www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 10:47 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS5657585960ELLIPSIS66»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 16, 2013 12:20 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Atzo НапишиCOLON
dokolku gi kupis revirite Treska 3 i Vardar 11
Ostanatite reviri gi dobivas bezplatno , odnosno za Vardar 6,Pcinja 2 i Bardar
Ke dobies za site 5 reviri ,5 godisni dozvoli.

A za dogovorot so Babuna ,revirite ne smee da bidat napisani na drugi dozvoli ,pravna gledna tocka.
Zatoa vidno e istaknat dogovorot kade se potpisani pretxedatelite na ovie zdruzenija i normalno izvesteni se
site rabotni tela i komisii vo ovie dve zdruenija.

Naprotiv ima statut na MRF kade odobruva dogovori pomegu zdruzenija.
За првиот дел, ако дадете 5 картончиња за 5 ревири, а наплатите за 2, немате никаков проблем. Секако ќе си платите надомест за концесија за сите 5 ревири и ќе бидете чисти пред државата. Оваа опција ви е во ред.

Проблемот ќе се јави на ревирите од Бабуна. Таму вашите дозволи не можат да важат. Рибочуварите ќе прогледуваат низ прсти, ама ако налета некогаш инспектор, некој риболовец дебело ќе го окрка. А и не видов потпис од вашиот претседател на договорот...

Статутот на МРФ нема никакво законско дејство, за вас како концесионери е надлежен Законот за рибарство и Државен инспекторат. Ако до ДИЗ речат дека договорот е легален и со дозвола од Вардар смее да се лови на ревирите на Бабуна, тогаш се е во ред. Но, ако од ДИЗ речат дека тоа не е легално, тогаш сте ги изиграле и излажале сите кои ви ги купиле тие дозволи.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 16, 2013 12:21 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Stole@

Pisuva deka so uplata za revir toj i toj drugite gi dobivas GRATIS,a nikade ne pisuva deka za drugite reviri nema da poseduvas dozvola.Ke imas ama gi dobivas za bespari.

Te pofaliv deka gi predupredi ribarite na sto da vnimavaat :~~ :lepi:
No nemoj da manipuliras so raboti za koi neznaes nisto ili ne si siguren kako ke bide. :thumbdown: :shh:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 16, 2013 12:24 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
filip030682 НапишиCOLON
Pisuva deka so uplata za revir toj i toj drugite gi dobivas GRATIS,a nikade ne pisuva deka za drugite reviri nema da poseduvas dozvola.Ke imas ama gi dobivas za bespari.
Тоа е легално и дозволено. Ама нема да ги добиеш ревирите на Бабуна, туку само тие од Вардар. Наместо со 10 картончиња, ќе шеташ со 5-6. Тука ќе настане проблемот...

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 16, 2013 12:35 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Znaci jas licno vadam ovaa godina dozvola od Babuna,na revirite na Vardar nikogas nemam loveno a sega zasega ne ni planiram taka da mene licno na Velesko inspektorot moze samo drustvo da mi pravi ako saka :mrgreen:

A sto pravime ako i Babuna izdade gratis dozvola na clenovite na Vardar.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 16, 2013 12:36 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... јас мислам дека ова е најниското нешто шо мојт некој да го напрајт, а толку е срамно за РК како „Вардар“ кој се гордејт дека бил и е нај нај ... :x

[ img ]

МРФ требит под хитно да реагират на вакво нешто, не смејт ДРЖАВНА Риболовна Легитимација де е еден од условите за да се подигнит Риболовна Дозвола ... Ало бе, па срамота е ова :!: Легитимација можит од кај сакаш да извајш на теритиријата на МК, пошто таа е Државна и важит на целата Територија на МК а дозволите се за ревири :hit_head: ... кој ли ќе ја правеше „крива Дрина“ ... и не од „0“ туку од „-100“ требит да почниме ....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 16, 2013 12:49 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Najverojatno gi pomesale tuka rabotite okolu legitimacijata.

Ali mora da razbereme deka za da imame vakva privilegija so regionalna dozvola ZSR Vardar i ZSR Babuna se otkazale od odreden del od sretstvata so cel da gi zadovolat potrebite na SVOITE CLENOVI.
Zosto primer taa privilegija bi ja imale clenovi na drugo zdruzenie :?:

Sekoe drustvo si pravi odredeni marketinski potezi na Vardar i Babuna e ova gore,Ribar 2011 si ima drugo eve dava legitimacija za 300 den a ostatokot go finansira od svoi sredstva.

Na ribarite e da biraat kade im odgovara.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 16, 2013 1:17 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Луѓе мои, моето залагање е да ги расчистиме работите пред некој да се залета на “примамливоста“ на понудата.
Ова го велам затоа што тој исти секретар на ЗСР Вардар на времето, (ваљда полани) кога немаше концесии, ги УБЕДУВАШЕ НЕУПАТЕНИТЕ РИБОЛОВЦИ дека со членска книшка од Вардар нема да имаат проблем со контрола.
На Пчиња среќавав луѓе кои беа убедени дека нивната членска книшка, која сосе приказната им ја “продал“ “убедливиот“ секретар ги ослободува од одговорност пред Законот. Истата приказна проба и мена да ми ја продаде се додека не го прашав ДАЛИ ИМААТ КОНЦЕСИЈА ЗА река Пчиња ?. Потоа настана она туц-муц, вака-онака.
Затоа уште еднаш апелирам бидете претпазливи, а ако мене не ми верувате прошетајте по темите и пронајдете го постовите на Тапа и Јане (извинете ако сум погрешил) за нивното искуствооколу оваа работа.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 16, 2013 1:24 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Vo toa gledam nekakva logika. Sekoe drustvo moze da ja nagraduva lojalnosta na svojte clenovi.Toa go sretnav i vo Slovenija.
Zalno e sto e povrzano so materijalni sredstva. Narodot ke go dade gazot za 5 banki. :howitz:
Primer za mene: Vardar mozese da me " privlece" ako ja zastitese pastrmkata za mrestot. Sega mi dava poevtina dozvola ama ribi vo Treska nema. :oops: .Ne fala.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 16, 2013 1:27 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Stole НапишиCOLON
Луѓе мои, моето залагање е да ги расчистиме работите пред некој да се залета на “примамливоста“ на понудата.
Ова го велам затоа што тој исти секретар на ЗСР Вардар на времето, (ваљда полани) кога немаше концесии, ги УБЕДУВАШЕ НЕУПАТЕНИТЕ РИБОЛОВЦИ дека со членска книшка од Вардар нема да имаат проблем со контрола.
На Пчиња среќавав луѓе кои беа убедени дека нивната членска книшка, која сосе приказната им ја “продал“ “убедливиот“ секретар ги ослободува од одговорност пред Законот. Истата приказна проба и мена да ми ја продаде се додека не го прашав ДАЛИ ИМААТ КОНЦЕСИЈА ЗА река Пчиња ?. Потоа настана она туц-муц, вака-онака.
Затоа уште еднаш апелирам бидете претпазливи, а ако мене не ми верувате прошетајте по темите и пронајдете го постовите на Тапа и Јане (извинете ако сум погрешил) за нивното искуствооколу оваа работа.
Stole
Jas negledam nisto primamlivo.
Da bese 1650 den, togas DA, ama 3400 den?
Za 6000 den godisnata e mnogu poprimamliva.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 16, 2013 1:29 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Дек 09, 2012 9:29 pm
МислењаCOLON70
Vardar ne zabranuva ribolovci sto imaat legitimacija od drugo drustvo da izvadat dozvola.
Ke si izvadat za revirot ili revirite sto sakaat da si izvadat so cenata odobrena od MZSV za sekoj revir posebno.

Ova so legitimaciite samo vazi za onie koi sakaat da izvadat od Paket dozvolite ,odnosno
plakas dva dobivas pet reviri + trite reviri na babuna.

Za DIZ vo vrska so ovoj dogovor neznam spored koj clen od zakonot ke mozat da go osporat :)


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS5657585960ELLIPSIS66»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 18 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum