www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Сеп 19, 2024 11:13 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир ТРЕСКА 1
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 14, 2011 11:55 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
na tema razmnozuvanje na vinozito sum zborel so gazda na ribnik koj proizveduva mladez,sansite toa da se sluci vo prirodni uslovi se minimalni ili nikakvi odnosno na ikrata i treba temperatura koja nema da varira povece od +-2stepena i pritoa vodata treba da e idealno mirna vo period od mislam 24dena

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир ТРЕСКА 1
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 15, 2011 10:01 am 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Jул 08, 2011 8:35 pm
МислењаCOLON17
ЛокацијаCOLONКичево , Македонија
Виножитната е има кај изворот на треска каде што нема загадување се до првото населено место со фекална канализација од каде престанува да е има , а што се однесува до мрестот има 4 рибници во тој дел сите се приватни неверувам дека тие ја пуштаат бидејќи константно има подмладок во реката а кој се условите потребни за мрест и дали ги има во тој регион некој постручен од мене треба да каже јас можам да се потрудам да направам една репортажа од теренот да ви го доловам амбиентот во кој е населена преку слики го порибуваме тој предел редовно со Македонска пастрамка меѓутоа виножитната доминира во горниот тек.Неколку слики од последното порибување во прилог.
[ img ]
[ img ]
[ img ]

_________________
Риболовот Несподелен Со Пријатели е Чиста Загуба На Време !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир ТРЕСКА 1
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 15, 2011 10:59 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Мераци, убавини.

А друго да прашам, не е виножитната поагресивна врста од македонската? Може да ја потисне?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир ТРЕСКА 1
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 15, 2011 11:26 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
ribolovniot teren e super prav revir za musicarenje i varalicarenje,mozda e vreme kako sto e po srbija,bosna,slovenija takvite reviri da se zabranat za bilo kakov drug vid na ribolov ili ribolov so zivi mamci,za vinozito pak da dopisam nesto istiot covek gazda na ribnikot isto kaza deka u prosek na sekoi 200-300 pastrmcinja ima po nekoi 10 zakrzlaveni ili bolni koi gi pusta vo rekata poradi opasnost da go zarazi jatoto a tie vo prirodata pokasno se opravuvaat,zatoa cesto vo rekiceto sto ide od ribnikot i cesto mladite ribari si lovat po nekoja

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир ТРЕСКА 1
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 15, 2011 12:14 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 03, 2011 4:01 pm
МислењаCOLON409
ЛокацијаCOLONAERODROM
РЕСПЕКТ ЗА ЧИНОТ!!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир ТРЕСКА 1
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 15, 2011 12:37 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Fala za odgovorot Kiko. Tie tezini ne se voopsto naivni. Mislam 5kg pastrmka ne e sala. Znaci uslovi postojat za ona da dostigne taa golemina. Mozebi i ne e loso granicata za odzemanje riba da se zgolemi na 45 cm ili 50 cm
kako bi gi imalo ovie primeroci vo pogolem broj.
Bas revirov vi deluva simpaticno i primamlivo,pogotovo za nas musicarite. Mi se rodi golema zelba da go posetam. Zdravje, vo Avgust sigurno.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир ТРЕСКА 1
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 15, 2011 12:41 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Jул 08, 2011 8:35 pm
МислењаCOLON17
ЛокацијаCOLONКичево , Македонија
Овај дел е прогласен за специфично место каде се мрести пастрамката и е трајно забранет риболовот на тој дел , а виножитната имавме акции ја изловувавме за да и го намалиме бројот меѓутоа со новите ловостопански основи и виножитната е внесена како вид на риба што го има во реката и не смее да се изловува па ќе ја пратиме состојбата на терен и ако имаме потреба ќе бараме некој измени во планот за риболов 2011-2016 како не би имале загуби на македонска пастрамка која ни е приоритет во нашиот ревир.

_________________
Риболовот Несподелен Со Пријатели е Чиста Загуба На Време !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир ТРЕСКА 1
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 15, 2011 2:36 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Atanasovski НапишиCOLON
. Mozebi i ne e loso granicata za odzemanje riba da se zgolemi na 45 cm ili 50 cm
.
Atanasovski
malku se zaboravi ;) .ne e deka i jas ne sakam da e taka ama so ogled na goleminata na rekata mislam deka e nevozmozno.Za da bide toa taka treba ili da e pogolema reka ili da se vleva vo ezero vo neposredna blizina.Mozebi za treska od M.brod do uliv, a ne vo gornite tokovi.kako i da e mislam deka e super za fati-pusti samo mislam deka e tesko so lokalnoto naselenie.Gledas Kiko spomnuva fekalna kanalizacija,harpuni...
Treska treba prvo da vleze vo 20 vek pa posle vo 21vek. Ne moze od 19 direktno vo 21 zatoa sto nie sme musicari i sekade vo evropa e taka :shock:
Jas odam na Radika pa se slusame ako fatam nesto.Ako ne fatam ke se pravam bolen :lol: :lol:

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир ТРЕСКА 1
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 15, 2011 5:58 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Jул 08, 2011 8:35 pm
МислењаCOLON17
ЛокацијаCOLONКичево , Македонија
Пошто Илија го спомна проблемот со отпадните води еве една убава вест од пред два месеци почна со изградба на колекторски систем на цела река Треска од 65 км започнато е со градење здравје боже ако се заврши во предвидениот рок ќе биде многу добро и за целото население во овој регион а и за рибниот фонд на цела река Треска па дел и на Вардар пошто Треска е притока нејзина.

_________________
Риболовот Несподелен Со Пријатели е Чиста Загуба На Време !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир ТРЕСКА 1
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 15, 2011 11:44 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Kiko jas imam gledano kako vadat pastrmcinja kolku plaski na treska kaj matka i toa onoj bradastiot novinar od a1 sto isto taka pravi emisii za ribolov.Ako e taka vo skopje kojznae kako e vo kicevo

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 25 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum