www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Сеп 30, 2024 11:22 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3738394041ELLIPSIS77»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 27, 2013 4:04 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Мартине што да се заморуваш со математика кога со филозофско искажување работите изгледат многу поубави , барем привидно!
Ако така лесно се ловел крапот , одамна да беше исчезнал !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 27, 2013 4:18 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Ќе ви кажам само дека овие вредности не ги пишува на ниту еден купечки микс.
Знаете ли Зошто?

Просто како грав, така се учи и така се прави основата на миксот.
Сакав само да разграничам некои работи. Иако немам многу искуство, но треба да се каже начинот како да се стигне со
добар, балансиран, а потоа и добитен микс.
:lepi:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 27, 2013 4:20 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
vasil НапишиCOLON
Мартине што да се заморуваш со математика кога со филозофско искажување работите изгледат многу поубави , барем привидно!
Ако така лесно се ловел крапот , одамна да беше исчезнал !

Сакам да сум си прецизен и да сум навлезен во работите што ги правам.. пробав филозофски да дискутирам па некако бабарога станав.. па викам ај малце со математика.. универзален јазик :)

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 27, 2013 4:26 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Инаку според мене идеален баланс за микс на дива вода е :

Протеини: 20-30%
Jаглехидрати: 40-60%
Масти: 10-20%

За другото само небото е лимит (брашна, млека, мешунки, зрна итн). Секој сам одлучува што и како ќе употреби.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 27, 2013 4:27 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Во 90% од случаи.. ова е што треба да добиеш на крај..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 27, 2013 6:52 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Polemikata sum ja vodel na mnogu forumi.nekolku raboti koi ocigledno nesakate da gi svatite.prvo osven dvajca trojca nikoj ne pravite dolgi kampanji.veruvajte mu na onoj koj toa go pravi.na ribolov od dva tri dena dzabe vi se site matematiki.dokolku epten go zgresite mixot ili voopsto nema da vi jade,ili ke vi jade samo prviot den ii posledniot.imate brzi mixevi i spori.jas gi pretpocitam sporite.na kraj napravi go idealen mixot sprema tablica sto ja postavil nekoj htiolog kpj nema eden den fakano krap a uste pomalku takmiceno i ke ja vidis razlikata.

Eve na primer zosto ne e tocna tablicata niti ona sto go pisuva na deklaraciite.
jajceto vo zavisnost so sto e raneta kokoskata razlicni procenti ima.zemi domasno selsko i zemi najobicno od prodavnica.duri i od prodavnica od raxicni proizvoditeli razlicni procenti ima.pcenkarnoto brasno e ista situacija.znaci nemate realni i stabilni procenti na nisto.posle varenje boilata gubi od procentite.eve ke ja nafopolnis so hemija.kolku????treba nosenje vo labaratorija i nekoj tocno da vi kaze

Za mene mixot treba da ima proteini,mlecni,biljni i zivotinski,jagleni hidrati,vlakna,vitamini.seto toa e balansirano ako e podednakvo podeleno vo mixot.znaci pri ova da se ima svrzuvacki elementi,nosaci na aromi i dopol.atraktori kako robin red,pivski kvasec,betain.


A kolku seto toa e vo procenti bas mi e gajle zosto znam od iskustvo na voda deka odlicno raboti....

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 27, 2013 7:30 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
balansiran mix pa i 50/50 so samo soja i griz e balansiran koga vo nego ke se dodadat jajca u pogled na %od proteini,jaglehidrati i masti ke se dvizi u ramki na 30/60/20 gore dolu, ne e nisto tolku tajno rabotata e sto vo procesot na varenje ova ke se promeni a i od starosta na proizvodite taka i ke se menuva % na ovie materii moze samo priblizno da se dobie % od tie tablici samo lab. analiza moze da ti potvrdi tocno.vazno e samo da ne se pretera so nekoja od sostojkive i da bide dominanatna prema drugite. razlikite se kaj mixovite i vo zavisnost od periodite ne e isto zimo i leto,mlad i star krap ednite davaat energija i drugite no metabolizmot ne e ist tuka e balansiranjeto. ako stavite poveke protein i toj ima energija i ke se pretvori vo sosema drugo a procesot na varenje ke bide podolg za razlika od nekoj prost jaglenohidrat.site materii se megjusebno vrzani za dobar metabolizam i nivno iskoristuvanje proteini jaglehidrati masti vitamini minerali. atraktorite,aromite i palatantite sto ke go predizvikaat krapot da se hrani i da se vrati povtorno i da ja pomni taa hrana se isto taka bitni vo miksot

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 27, 2013 7:36 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
od tie tablici ne moze da se dobie nisto.....nemas njux nemas oset, dgabe ti e tablica,,a i koga ke go procitam ona dobiten,,kosa mi se kreva,,,sum daval dobitni mixsovi dgabe e semmod mix do gotov prozvod i plasiranje na proizvod, ima pregolema razlika,...ete vi dobitni gotovi neutral mixsovi od poznati firnmi,,kupete i da vidime dali se dobitni...

a u drugiod del se slagam potpolno.........krapskiot ribolov ne se sveduva samo na dobar mix..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 27, 2013 7:55 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
...Moram da go podrzam Jane samo so kampanja i mali izmeni vo toa sto veruvas ili si go napravil moze da raboti dobro boilata..E sega veruvam deka ima i razlika od ezero do ezero i od reka do reka..Normalno vliaje i vremeto i temperaturata....Ne veruvam vo kalkulator site nija imame po nekoj miks osnoven poveke veruvam vo dodatocite sto sledat vo toj miks kako da ja napravis atraktivna boilata za ribata,,,

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 27, 2013 7:56 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
pa site dobiten baraat,,ete vi solar,,haxcinson nutrabaits , cela akdemija krapska raboti na niv, podobri zdravje i dobitni.. :D :D

a bogami i soleni :D :D

e sega ima edna zaebancija so mixsovi i vobleri.. znaci nema profesionalen kiler i kaj edniot i kaj drugiot, no mora da ima u nekoj sto imas poverenje,i da ti bide kako proizvod sto imas poverenje,ova e samo sporedba,, a sto se odnesuva do mixsovi i vobleri, kombinaacii ima skoro isto, epa sega videte dali ima dobiten :D :D

ete, sto ponataka da se dikutira,, mene znaci ke mi treba 1000 evra za sezonava da ja pominam :D :D a i ke vadam riba :D

ma dodeka ne zaigra lopatata nisto ne veruvam, 5 god zajakot go javaa na strat ,ovie 10 sum miren :D :D

koga ke mi tekne 97 od bugarija kupiv 2 kofi start baits boili, edni scheri drugite tuti fruti :D gi nosam gi gledat sergej i kompanija i da probame, serdgo pred nas pocna da peca so sbs boili i imase rezultati...

2 nedeli go zagadivme mestovo i posle svativme deka samo na nasite sto gi praveveme sumska jagoda sbs, samo na niv ni udira :D :D

ova e samo eden primer koe dava na znaenje deka u krapskiot ribolov i krapska hrana ,parite i brendot ne garntiraat uspeh...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3738394041ELLIPSIS77»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum