www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Сеп 30, 2024 3:36 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4142434445ELLIPSIS77»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 28, 2013 1:44 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
sekoj moze da se informira da dojde do nekoj zaklucok, no da se pomogne ne veruvam..

moze da se pomogne u prakas,, izleguvanje na voda druzenje, spremanje mixsovi boili nacin na rabota itn,, treba aktivnost ,vreme i pari za doadganje do iskustvo, iskustvo ne se pravi na forum i na tastatura,,

ete ima svetski prvaci u klrapski ribolov, imaat celi statii za ribolovot, od hrani mixsovi hemija, pa pa ne se uci,,

treba prisustvo na voda, samoto prisusutvo ke te usovrsi.. sovrsena hrana ne postoi,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 28, 2013 2:50 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
spiro_jas НапишиCOLON
а на дива вода идиме до обратна состојба
крапот има да бира доста храна црви кој се 100 пати по хранливи и извор на протеини за него
- што ке го натера да ја јаде боилата од толку храна ?

-и ајде додавај те или одземете нешто од состојките не само да ми речете - не чини
нека народот чита такви мислења
Боилата не треба воопшто да се споредува со природна храна.. Натпреварот помеѓу боила и природна храна може да се опише како кај човекот кога не треба да јаде чипс затоа што е солен и не делува како што треба или како фаст фуд.. наспроти манџи и домашни јадења кој се по хранливи..

Не велам дека боилата е лоша.. во многу случаеви и ги надмашува природните хранливости..

Тоа што треба да се постави како прашање е: дали крапот ја јаде боилата затоа што е атрактивна или затоа што е љубопитен..

и одговорот на двете е да и да..

Крапот е суштество кое еволуирало со векови.. бочната линија е многу осетлива на вибрации и на одредени аминокиселини кој пак се градежните блокови на протеините..

Осетливоста на мирис (иако во водата мирис и вкус се едно за нас лугето) за него не се.. мирисот му е развиен до степен да е околу 300 пати појак од куче.. во 10 кубика вода доволно е 1мл за да осети дека постои храна..

Ова не значи дека ако имате напукана боила дека нема да ја јаде..

Тоа што е битно да се има во предвид е и да е дива вода.. боилата треба да е хранлива.. да даде позитивен сигнал дека таа храна постои таму (тука доага аромата) и најбитно е како таа храна е презентирана..

Микс кој е направен од 80% пелети не би менувал ништо.. би додал аминокиселини малку.. и тоа е тоа.. арома моше да е и овошна..

Пелетите од кога ке се изролаат во боили бидете сигурни дека под 35% протеин не сте и кога ке се храни едно место со нив, подолго време.. крапот стекнува доверба во таа храна..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 28, 2013 4:59 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
даниел
темата е да некој извлече поука а посбно оние почетници и оние кој сакаат да почнат а се им е измешано во главата - да не залутаат во машинеријата уште од старт, подоцна сигурно ке се сретнтат со таа машинерија ама веке ке имаат неко си искуство како и сите овде колеги кој се занимаваат со крапски риболов и стекнале свое искуство

ицо
убаво кажано дека се треба пракса и излегување на вода и тука си 150% во право
е сега да им се даде почетна задача да речам - на младите да испробуваат ролаат боили, иновираат миксеви додаваат одземаат состојки и да им почнат да им работат сетилата

-јас лично имам слушнато не знам колку заклучоци од типот абе му реков да ми напрај боили на еден човек од неговите или ке купам готов микс од (на пр. СОЛАР) :confused: И - што понатаму - тоално погрешно размислување за овај начин на риболов

затоа поставив такво прашање - да се уклучат и тие дечки умствено и ајде да речиме со еден прост микс од мелени пелети и неколку брашна да им почне науката

мартин
одлично објаснување е вакви одговори се ценат - тотално конструктивни во секој поглед :NotWorthy:

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 28, 2013 5:10 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
toa e,,,,,,, da e vobler ke go vidis i ke kupis ist takov,e togas e dobiten, ova go gledas deka e vobler ,samo treba da go napravis i doteras za da bide loven kako nego, e sega baska e prezentacijata negova i nacin na rabota,,,ova e samo sporedba...zatoa treba exsperimentiranje i odenje na voda..

krapskiot ribolov e nauka bre, nikogas nema dobro i sigorno,, pa od 100 dena na voda ovaa god , edni 2 isti ne mi se slucile, se e razlicno sto te tera pa da razmisluvas...
nema pravila..

znam samo deka bara dobra hrana , drugoto e tvoe kako ke ja iskoristis,sto e najbitno, loso ni zemal ni ke zeme, moze na start posle spies 3 dena, dodeka ne procita grupata sto nudis..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 28, 2013 7:41 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Pokusavame nesto so Ico da vi kazeme ama ne se razbirame ocigledno.

Spire pastrmkata i krapot nemaat isti metabolizam i peletata za pastrmka ne e ista so peletata za tov na krap.Mnogu poveke e proteinska.Najmnogu 15-20% vo mix spored mene.Peletata raboti ako fakash vo ribnik kade e naucen na toa i na teshki komercijali kade se prefrla ribata od ribnici i se hrani so peleta za krap.

Za da pocnat mladite da ucat prvo treba da svatat edna rabota.Osnovite ne se procenti.Osnovite se shto e svrzuvacka materija,zosto sojata e podobra od pcenkarnoto.Nosaci na aromi najdobri se pticjite hrani(vo isti mix so ista doza na aroma 10% ptcija hrana pomalku ke odava miris nego 30%).proteini treba i biljni kako konopot,pcenicni nikulci.mlecni kako mleko vo prav so dodatok na caseini i dokolku saka mesni so dodavanje na ribino brashno.Krupno melenata pticja hrana dava pogolema poroznost na boilata.Sto poveke svrzuvacki brashna po zatvorena boila.ednostavno pocetokot e da se svatat osnovnite raboti zosto komponentite odat vo mixot.Zosto bas tie komponenti.Koi komponenti davaat kompaktnost koi ne.Koi ja zatvaraat boilatata a koi ne.Koi ja sushat a koi ne.
Kolku sto znam nekade staviv tekstovi od zac kade sve bese odlicno objasneto(nemozam da gi najdam).Procentualno kolku hranlivi vrednosti ima ne se zamarajte,vistinskata hrana na krapot nemozete da ja zamenite.Planktonot e najgolema negova hrana-kako ke ja zamenite nejze.Kako ke zamenite edna ziva skolka,ili jagoda ili drnka i kapina.Ne ni razmisluvajte kako.
Krapot e zivotno koe saka da potrosi sto pomalku energija za pronaoganje hrana.Ako vie mu ja plasirate hranata vo negoviot pat na obikolka na vodata i konstatno go prihranuvate mestoto on ke znae deka tuka ima lesna hrana(nikako podobra i pokvalitetna).SO proteinski mixevi(se misli na ribini brashna) kako sto pisa kladafora samo pravite kontra efekt za dalecno hranenje-mora da dostavate digestivni raboti za da go pomogne varenjeto.Kako sto napisa Ico :ico:
So sekoj mix ne se hrani isto odnosno so visoko proteinski se hrani mnogu malku so neutralen mnogu poveke.

Znaci sve e napisano kako sto treba,koj ke izvlece pouka od site tekstovi i poraki sto gi pisuvame e nogava rabota.Ama ako vnimatelno procita ke si zeme od sekoj tekst ponesto za da si napravi negov unikaten mix koj na prav nacin ke go plasira(mnogu bitna rabota)

Imajte go naidelaniot mix mnogu lesno ke go zeznete so hemija.
Imajte go idealniot mix ako neznaete koga kako i kolku pak ke zeznete
Imajte go idealniot mix ako neznaete kade pominuva krapot pak ke zeznete.

Ogromna nauka za koja treba vreme.Nikoj od nas ne ja naucil za edna godina.Mladive sakaat sve na tacna(nemojte site da se najdete vo tekstov zbora opsirno)

Kolku procenti sekoj proizvod ima na nego.Googlaj,citaj i uci

Ako nemas vreme niti te biva kupi si gotov-izbalansiran i trk na voda.Samo i tamu ima nauka ne e se bash crno i belo ama zatoa pak ke se vratime na osnovite

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 01, 2013 12:58 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON276
Вчера се направи првиот микс и се замесија првите бојли. Се јави еден проблем - смесата ми беше некако леплива. Ставав сув микс и месев додека не стана ептен тврда смесата - ама пак некако леплива беше. Дали можеби поради тоа што ставив 2 лажици фруктоза и 2 мажици малтекс во миксот ?!? Не можеше да се рола. Можеби причината е што имам home made ролер кој не е баш мазен па имаше поголемо триење меѓу смесата и ролерот што ги расипуваше бојлите ?!?!
Како и да е - ручни рад со леванка и десанка и се изролаа некако бојлите. Одприлика 14-ка бојли, тежат од 5-6 грама и од 1250 грама сув микс и 7 јајца ми излегоа 1.9кг бојли. Се сушеа 24 часа, нема ниту една испукана што е добро. Бојлите се некако како гумени - јојо :lol:, не се цименто туку се еластични и јаки. Ги варев 90 секунди. Сега ги пикнав во фрижидер на замрзнување. Дали може да направам течен раствор од оние ароми и атрактори што ги ставав во миксот и кога ќе ги одмрзнам бојлите да ги ставам да одстојат во него или тоа требаше да се направи додека се топли, па да се исушат па замрзнување ?
Ако има некој од Велес да ми позајми ролер 14-ка на саат време да видам дали бојлите се растураа поради мутавиов ролер што го имам или треба да мењам нешто во миксот?

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 01, 2013 1:06 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Значи да се разбереме.. зборевме за крапска пелета.. ако е пастрмска.. ке го разредам миксот затоа што е наменета за пастрмка и нема да додавам масла.. затоа што веке има во неа бааги..

Крапските пелети за тов и хранење на крап се со 40-50% протеини макс. во нив пастрмските стартери имаат и до 65% протеин во нив..

Тука доага и метаболизмот на крапот во игра..

Крапот викаат дека искористува до 45% протеини од ханата која ја внесува во еден ден.. значи од 30% протеин во боилата 45% ке го искористи.. другото треба да е со лесни дигестивни карактеристики за да може да го свари..

запамтете крапот нема желудник.. па затоа мора да помогнеме со додавање на средства како бетаин хцл и ППЦ.. кој ствараат пробиотски ефект кај крапот..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 01, 2013 1:09 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
mesiah НапишиCOLON
Вчера се направи првиот микс и се замесија првите бојли. Се јави еден проблем - смесата ми беше некако леплива. Ставав сув микс и месев додека не стана ептен тврда смесата - ама пак некако леплива беше. Дали можеби поради тоа што ставив 2 лажици фруктоза и 2 мажици малтекс во миксот ?!? Не можеше да се рола. Можеби причината е што имам home made ролер кој не е баш мазен па имаше поголемо триење меѓу смесата и ролерот што ги расипуваше бојлите ?!?!
Како и да е - ручни рад со леванка и десанка и се изролаа некако бојлите. Одприлика 14-ка бојли, тежат од 5-6 грама и од 1250 грама сув микс и 7 јајца ми излегоа 1.9кг бојли. Се сушеа 24 часа, нема ниту една испукана што е добро. Бојлите се некако како гумени - јојо :lol:, не се цименто туку се еластични и јаки. Ги варев 90 секунди. Сега ги пикнав во фрижидер на замрзнување. Дали може да направам течен раствор од оние ароми и атрактори што ги ставав во миксот и кога ќе ги одмрзнам бојлите да ги ставам да одстојат во него или тоа требаше да се направи додека се топли, па да се исушат па замрзнување ?
Ако има некој од Велес да ми позајми ролер 14-ка на саат време да видам дали бојлите се растураа поради мутавиов ролер што го имам или треба да мењам нешто во миксот?

Кога ролам боили.. си имам купено пумпица берберска.. и ролерот го напрскувам со обично сончогледово масло.. го смалува триењето и се ролаат без проблем..

Напрај ги камења ти ешто ке ти се за мамци.. и потоа бапни ги во дип да се нацицаат за да станат по меки..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 01, 2013 11:07 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
Za mesiah da ne si preteral so pcenicno brasno sto ti se kako guma

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 01, 2013 2:30 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON276
250 грама - пченкарно грубо мелено брашно
130 грама - соино брашно
150 грама - млеко за телиња
100 грама - пченичен гриз
100 грама - пченкарен гриз
150 грама - храна за канаринци
50 грама - рибино брашно
70 грама - ветрибол

2 лажици фрукоза
2 лажици малтекс
15 грама бетаин
7 јајца
10 ml - Marosh банана
20 ml - CSL Maros мед (пакувањето е од 500ml, па ако треба повеќе пиши)
20 ml - пивски квасец

однадвар 5 грама бетаин, 5 ml - Marosh банана, 10 ml - CSL пред фаќање

пошто многу лепеше ставив уште 25% од миксот во јајцата. Бојлава 12 саата стои во вода и не мрднува

ЧАРЕ?

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4142434445ELLIPSIS77»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 11 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum