www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 3:21 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS5253545556ELLIPSIS64»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 01, 2013 1:28 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
:lepi:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 01, 2013 2:05 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
kladofora НапишиCOLON
spiro_jas НапишиCOLON
ајде ко ке ја донесете да ме викнете и јас да си уплатам - и јас сакам поевтина дозвола
-ама тоа не се прај со рекла казала него со тупење на мозокот и тешки ПРЕСМЕТКИ
за да тој термин РЕГИОНАЛНА - влезе во некој ДОКУМЕНТ ОФИЦИЈАЛЕН

сега за сега е напишан на тоалетна хартија а и пред тоа кој знај колку години
spiro eve sega jas nesto za vo idninata da ti napisam da ribar 2011 ke porasne vo zdravo drustvo koe ke raboti za ribolovcite no so dominantno clenstvo od skopjani znaci i skopsko drustvo i kako takvo ke si konkurira za tender za ovie reviri kazimi sega koi benefit kako bitolcanec ke go imas mislis deka ke dojdat da poribat kaj tebe u crna ili strezevo jas ne veruvam,zasto razmisluvam vaka ke treba spiro da se poribi sopstveniot revir da se zadovolat svoite clenovi ke treba da se platat ribocuvari i red drugi raboti za koi ti imas golema zelba da gi spomnuvas koga se pravi cena za edna ribolovna dozvola.memoriraj si go postov i ke pravime muabet za dve godini
:~~ И ти меморирај си го постов, затоа што ако е понаку од тоа како што си ја замислил иднината ќе треба да се вратиш на него и прво пред себе, а после и пред сите други кои денес ги кудиш, да кажеш 3ГРЕШИВ ВО ПРЕДВИДУВАЊАТА


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 01, 2013 2:13 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Кладофора, веќе префрливме пари за порибување на Црна река :filip:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 01, 2013 2:16 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Lepi НапишиCOLON
Државата не смејт да се мешат во договорите помеѓу друштвата, сем ако не прекршиле некое законско правило. Државата вејќе зела „Данок“ за водата која ја издала под Концесија на риболовното друштво и тука завршвит нејзината улога ... [/color]
Лепи ова вака како ти што го кажа, ти е целосно погрешно:
Државата не смејт да се мешат во договорите помеѓу друштвата - АЛО, водата и рибите се на државата, државата на момент (6 години или помалку ако концесионерот не функционира) дава концесија за таа вода и концесијата се однесува на точно определни работи кои државата за момент ги пренесува на концесионер и државата е должна да го контролира работењето негово, тој концесионер неможе да си прави на водата се што ќе му прдне на умот, со разноразни незаконски договори, туку треба да работи според Закон и Договор за концесија што потпишал

Државата вејќе зела „Данок“ за водата која ја издала под Концесија на риболовното друштво и тука завршвит нејзината улога - АЛО - Улогата на државата никогаш не завршува. Тоа е исто како ти да го издадеш станот во Охрид и тука да заврши твојата улога - НЕ ти одиш кај твојот кираџија, контролираш, гледаш дали ти го уништува станот, дали ги почитува условите кои си му ги поставил кога се вселил, ти се јавуваат комшии и ти се жалат за неговото однесување, контролираш дали плаќа сметки за вода, струја, парно,(во случај на државата Инспекторат оди)....и ако не ти е по ќејф, му ги маваш клоците и даваш нов ОГЛАС за издавање на стан/во случајот со државата Нов ОГЛАС ЗА ДАВАЊЕ ПОД КОНЦЕСИЈА - улогата на државата НЕ завршува !


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 01, 2013 8:48 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
Boris -ribar.com.mk НапишиCOLON
kladofora НапишиCOLON
spiro_jas НапишиCOLON
ајде ко ке ја донесете да ме викнете и јас да си уплатам - и јас сакам поевтина дозвола
-ама тоа не се прај со рекла казала него со тупење на мозокот и тешки ПРЕСМЕТКИ
за да тој термин РЕГИОНАЛНА - влезе во некој ДОКУМЕНТ ОФИЦИЈАЛЕН

сега за сега е напишан на тоалетна хартија а и пред тоа кој знај колку години
spiro eve sega jas nesto za vo idninata da ti napisam da ribar 2011 ke porasne vo zdravo drustvo koe ke raboti za ribolovcite no so dominantno clenstvo od skopjani znaci i skopsko drustvo i kako takvo ke si konkurira za tender za ovie reviri kazimi sega koi benefit kako bitolcanec ke go imas mislis deka ke dojdat da poribat kaj tebe u crna ili strezevo jas ne veruvam,zasto razmisluvam vaka ke treba spiro da se poribi sopstveniot revir da se zadovolat svoite clenovi ke treba da se platat ribocuvari i red drugi raboti za koi ti imas golema zelba da gi spomnuvas koga se pravi cena za edna ribolovna dozvola.memoriraj si go postov i ke pravime muabet za dve godini
:~~ И ти меморирај си го постов, затоа што ако е понаку од тоа како што си ја замислил иднината ќе треба да се вратиш на него и прво пред себе, а после и пред сите други кои денес ги кудиш, да кажеш 3ГРЕШИВ ВО ПРЕДВИДУВАЊАТА
za koj del boris deka ke stane dobro drustvo od ribar ili za poribuvanje na drugi reviri.i ko e za toa deka ke prerasne ribar u dobro drustvo ne baraj cinizam u postot toa go pretpostavuvam.kade vide kudenje :?:

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 01, 2013 9:03 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
Филип НапишиCOLON
Кладофора, веќе префрливме пари за порибување на Црна река :filip:
go pozdravuvam toa najiskreno no sto ima vrska so so mojot post
spiro eve sega jas nesto za vo idninata da ti napisam da ribar 2011 ke porasne vo zdravo drustvo koe ke raboti za ribolovcite no so dominantno clenstvo od skopjani znaci i skopsko drustvo i kako takvo ke si konkurira za tender za ovie reviri kazimi sega koi benefit kako bitolcanec ke go imas mislis deka ke dojdat da poribat kaj tebe u crna ili strezevo jas ne veruvam,zasto razmisluvam vaka ke treba spiro da se poribi sopstveniot revir da se zadovolat svoite clenovi ke treba da se platat ribocuvari i red drugi raboti
ako uspee i drugi reviri pokraj svojot so site trosoci koi ke gi ima drustvoto da poribuva sekoja cest.
vaka se nadevam deka sum pojasen.

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 02, 2013 12:41 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
spiro_jas НапишиCOLON
kladofora НапишиCOLON
a napisav jas deka ne poribuva i deka ne e dokumentirano kako zena si u kavga ja ante ti kurela mi kazuvas. a deka nikoj ne gonapravil pa spiro ribar momentalno ne e koncesioner i nema trsoci koga ke ima koncesija toa mi bese poentata togas ke pravime muabet kako ke ide rabotata i ne mesaj drugi komentari na koncizno pisan post ili ti imas nekakv posebna mok da procitas i toa sto ne e napisano
а што бре кога ке има концесија - што ке загубам јас и битола ?? па исто ми се факја бе
3 пати нема да дојдам скопје на состанок и ете 10 000 денари сега појасно ти е - анте или анте курела
место во гориво во риба ке ги дадам парите :idea:
кладофора јас давам мои сретства брат а тие сретства се минимум колку две државни и башка дозволи и такви тракатанци, така да јас сум во рибар со друга цел за општо добро на риболовот во МК а верувам дека тоа нема да се промени за долго време
повели стигни ме ете барем мене за другите што возат појаки коли не знам дали ке ги стигнеш

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 02, 2013 1:02 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
Boris -ribar.com.mk НапишиCOLON
Lepi НапишиCOLON
Државата не смејт да се мешат во договорите помеѓу друштвата, сем ако не прекршиле некое законско правило. Државата вејќе зела „Данок“ за водата која ја издала под Концесија на риболовното друштво и тука завршвит нејзината улога ... [/color]
Лепи ова вака како ти што го кажа, ти е целосно погрешно:
Државата не смејт да се мешат во договорите помеѓу друштвата - АЛО, водата и рибите се на државата, државата на момент (6 години или помалку ако концесионерот не функционира) дава концесија за таа вода и концесијата се однесува на точно определни работи кои државата за момент ги пренесува на концесионер и државата е должна да го контролира работењето негово, тој концесионер неможе да си прави на водата се што ќе му прдне на умот, со разноразни незаконски договори, туку треба да работи според Закон и Договор за концесија што потпишал

Државата вејќе зела „Данок“ за водата која ја издала под Концесија на риболовното друштво и тука завршвит нејзината улога - АЛО - Улогата на државата никогаш не завршува. Тоа е исто како ти да го издадеш станот во Охрид и тука да заврши твојата улога - НЕ ти одиш кај твојот кираџија, контролираш, гледаш дали ти го уништува станот, дали ги почитува условите кои си му ги поставил кога се вселил, ти се јавуваат комшии и ти се жалат за неговото однесување, контролираш дали плаќа сметки за вода, струја, парно,(во случај на државата Инспекторат оди)....и ако не ти е по ќејф, му ги маваш клоците и даваш нов ОГЛАС за издавање на стан/во случајот со државата Нов ОГЛАС ЗА ДАВАЊЕ ПОД КОНЦЕСИЈА - улогата на државата НЕ завршува !
Ало Ало Борис :mrgreen:

во договорите помеѓу друштвата тука немат шо да се мешат државата сем ако при контрола не се најт некоја грешка ;)

То со клоците не вервам дека и во МК да мојт така лесно, туку си имат Суд и Закон и ќе бидет соочени двете страни па после ќе кажит судот дали ќе му ги удриш клоците ;)

Јас имам спомнато дека имам солидно искуство од законите во Германија и дека извесно време учествував во дејствување на риболовна инспекција во огрнок за риболовна соработка и контрола, и ова кај нас шо се случвит е толку примитивно и насила напраено шо јас иако сум од МК не можам некогаш да го сватам :oops: Срамота е стварно шо сеуште не е средено све како шо требит, и не признавам изреки ова или она, кога неколку Години е хаос па се имаше време да се средит све ... но многу интереси се измешаа од концесионери а најмалку интересите на рекреативните Риболовци беа земени во предвид :(

Секако дека државата си имат инструменти за да контролират, и таа спрема лицитацијата/наддавањето им дала на здруженијата дел под Кирија/Концесија и спрема програмата здруженијата ќе си работет а ќе бидет контролирани.

Ако се договорам со комшивката дека јас ќе спијам овај викенд кај нејзе а таа следниот викенд кај мене, тогаш немат шо газдата на станот за кој му плајќам кирија мене да ми кажвит кој ќе спиет кај мене ;)


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 02, 2013 1:17 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 1:58 pm
МислењаCOLON282
ЛокацијаCOLONСкопје
Lepi НапишиCOLON
Ако се договорам со комшивката дека јас ќе спијам овај викенд кај нејзе а таа следниот викенд кај мене, тогаш немат шо газдата на станот за кој му плајќам кирија мене да ми кажвит кој ќе спиет кај мене ;)[/color]
Ako jas iznajmam soba za dvajca, smeam da primam 10 dusi vo nea? Tie ke troshat pet pati poveke struja, voda... ama nema vrska, jas sum ja platil sobata i shto sakam ke pravam, taka?

_________________
Дајте му на човек риба и тој ќе има храна за еден ден, научете го како да фаќа рибa и сте се ослободиле од него за целиот викенд


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Maр 02, 2013 1:21 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... концесиите и договорите не се за краток период како изнајмување на Соба за една вечер со 2 кревети ... се зема станот под Кирија ;)


Последна промена од 2 на Lepi, променето е 0 пати

Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS5253545556ELLIPSIS64»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 13 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum