www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Сеп 30, 2024 9:33 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3536373839ELLIPSIS77»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 27, 2013 12:20 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Bas taka Dime, samo sto ne prihranuvas so Pop-Up , usvari mozes ako gi raseces + dodades 3grama olovo u nego i posle gi lepis so UFO lepak.... :D :D :D :D

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 27, 2013 12:27 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
ОК.. чим така велиш Ицо за млекото во прав.. така е..
што друго освен ова да кажам понатаму.. Млекото за човекова употреба е подобро од млекото за ќивотинска употреба.. а животињите имаат по пребирливи навики.. и по специфични.. ако.. така нека е..
Јас ова млеко не го менувам..


@Spaiva
Не се оптоварувај со глупости колку протеини има и што и како функционира кај крапот..

Тоа што е битно е да имаш микс кој работи..

Почни со прост микс.. се што не е над 1 недела на вода.. нема крапот да ја осети нутритивната вредност.. они се суштества водени од навики.. а за да се створи навика треба време... за да створи навика треба да има асоцијација со нешто што е хранливо.. не е он подвижен мас-спектрометар па да провери колку проценти има..

Еден обичен 50/50 микс функционира безпрекорно на кратки стази..

Доколку храниш места за подолги кампањи.. да тогаш треба да има повисок степен на протеини..

Според ихтолози под 18% протеин се е чурук за долги стази..

како и да вртиш.. јагленохидратите ке преовладуваат..
мастите треба да се со најнизок процент..
а протеините некоја средина..

Тоа што е многу побитно од сево ова што го напишав.. е да самиот мамец е атрактивен за брко да го лапне.. тоа се постигнува само ако мамецот ти е порозен.. џабе тебе стакло бојла.. ако нема растворливи работи во неа..

Е тука доагаат млекото во прав, растворливите протеини, аминокиселините.. Јагленохидратите кој се содржат во соја, пченка, пченица...не се растворливи во вода.. тие се само носач и врзно ткиво на самиот микс..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 27, 2013 12:31 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
abre pisav deka e za mene podobro i za krapot, ne ti pisav zadolzitelno koristi nestle mleko,, tuka veke e razlikata...
\
znaci jas od moe iskustvo pisuvam za da prenesam na drugi, koj normalno nikoj ne mora da go prifati,,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 27, 2013 12:37 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Тогаш да не зборуваме за балансирани миксови, дајте сменете го името во добитен микс.

Добитен микс нема логика, сте оделе на вода и сте го погодиле.
Балансиран микс има логика, сте правеле со точни хранливи сосотјки кои се измерени и донесени со заклучок.

Буниме луѓе тука, затоа сакав да ве прашам како балансирате, знаете ли колку има протеини, јагле и масти...
Ако не знаете, миксот ви е добитен и чао.

А тоа дека нема везе колку има и што има...не е точно и самите знаете.
Сте баланисирале од ѓутуре и искуството ви дало крен производ.

Затоа ако знае некој балансиран микс (ваш добитен) со точни вредности, нека пише и ќе ПОМОГНЕ НАЈВЕЌЕ!!!
Нема потреба да пишува што ставил внатре.

Пр. Имате сите микс кој ви работи.
Пишете хранливи вредност за да јас се потрудам и направам микс.
Ако вашиот добитен микс е повеќе протеински или повеќе на јагле со одреден процент на масти....
Јас треба да бидам тој кој ќе си го најде идеалниот микс.

Неможе миксот погоре кој јас го напишав да е балансиран, сепак треба да сменам нешто за дојде до добитен!

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 27, 2013 12:49 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Spaiva НапишиCOLON
Daniel НапишиCOLON
Neznam balans i ne se opteretuvam so toa, Mixovite mi se Dobitni :papa: :papa: :papa:
:~~
Тоа е тоа.




:D :D mora i mixsot poverenje da imas dime,,,,,,,,,,,,mora da si go testiras, ne se raboti za skap i dobar, nego se raboti za normalno balansiran i neka kosta 100 den... poverenjeto u nego e 50% od uspesniot ribolov, nesigurnosta vo hranata sprotivno deluva na sekoj.. zatoa testirajte i ne citajte, sekoj ke dojde do nesto sto ke rece e ova go baram, a posle neka me ubedi nekoj deka ke go smeni... :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 27, 2013 12:58 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Па тоа бе зајак јас зборувам...ти во твојот микс во кој имаш доверба ајде и поверење :D сакам да знам
колку е балансиран по хранлива вредност...???

Кажи ми на пример: Зајко, вака...32% протеин, 53% јагле, 16% масти....

Не ми пушувајте...млека, трици, сушени мадиња од прч.
Тие се работите за у микс...тоа е тоа, само треб фино да ги наместиш и секако пробаш на вода.

Јас ќе направам СЕ...за да го добијам тоа погоре, без оглед што ќе ставам.

Ќе го пробам и ќе видам, ако не ми работи..тогаш ќе балансирам пак...малце ваму+, некаде -.

Ме сфаќаш зајак?? ;)

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 27, 2013 1:10 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
ЦитатCOLON
Ајде да му фукнам:

коноп 150
млеко за телиња 200
рибино прашно 200
кикирики100
сончоглед100
храна за пастрмки100
стартер за пилиња150
Interesna rabota spored eden kalkulator sto go imam i so pretpostavka za sostavot na starter za pilinja ovoj miks e napraven po standardi :mrgreen:
Proteini 46,6%
J.Hidrati 23,9%
Masti 19,3%

Sto voopsto neznaci deka ke go bide :mrgreen:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 27, 2013 1:13 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
:lollol: А го пишав од ѓутуре на слепо.... :lollol:
Сепак далеку е од "балансиран"t.e добитен и нема да го биде...да речеме дека нема...

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 27, 2013 1:26 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Миксот или е базиран во поголем процент на протеин или е базиран на јагленохидрати и масти.

Дури и во тој протеинскиот доминираат јагленохидратите. Да бидеме реални.

Како ќе ги утврдиш процентите на јагленохидратите, мастите и протеините на готовите миксови ?

А мислам дека синтагмата „балансиран микс“ е вештачка. Треба математика да се направи на секоја состојка во миксот, ако ја познавате добро се разбира.

Во еден микс за боили треба да се запази % на секоја состојка па потоа да се каже „премногу е“ „премалку е“.

Секоја рецептура е математика, затоа ако не ја познавате точната процентуалноста на состојките поединечно и вкупно не е балансиран. Тогаш или е повеќе протеински или јагленохидратски застапен.

Kако да ги пресметате протеините ?
Ќе ја запишете бројката на сите состојки во протеини, јагленохидрати и масти за секоја посебно.
Ќе ги помножите протеините (вкупно во грамови) х 4 а бројката што ќе ја добиете ќе ја поделите со вкупниот број на калории. Вака се пресметува процентот на % протеини.

Kако да ги пресметате јагленохидратите ?
Ќе ги помножите јагленохидратите (вкупно во грамови) х 4 а бројката што ќе ја добиете ќе ја поделите со вкупниот број на калории. Вака се пресметува процентот на % јагленохидрати.

Kако да ги пресметате мастите ?
Ќе ги помножите мастите (вкупно во грамови) х 9 а бројката што ќе ја добиете ќе ја поделите со вкупниот број на калории. Вака се пресметува процентот на % масти.

Сите овие резултати ќе ви ја дадат 100% точноста на миксот во застапеност.

Познавањето на миксот на боили не се базира на тоа „дали јаде крапот од боилата“. Он ќе ја јаде, ама што ќе се случи во организмот негов е знак на прашање ако не ги знаете овие бројки.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 27, 2013 1:48 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Od kaj znaeme nie Zdravko kolku procenti na jaglenoxidrati/masti/proteini mu se potrebni na krapot i na negoviot organizam :?: :?: :?:

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3536373839ELLIPSIS77»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 19 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum