www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 3:24 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS5354555657ELLIPSIS64»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 02, 2013 1:21 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
лепи не е така едноставен проблемот - ти кај комшивката а таа кај тебе :D
здружениата издаваат строго дефинирани дозволи со име (год, дневна, седум дневна .....), за истите тие има некој законски правилник како се пресметуваат за да се дојде до таа цена
- сепак се работи за пари кои здружениата или концесионерите ги земаат од граѓаните- РИБОЛОВЦИТЕ
тоа е исто како ЕВН и КОМУНАЛЕЦ и ТЕЛЕКОМ - си направат една нивна сметка(РЕГИОНАЛНА)
и да си наплакаат од народот пари а за таа сметка да не постои никаков закон

- работата е што ете за оваа нема ни мајка ни татко ни ти негде се води во некој документ

а зошто е тоа така нека кажат тие што ја работеле посебно зошто дремеле како мисири кога се тоа правело во 2008ма год
еве нека дојдат на форумот и нека објаснат на дечките - што тие направиле во 2008ма
и јас сакам да чујам - зошто дури до сега се кутело

а ние сме сега на свршен чин сттавени - и мора да кажиме онака како што НАВИСТИНА Е

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 02, 2013 1:25 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... мислам дека е грешка шо се враќаме во минатото како некогаш било ... ок е да се спомнат некои позитивни или негативни карактеристики за репер во иднината доколу се озаконит :D ... но требит да гледаме напред, регионалната не е вметната во законот и треба да разговараме и да најдиме некако начин да таа бидит во законот ;)

Од друга страна мене ми е чудно како дошла државната да бидит озаконета :o :shock: :? :x


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 02, 2013 1:43 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
лепи до 2008ма важеше некој стар закон од бивша ЈУ како што тогаш бил можда со некои мали измени , во 1991ва год нашата држава им ги даде ревирите на истите концесионери кои биле концесионери и пред 91ва на 20 години, значи до 2011та

е сега кај беа тие мажишта кога од 2008ма се носеше новиот ни закон - за риболов и аквакултура и зошто дремеа и што тогаш не се степаја да ја вметнат во законот
а не сега кога од 2012та се поделиа новите концесии по новиот ни закон а истите тие и си ги потпишаја договорите за концесија по тој нов закон

и сега кој ке ја оправува нвната - рибар2011 :?: , на кого му ја залепја етикетата за главен кривец за нивната неспособност и нивното догогодишно не работење

ете нека повелат нека ја исправат ако се способни - ама овде на форумот нема никој д нив да им објасни на рибарите македонски ама да и ја каже ВИСТИНАТА

пс- инаку на РИБАР2011 - НАЈ ВЕКЕ МУ ОДГОВАРА ДА ЈА ИМА ТАА ДОЗВОЛА , зошто има капацитет и е мокен да направи договори со нај атрактивните ревири во мк и да им плати за тоа а не како оние погоре

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 02, 2013 8:35 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
Spiro ona so kolata jaka slaba me go svativ ama jas si se vozam so jsp I velosiped vo zavisnost od periodot.ekologija spiro ekologija.

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 02, 2013 8:51 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Lepi НапишиCOLON
... концесиите и договорите не се за краток период како изнајмување на Соба за една вечер со 2 кревети ... се зема станот под Кирија ;)
И едната соба си ја издаваш... :filip:

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 02, 2013 9:15 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... да Столе, во МК и ако имаш Стан под Кирија законот не ти бранит да издаваш соба на пријавени Гости, доколку со газдата си така договорен ;) Ама и станот требит да е машала голем :P


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 02, 2013 10:06 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
kladofora НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Кладофора, веќе префрливме пари за порибување на Црна река :filip:
go pozdravuvam toa najiskreno no sto ima vrska so so mojot post
spiro eve sega jas nesto za vo idninata da ti napisam da ribar 2011 ke porasne vo zdravo drustvo koe ke raboti za ribolovcite no so dominantno clenstvo od skopjani znaci i skopsko drustvo i kako takvo ke si konkurira za tender za ovie reviri kazimi sega koi benefit kako bitolcanec ke go imas mislis deka ke dojdat da poribat kaj tebe u crna ili strezevo jas ne veruvam,zasto razmisluvam vaka ke treba spiro da se poribi sopstveniot revir da se zadovolat svoite clenovi ke treba da se platat ribocuvari i red drugi raboti
ako uspee i drugi reviri pokraj svojot so site trosoci koi ke gi ima drustvoto da poribuva sekoja cest.
vaka se nadevam deka sum pojasen.
Dodeka sum clen na uo na Ribar jas ti garantiram i ako ne bidam clen na uo ke se pogrizam, iako imame nekoja voda pod konsecija da poribime onamu kaj sto mozeme i kolku mozeme, kaj sto idat da lovat nasi ribolovci.....I ne samo toa dokolku ima sredstav i da pomogneme na nekoj drustva-konsecioneri sto se grizat dobro za svojot teren....

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 02, 2013 11:56 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Lepi НапишиCOLON
... да Столе, во МК и ако имаш Стан под Кирија законот не ти бранит да издаваш соба на пријавени Гости, доколку со газдата си така договорен ;) Ама и станот требит да е машала голем :P
Е овде ГАЗДАТА не се договара со тебе околу тоа, туку со закон ти брани да издаваш соба...

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 02, 2013 12:05 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... епе ваљда имаш увидено и ти како и сите ние дека не е ОК така и во светот на пазарна економија тоа е дозволено.

А дали некој приватњак, како на пример шо беше „АКВАРИУМ“, имат право со некое риболовно Друштво да напрајт договор за соработка и да им издават на нив дозволи по договорена цена која ќе важит само за нив? :P Секако дека можит :D Е тука е маката наша и несреденоста и неспремноста на тие некој шо одлучвет на кој начин се движит риболовот во МК :( Ко шо рече мајстор :ico: за едни мајка за други маќеа :evil:

Ај младиве гледет и читет, и ваљда за едно четврт Век ќе се средит работата да немам проблеми и нервози ко ќе сум Пензионер :P


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 02, 2013 12:11 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
лепи
приватникот ако си уништува ке си униште од неговото или обратно ако прави добро прави за себе - лично не за државата

концесионерот уништува туго или ако прави прави народно - и од народот зема пари за нешто што не е негово

е сега кај нас имаше и има хибриди - помегу овие две опции и примарна цел им се само сретствата а одбрамбен механиизам лажење

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS5354555657ELLIPSIS64»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 19 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum