www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 12:53 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS5455565758ELLIPSIS66»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 7:27 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
abre ostaj toa stole, ne me interesira veruj koj koncesioner sto raboti i pravi,,

problemot e do nas , bez potreba se zamarame so gl;uposti ovde na forum,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 7:28 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
како бре без потреба
па 40 години уназад -без потреба некој ме правел магаре, е па сега дојдоа и нашите 5мин

да можиме да правиме отворен муабет преку ова чудото

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 7:33 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
Stole НапишиCOLON
коста НапишиCOLON
Ако се има права информација нека се даде во изворна форма, со линк до изворот на таа
вест, ако не, па подобро е да се одмолчи нешто, луѓе настрадаа поради криви информации.
Коста,
Правата информација е во сликите од соопштенитето или да го наречам известувањето на ЗСР Вардар за понудата која ја дава за уплата од 3.200,00 денари.
Правата информација е од мојот пост од разговорот со Кире, секретар на ЗСР Вардар, кој не знаеше ? не сакаше ? или немаше аргументиран одговор на моето прашање: ДАЛИ ТАА ДОЗВОЛА е верифицирана од МЗШВ?.
Добро, еве МЗШВ не дава верификација и на Вардар и на Бабуна, и сега што, уставен суд?
5 години судење и нема риболов за сите нас?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 7:34 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
spiro_jas НапишиCOLON
како бре без потреба
па 40 години уназад -без потреба некој ме правел магаре, е па сега дојдоа и нашите 5мин

да можиме да правиме отворен муабет преку ова чудото
ne takvite kako tebe i ti zaebaa 10000 ribari da plakaat dvapati poveke od sto plakale u minatoto...toa e problemot,,

a sega sakas 500 zakoni da ti kazam sto ne funkcioniraat :?: :?:

abre ovde se raboti za ribarite da pecaat poevtino na poveke mesta, ne me interesira dali e zakonski ili ne ako nekoj mi go prodava revirot koj on licno snosi odgovornost,,

jas sum toj sto plaka znaeeki sto plaka za tie pari,,, a dali vardar raboti zakonski ili ne , toa ne me interesira i ne mora da znam..


vasi 5 min nema toa zaboravi i jasno da ti bide,, ima 5 minuti za site koga ke bidat zadovolni, a ne samo ti i 5 ljudge od forumov...

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 8:06 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
:NotWorthy: :NotWorthy: za postovite na ico I ilija. I so dolzna pocit kon site koi koga citiraat ne go vadat samo delot od tekstot koi nim im odgovara

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 8:13 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
абе седи таму - пули си вардарот што ти течи одма до куќа и не се плеткај кај некој што мора 100 км да напрај пат за да оди по риба

да си тука во битола - ке ми дремеше на езеро од април до декември - МИ СЕ ВЕРВА
и ке одеше цела зима по риба на ЦРНА

АКО вие сте навикнати да пасите од на комшијата ливадата (од рибите грчки) - кај некој нема таква убавина

- не ми кажвај мене гачки за такви сплетки и интриги - туку види малце со отворени очи да видиш до каде ни се водите и колку се грижат концесионерите за нив

Е ПА НЕКАМ БРЕ КАКО ШТО БИЛО ДО СЕГА -- сега ме разбираш

не сум јас бизнисмен да гледам све низ ПРИЗМА ПАРИ - САКАМ ДА ИМАМ ДОБАР РЕВИР ЗА РЕКРЕАЦИЈА и КЕ си платам за да се рекреирам да уживам и да не гледам околу мене
ПРАМАТАРИ НА РИБА - кој уште не ФАТЕНА - веке ПРОДАДЕНА

ај сега ти израчунај м колку ме кошта 10 пати до ВЕРИЈА :?: :?: 5000 Денари ИЛИЈА минималнооооо

и ти мене ми кажуваш за МАТЕМАТИКИ - демек ти сега ги разбираш работите а НИЕ овде 5 мина СМЕ ТЕШКИ глуперди

ДА Сакам да ми кажеш 500 закони кој се кршат
ПОВЕЛИ - чекам да видам дали ке знаеш и да ги набројш

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 8:36 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
ti si moderator i moras da gi pocituvasas i ne selktiras mislenjata na clenovite,,i se sto e dozvoleno sprema pravilata i propisite na forumov..

ne me teraj da razm,isluvam kako tebe, toa mio smeta, a sto se odnesuva do mojot stav, ic ne mora da go prifatis, kako jas tvoj sto ne go prifakam i ne go komentiram u nasoka koja probam da te ubedam da mislis kako sto ja razmisluvam..


temava ne e od vecera i iskreno i ne mi se pisuva ,a i samiot nenam sto vleguvam u diskusija,,od vakvi temi u forumov ribolov snema toa e problemot,,
edna treska ne mozete u centar u skopje da ja zacuvate, pa i za pravila i zakoni ke diskutirate,,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 8:54 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
а што ме тогаш ЦИТИРАШ - јас никаде не те цитирам
и кој се тие таквите како мене ???? , ајде кажи за таквите како тебе малце
ете јас отворено кажувам и нема криење и лага и никаква задна намера во моите постови

да те терам да мислиш како мене :lol: - па не мисли, и не ме спомнувај во твојте ПРЕТПОСТАВКИ

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 10:35 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Дек 09, 2012 9:29 pm
МислењаCOLON70
ajde malku da objasnam ,ke se potrudam :)

Dogovorot koj e sklucen pomegu ovie dve zdruzenija e validen !
Zosto ?
zatoa sto ne predviduva finansiski zatajuvanja na danok ,odnosno e bezparicen nadomestok.
Spored clen 24 (mislam ne sum siguren ) od statutot na MRF e predvideno dve zdruzenija da
Sklucuvaat megusebni dgovori.
Spored zakon za akvakultura ne e nigde navedeno deka e zabraneto da se davaat na koristenje revirite
Bez paricen nadomestok od strana na dve ili poveke zdruzenija.
So ovakov dogovor Direktno se unapreduva i omasovuva ribolovot,sto e osnovna cel na site statuti na zdruzenija i MRF kako i zakonot za akvakultura.

Edinstvenata precka na Ministerstvoto vo vrska so ovie dogovori bea finansiskite sredstva koi zdruzenijata gi dobivaat ,a ne gi prijavuvaat za odanocuvanje.
Sega koga toj dogovor e bezparicen nadomestok ,BUKVALNO nema nikakva osnova za nevazenje na istiot.
Sekako Ministerstvoto ke bide izvesteno za ovaa odluka , i ne gledam pricina istoto da bide odbieno.

A veke koga sme kaj dozvolite ke kazam deka :
Dozvolite ke mozat da gi izvadat i ribolovci koi ke potpisat pristapnica za clenstvo vo zsrrk vardar.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 10:49 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
Bravo...bravo !! Atzo posto otstapuvate reviri "bez paricna nadoknada"?? Aj za ovie stradni dusi od ribar (koj patem nema koncesija)otstapete go revirov da vezbame malku ovaa god....cesen zbor ...nema da ja zemame ribata ??? :D

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS5455565758ELLIPSIS66»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 34 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum