www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 7:48 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4849505152ELLIPSIS64»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 28, 2013 7:32 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Репортажа без дозвола не бидува. :D :D

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 28, 2013 7:45 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
ico baits НапишиCOLON
toa e nedomakinsko rabotenje na koncesionerot, kako moze nesto da planira ,a da nema plan i programa za nego dali ke moze da odvoi sredstva,za da se plati toj revir...
... не бе Ицо, парите ние ги плајќавме во нашето друштво ама не биле префрлени на „Црн Дрим“, и се изгубиле некаде по пат :lol: Требит да се уплајќат дирекно кај концесионерот шо се ловит и завршена работа :lepi:
spiro_jas НапишиCOLON
лепи ама ако стави емил пример уште +2јца рибочувари - годишата дозвола ке биде 2000 денари нема 1000да остане ;)
... не бе спирка, ако имат риболовци од други здруженија ќе си платет регионална, зошо да ја зголемит „Пастрмка“ цената на годишната? Значит средствата на друштвото ќе се зголемет со шо ќе мојт и морат да планират дополнителни активности.

Оки во право си, мада јас имам уште 3 до 4 дена оправдание, полека одмрзвит германијава и моментално водиве се околу 4°Ц :mrgreen: Од Понеделник ќе почнело да таплит и конечно Сонце да видиме после 3 месеци :( ... а и немам изваено годишна за на Рајна :lol:

:seir: = Столе :mrgreen:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 28, 2013 7:51 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
а која е гаранцијата дека ке му се плати него ??? и кој документ го регулира тоа, освен лихварски документ со залог ;)
ете до сега имало неплаќање као шо и сам кажваш - така и од сега пак ке има

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 28, 2013 7:55 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
spiro_jas НапишиCOLON
а која е гаранцијата дека ке му се плати него ??? и кој документ го регулира тоа, освен лихварски документ со залог ;)
ете до сега имало неплаќање као шо и сам кажваш - така и од сега пак ке има

dogovotrot e grancija potpisan od dvata kluba i normalno so odgovorno lice u toj moment...

ti kazuvam deka imase i sudski sporovi za neiplaten revir od edno na drugo drustvo, so celost dokumentot e validen za na sud..
a dali e vo zakonot ne bil sigorno kako rewgionalna dozvola,,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 28, 2013 7:56 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
то е мое право дали ке вадам - или нема, да не случајно некој сака да ми ја плати па ме прашувате :?:

- ајде ицо јас ке дојдам на велешко или на вардар а ти натерај ги да кутат да не ми бараат дозвола ако веке имате некоја финта со кутење
или треба јас да кутам и да му дам пари за дневна - а тој да пие пиво и мезе плескавица во романтик дури јас си факјам

абе не ми се верва шо читам - и тоа од возрасни лица, бравос ако така го имате сватено животот одиме напред :lepi:

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 28, 2013 7:56 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Тој што има визија како треба да изгледа и како треба да се оформи риболовот во МК ќе знае дека
регионалните доволи се штета кон македонскиот риболов.

Регионалните дозволи се алатка на здруженијата да заработат без да го испотат газот.
Тоа од авион се гледа...
Доказ за тоа е еден куп мали или здруженија со убав ревир како на пр. ЗРЛЕ - Црн Дрим кој сета заработка ја црпи
од својот преубав ревир без да го користи членство и да терети обични риболовци.

Државната дозвола е некој разумна цена (со оглед на состојбите во кои не доведоа овие наши СКАПОЦЕНИ ЗДРУЖЕНИЈА),
но сепак е сеуште висока од проста причина што нема трговски (финански) баланс и ете ќе го наречам "МОНОПОЛ"
концесинирањето со водите во последниве 20 год.

Состојбата на водите ја знаете сите...

Е сега, во Скопје има здружение кое тоа треба да е пример за сите здруженија низ цела Македонија.
НО, не треба да биде пример за Бабуна, Вардар итн...т.е за здруженија кои концесионираат со регионалните ревири
повеќе од 20 год.

Пример Велешани крв даваат за Бабуна...зошот не се ангажираат и да подигнат здружение кое ќе биде 2-ра опција???
До вчера слушав од Велешани МИЉОН поргдни зборови, сега и рака се дава за нив.

Еве Скопјани се будат полека и искрено ќе ви кажам добро ни оди и тоа без концесија, која и таа за брзо ќе ја имаме.

Регионалните дозволи траат од кога памтите, но ваква состојба во водите не памтите.
Со укуинување на регионалните дозволи и вметнување на процес на нивно озаконување, државата ќе дава
посебни ставки каде од колачот ќе се делат парите за сите здруженија.

Досега фајде видоа само 2-3 здруженија кој спие на тоа уво и се крстеа во нив.
Малите здруженија кој имаат помалку атрактивни ревири беа приморани да влезет во регионална за да земат од колачот, но
не си ги добија парите...

Ќе го цитирам примерот на Лепи:
Lepi НапишиCOLON

И викат Тасим: ќе вајѓате дозволи :o
Јас му викам: имаме регионална (со договор од нашето и нивното РД)
Тасим: Абе немат друштвото пари префрлено.
Јас: Аман бе :shock: Епа тогаш дневни ќе истајме
Тасим: Не, ловете денес ама види таму решете го проблемот.


Кога државата ќе добива дел од региналните кој и текако ќе бидат поефтини од државната која има цена од 6.000ден.
автоматски следува балансирање на цените за дозволи кон ревирите.
Зошто е скапа државната дозвола??
Реформи од МЗШВ нема да видиме, реформите сами ќе си ги направиме
Роболовот т.е концесионирањето со водите за да го контролира МЗШВ треба да има буџет можеби и сличен како
оној за земјоделие...
Ние сме рибари, ние треба да си се избориме за подобри услови.
Одкога ќе се озаконат регионалните, автоматски држвата има приходи од легални дозволи, здруженијата кој се помали
по законски пат ќе ги добијат парите и државата ќе напалти за да дополни средства...
Автоматски државнта-републичка дозвола ќе падне со цена блиску до регионалната.
Потоа, се знае...здруженијата се тие кој треба да работат и да придобијат членови да вадат регионални дозволи.
Тука имаш веќе конкуренција, имаш избор и пред се ТИ како риболовец си НАД СИТЕ.

Сфатете едно, 20 год. регионални дозволи и катастрофална состојба на водите.
ПОгледнете ја големата слика, тоа е та а визија за која зборувам и така се прават промени.
БАРАЈТЕ АЛТЕРНАТИВА, МЕНУВАЈТЕ ги вашите здруженија кој после 20год. не направиле ништо добро.
Јас да сум Велешанец, ЌЕ ГИНАМ ЗА МЕТАЛУРГ!!!

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 28, 2013 8:01 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
petel regionalnite dozvoli se plus dopolnitelni sredstva za eden koncesioner,, toa sto ne rabotel koncesionerot e druga prikazna,,znaci opravduvanje kaj koncesioneri nema, deka so tie sredstva sto gi imaat vo tekot na cela god, treba dobar mrest ,dobra zastita dobro poribuvanje, tie sredstva im se dovolni...e sega nema licni interesi i stavanje pari u dgfeb i nedomakinsko rabotenje, zatoa revirite ni se takvi, ne od dozvolite,,

odam na kafe ekipava ceka, krap tim veles :D :D :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 28, 2013 8:01 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
ne mi e toa poentata tuku dali si izvadil od bitola dali si gi pomognal revirite na koi lovis za da se poribat

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 28, 2013 8:04 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Зајак, тоа е твое гледиште и ќе ти кажам дека тотално погрешно.
Ако не работеле домаќински, БАРАЈ ДРУГИ...МЕЊАЈ, МЕТАЛУРГ...нови момци, млади, паметни...
Има велешани со доста голем капацитет...

Кај мене у фирма ако некој не работи домаќински - ОТКАЗ, дај ново дете...

Што се крстите во здруженија кој ете не работеле домаќинкски 20 год....НЕ ВЕ СФАЌАМ??

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 28, 2013 8:06 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
која година си роден ?

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4849505152ELLIPSIS64»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 25 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum