribar.com.mk НапишиCOLON
Lepi НапишиCOLON
Државата не смејт да се мешат во договорите помеѓу друштвата, сем ако не прекршиле некое законско правило. Државата вејќе зела „Данок“ за водата која ја издала под Концесија на риболовното друштво и тука завршвит нејзината улога ... [/color]
Лепи ова вака како ти што го кажа, ти е целосно погрешно:
Државата не смејт да се мешат во договорите помеѓу друштвата - АЛО, водата и рибите се на државата, државата на момент (6 години или помалку ако концесионерот не функционира) дава концесија за таа вода и концесијата се однесува на точно определни работи кои државата за момент ги пренесува на концесионер и државата е должна да го контролира работењето негово, тој концесионер неможе да си прави на водата се што ќе му прдне на умот, со разноразни незаконски договори, туку треба да работи според Закон и Договор за концесија што потпишал

Државата вејќе зела „Данок“ за водата која ја издала под Концесија на риболовното друштво и тука завршвит нејзината улога - АЛО - Улогата на државата никогаш не завршува. Тоа е исто како ти да го издадеш станот во Охрид и тука да заврши твојата улога - НЕ ти одиш кај твојот кираџија, контролираш, гледаш дали ти го уништува станот, дали ги почитува условите кои си му ги поставил кога се вселил, ти се јавуваат комшии и ти се жалат за неговото однесување, контролираш дали плаќа сметки за вода, струја, парно,(во случај на државата Инспекторат оди)....и ако не ти е по ќејф, му ги маваш клоците и даваш нов ОГЛАС за издавање на стан/во случајот со државата Нов ОГЛАС ЗА ДАВАЊЕ ПОД КОНЦЕСИЈА - улогата на државата НЕ завршува !
Ало Ало Борис :mrgreen:

во договорите помеѓу друштвата тука немат шо да се мешат државата сем ако при контрола не се најт некоја грешка ;)

То со клоците не вервам дека и во МК да мојт така лесно, туку си имат Суд и Закон и ќе бидет соочени двете страни па после ќе кажит судот дали ќе му ги удриш клоците ;)

Јас имам спомнато дека имам солидно искуство од законите во Германија и дека извесно време учествував во дејствување на риболовна инспекција во огрнок за риболовна соработка и контрола, и ова кај нас шо се случвит е толку примитивно и насила напраено шо јас иако сум од МК не можам некогаш да го сватам :oops: Срамота е стварно шо сеуште не е средено све како шо требит, и не признавам изреки ова или она, кога неколку Години е хаос па се имаше време да се средит све ... но многу интереси се измешаа од концесионери а најмалку интересите на рекреативните Риболовци беа земени во предвид :(

Секако дека државата си имат инструменти за да контролират, и таа спрема лицитацијата/наддавањето им дала на здруженијата дел под Кирија/Концесија и спрема програмата здруженијата ќе си работет а ќе бидет контролирани.

Ако се договорам со комшивката дека јас ќе спијам овај викенд кај нејзе а таа следниот викенд кај мене, тогаш немат шо газдата на станот за кој му плајќам кирија мене да ми кажвит кој ќе спиет кај мене ;)
Алооо Лепи, јас сум ти спорел ли на тема саксафони, електрични гитари и соло пеење :D , Договор во државата може да биде важечки и неважечки, т.е незаконски, ...така што не дебатирај безвезе дека државата не смеела да се меша во договори помеѓу друштвата, ...друштвата како што ги дал господ може да им текне да се договорат ревирите кои државата им ги дала привремено под концесија да ги дадат на користење и на друштва од Узбекистан.....НО, клучната ствар е дали тој договор има правно дејство.....Законите во државава јасно имаат пропишано за што можеш да се договараш, а за што не можеш. Во случајот со рибите во водите, државата ти дава под концесија риби од една вода и има конкретни одредби што смееш, а што не смееш ти да правиш на таа вода, со тие риби и со оние риболовци кои сакаат да риболоват на водата додека си ти концесионер......Или во примерот со станот и комшивката, можеби газдата нема да те брка што комшивката ти спиела на гости, но ако земеш и од пархетот на станот правиш ајвар, незнам како ќе поминеш....


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 04, 2013 3:02 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... ах море Борисе :D Шо Држава сме, уште за Закони кои не се во ред и ги напрајл некој шо благе везе немат со стварноста а најмалку со рибите и водите, требит ние овде да се препукаваме и да се прајме паметни :!:

То со „саксофоните“ мојт секој да го знајт како и јас, не е нешто посебно, но некои работи не се споредвет без искуство, и ова шо го зборвам јас и шо давам примери се од места кај шо нештото функционират како шо требит, а не како кај нас 22 година вместо стојме и дупка напрајвме од вместо стоење, не мојме напред никако да тргниме а назад лесно е, ќе седниш :twisted:

Закон е да регулират и заштитит некој работи(општо обврзувачки правни норми) и да фунционираат нештата ...

То шо во Македонија е сеуште хаос немат никој никакво оправдување да ми кажит дека така е во законот!!! То се само глупости, пошто законот доколку не функционират или не е складен со потребите на одредена група на Граѓани, не е функционален и требит да се сменит :!:

А за пархетот :D Па ево во ревирот на „Вардар“ дека комшивката си идат и сама си земат од пархетот(со Мрежи, канџи/трокуки се вајѓат Риба) и све си е ОК, не гледам дека концесионерот поминвит лошо :P

Ај ај, ако сме сложни ќе смениме во законот да постојт моментално непостоечката Регионална Дозвола :thumbs_up: :D


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS5455565758ELLIPSIS64»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 18 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum