www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 2:30 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS5253545556ELLIPSIS66»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 6:13 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Seto toa e vo red. Treba da se izleze vo presret na ribolovcite i da im se ponudat atraktivni reviri za ribolov.
Megutoa pred nekoj den od strana na Inspekcijata imalo kontrola na Treska i Vardar.
Kako sto razbrav izreceni bile kazni za nemanje na legitimacii i dozvoli, za ribolov vo mrest i zapleneti bile i trski. Imalo i kazni od 500 evra.
Ubavo bi bilo ribolovcite da znaat dali ovaa dozvola e stvarno legalna za da nema i vo idnina vakvi nemili raboti.
Trcanjeto na koncesionerite po ponuda so dobri reviri da ne se strupoli vrz grbot na nekoj ribolovec pa posle Cacko ke bide kriv.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 6:20 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
kladofora НапишиCOLON
Ovde kako sto gledam nema izdavanje narevir vo podkoncesija.e sega koj saka da najde vlakno vo jajceto neka bara neka konsultira pravnici I neka ispraka prestavki vo mzvs.mislam deka ovaa dozvola ke im bide dobrodojdena na mnogumina ribari od skopje nekako ne veruvam deka babuna I vardar bi izigrale vo movmentov von zakonski ramki :?: Moe mislenje dane pocnat nekoi.da :evil:
Нема издавање на концесии, и тоа е јасно.
Намерата на законодавецот е да купи инвеститорот концесија, а не мешетарот.
Меѓутоа , соработката помеѓу концесионери не е забранета, и тоа е во ред.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 6:20 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
kladofora НапишиCOLON
Ovde kako sto gledam nema izdavanje narevir vo podkoncesija.e sega koj saka da najde vlakno vo jajceto neka bara neka konsultira pravnici I neka ispraka prestavki vo mzvs.mislam deka ovaa dozvola ke im bide dobrodojdena na mnogumina ribari od skopje nekako ne veruvam deka babuna I vardar bi izigrale vo movmentov von zakonski ramki :?: Moe mislenje dane pocnat nekoi.da :evil:
коста НапишиCOLON
VladoMKD НапишиCOLON
За мене како член на Рибар2011 дозволава не важи? Исто и за членовите на сите останати здруженија во Македонија.
Занимливо.
За тоа е заслужна МРФ, со прописот дека прво мора да се зачлениш во рибарско друштво, па потоа нивна членска. :volku_golema:
Значи дозволата ке биде добродојдена само на нивните членови. Многумина рибари ке намаат
право да ја користат. Сакате да кажете дека Вардар и Бабуна немаат ништо со ова и дека МРФ е заслужна?

Занимливо.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 6:25 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
ке си манам - КАРАТЕ :hit_head: :lol:

ајде реков ке си кутам - да не речите дека сум зазел страна ама ова нема благе везе
и ми е мака сега да ги барам постарите постови каде имам одговарано за многу зошто



како риболовецот - ке го потполни листот за евиденција на уловена риба - а ке го нема пошто ке ја нема ни дозволата за тој ревир пошто ке лови со туѓа

-значи автоматски една казна за риболовецот, после за рибочуварот и тек како здружението ке утврди колку риба му е изловено од СТРАНИ ЛИЦА од друго ЗДР и како ке ги пополни докумените-извештаите кон МЗШВ на крај на год. и КОЈ ке му плати кога гледам дека е БЕСПЛАТНО за да се пориби со онолку колку е изловено од Х лица Х килажа


многу нелогичности и многу спротиставености - онака гледано лаички, а ако некој правно го расчешла кој знај што ке изнајде

како им е нај добро така нека прават - јас сум за да риболовците плакаат помалце за дозволи, ама ова не е тој начин
нека им е бистро

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 6:27 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
Valjda ne se do tolku ludi da izdavaat nezakonski. A pri kontrolata se kazneti za nemanje legitmacija.dozvola I zabrana poradi mrest. Sto ima vrska I da gi imale prvite dve koga ke gi kaznele za mrestot. Koja e povrzanosta so bozvolata na vardar I babuna :?: za postot na Saso e komentarov

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Последна промена од 1 на kladofora, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 6:29 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
saso НапишиCOLON
Seto toa e vo red. Treba da se izleze vo presret na ribolovcite i da im se ponudat atraktivni reviri za ribolov.
Megutoa pred nekoj den od strana na Inspekcijata imalo kontrola na Treska i Vardar.
Kako sto razbrav izreceni bile kazni za nemanje na legitimacii i dozvoli, za ribolov vo mrest i zapleneti bile i trski. Imalo i kazni od 500 evra.
Ubavo bi bilo ribolovcite da znaat dali ovaa dozvola e stvarno legalna za da nema i vo idnina vakvi nemili raboti.
Trcanjeto na koncesionerite po ponuda so dobri reviri da ne se strupoli vrz grbot na nekoj ribolovec pa posle Cacko ke bide kriv.
Токму тука е проблемот Сашо.
И ова е моја ГОЛЕМА замерка до модераторите на форумов, ваму можело да се лови , таму не, забраната волу била, толку ...
Ако се има права информација нека се даде во изворна форма, со линк до изворот на таа вест, ако не, па подобро е да се одмолчи нешто, луѓе настрадаа поради криви информации.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 6:34 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
VladoMKD НапишиCOLON
kladofora НапишиCOLON
Ovde kako sto gledam nema izdavanje narevir vo podkoncesija.e sega koj saka da najde vlakno vo jajceto neka bara neka konsultira pravnici I neka ispraka prestavki vo mzvs.mislam deka ovaa dozvola ke im bide dobrodojdena na mnogumina ribari od skopje nekako ne veruvam deka babuna I vardar bi izigrale vo movmentov von zakonski ramki :?: Moe mislenje dane pocnat nekoi.da :evil:
коста НапишиCOLON
VladoMKD НапишиCOLON
За мене како член на Рибар2011 дозволава не важи? Исто и за членовите на сите останати здруженија во Македонија.
Занимливо.
kade majde mene da ja spomam mrf I de cititas :?:
За тоа е заслужна МРФ, со прописот дека прво мора да се зачлениш во рибарско друштво, па потоа нивна членска. :volku_golema:
Значи дозволата ке биде добродојдена само на нивните членови. Многумина рибари ке намаат
право да ја користат. Сакате да кажете дека Вардар и Бабуна немаат ништо со ова и дека МРФ е заслужна?

Занимливо.

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 6:36 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
sekoj koncesioner sto nudi revir i naplaka za istiot, najgolema odgovornost snosi on, ribolovecot ama bas nema nikva vrska so toa dali i kako e taa dozvola zakonska ili ne,, a i nema pravo nikoj da go kazni ,sto i noprmalno vinata treba da ja bara kaj odgovorniot koj ja nudi i prodava taa usluga ..

znaci , ribolovec bez legitimacija i dozvola snosi odgovornost, no toa e sosema drugo od diskusijava sto e vo momentov..

e sega u princip 99% od ribolovcite se za taa nepostoecka regionalna dozvola i sto normalno nedostasuva u momentov, od samata navika sto ja imalo u izminative 103 god,, najgolemiot problem za taa dozvola ke bide posle 1 mesec koga ke se razdvizi ribolovot i clenstvoto po revirite e togas ke se oseti poveke..


i nemoj da mislite deka nekoj lud e sto gi prodava dozvolite kako takvi...terajte po riba i ne se zamrajte,,,

2014 ili 15 god cela mk ke peca so republicki dozvoli koj se kladi.. a i cenata ja znam.. stavete go u memorija postov,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 6:41 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
VladoMKD НапишиCOLON
kladofora НапишиCOLON
Ovde kako sto gledam nema izdavanje narevir vo podkoncesija.e sega koj saka da najde vlakno vo jajceto neka bara neka konsultira pravnici I neka ispraka prestavki vo mzvs.mislam deka ovaa dozvola ke im bide dobrodojdena na mnogumina ribari od skopje nekako ne veruvam deka babuna I vardar bi izigrale vo movmentov von zakonski ramki :?: Moe mislenje dane pocnat nekoi.da :evil:
коста НапишиCOLON
VladoMKD НапишиCOLON
За мене како член на Рибар2011 дозволава не важи? Исто и за членовите на сите останати здруженија во Македонија.
Занимливо.
За тоа е заслужна МРФ, со прописот дека прво мора да се зачлениш во рибарско друштво, па потоа нивна членска. :volku_golema:
Значи дозволата ке биде добродојдена само на нивните членови. Многумина рибари ке намаат
право да ја користат. Сакате да кажете дека Вардар и Бабуна немаат ништо со ова и дека МРФ е заслужна?

Занимливо.
Па ако МРФ или МЗШВ, не сум сигурен, донеле таков пропис, кој друг е заслужен, белким самите друштва не пропишуваат закони?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 6:41 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
ицо
риболовецот го крка - ако го нема тој лист пополнато,
риболовецот го крка ако нема валидна дозвола,
риболовецот го крка што му платил на некој а не добил контра услуга за платеното

значи три пати го крка риболовецот, еднаш чуварот и еднаш здружението ;)

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS5253545556ELLIPSIS66»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 26 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum