www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 22, 2024 7:22 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7071727374ELLIPSIS96»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 8:42 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Aпр 15, 2011 3:11 pm
МислењаCOLON553
ЛокацијаCOLONSkopje
:$^: :$^:
Se izvinuvam za :$^: Dali nekoj moze da me potseti kolku bese predlogot za nesudenata godisna regionalna na Vardar?

_________________
Ракијата што ја носат рибарите кога одат по риба, има спасено многу повеќе риби
одколку што спасиле сите рибочуварски служби, здруженија и инспектори од ДИЗ заедно


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 8:43 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Eve na primer jas nevadam planiram 6-7 izleguvanja po 4 dnevna kampanja * 500 den nedelna pak mi e poevtina od godisna ..A ako izvadev regionalna a ne mi vazi za globocica, debar, kozjak, i drugi pa podobro da izvadam godisna...
Plus daa ne napomenuvam za problemi kako sto napisa Tafta ke go zemam pak Emil samo za primer a ne mora da znaci deka e taka...Ako nekoe zdruzenie ne mu prefrli pari na usmen dog on moze da ti rece sred leto a ti si planiral da ribolovis regionalnata ne vazi ke si vadis dozvola i ke go jades...
Da bese zakonski ke ja imavme prvi izdadeno...

Mislam deka se pogodeni ribarite sto sekoj den nosat riba po10 kila za jadenje :filip: :filip: :filip: :filip: :filip: .

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 8:45 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON583
ЛокацијаCOLONСкопје
математички....не се исплати ни за 20 излегувања на вода

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 8:47 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
saso НапишиCOLON
...“Za 6-7 izleguvanja na voda sekako gospodinot treba da si vadi dnevna.
И да си избира ревир по желба.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 8:48 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Toa najveke.....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 9:03 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Многу ми е жал што во Македонија нема атрактивна вода каде би можел да дојдеме со пријатели од Бугарија. Читам за годишни Републички дозволи од кои боли глава, не дека недавам повеќе пари кога одам на риба но тоа е друга приказна, мислам дека на крапските риболовци им е познато.
Овде вадам годишна дозвола која кошта 26ЛВ или полугодишна за 15ЛВ, дозволлата важи за сите води во БГ. кои не се земени од разни приватни фирми.
Радува фактот што скоро сите приватници кои добија води на користење разбраа дека не е само продавањето на риба поентата, дека со убаво уредени води и добра такса за риболов може да се привлечат риболовците.
Тоа е масовна појава овде, лично мислам дека само приватник може да направи таква вода во МК. сепак се работи за инвестиции кои едвај се по сила на здруженијата.
Се надевам дека наскоро ќе има таква вода и во Македонија па нема да се заобиколува во време на нашите кампањи како досега.
Сето погоре напишано се однесува до води наменети за крапски риболов во приватно владеење !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 9:10 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Realno Zdruzenijata treba da se borat da se namali cenata na godisnata drzavna dozvola.
Cenata znaeme kako se formira. Lani ( zaradi Sum ) godisnata trebase da bide poskapa. Se urgirase i se dobi cenata od 7,000.
Godinava za malku zaradi Dojransko ke bese 8.000. Potoa vo posleden moment Selekta sakase da ja kaci svojata pa so toa i drzavnata na 11.000. Za sreka ne mu projde.
Ajde sega zamisli ovaa godisna dozvola da bide 4.000 i da se deli na primer 70% na Zdruzenijata a 30 % za drzavata.
Cena apsolutno prifatliva za ribolovecot. A ke si ja izvadi od svoeto maticno Zdruzenie ( bez razlika dali e malo ili golemo )
Sekoe Zdruzenie ke si dobie po 2.800 denari. Bez uceni, regionalni dogovaranja, pa ne mi platija.
Za toa treba da se borime.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 9:15 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
E za eden vakov post treba da se formira tekst i potpisuvanje na site zdruzenija i prakanje vo min i mrf....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 10:09 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
saso НапишиCOLON
Realno Zdruzenijata treba da se borat da se namali cenata na godisnata drzavna dozvola.
Cenata znaeme kako se formira. Lani ( zaradi Sum ) godisnata trebase da bide poskapa. Se urgirase i se dobi cenata od 7,000.
Godinava za malku zaradi Dojransko ke bese 8.000. Potoa vo posleden moment Selekta sakase da ja kaci svojata pa so toa i drzavnata na 11.000. Za sreka ne mu projde.
Ajde sega zamisli ovaa godisna dozvola da bide 4.000 i da se deli na primer 70% na Zdruzenijata a 30 % za drzavata.
Cena apsolutno prifatliva za ribolovecot. A ke si ja izvadi od svoeto maticno Zdruzenie ( bez razlika dali e malo ili golemo )
Sekoe Zdruzenie ke si dobie po 2.800 denari. Bez uceni, regionalni dogovaranja, pa ne mi platija.
Za toa treba da se borime.
e ova e veke nesto sto vetuva i napisav nanazad deka treba zdruzenijata da sorabutuvaat i da izdejstvuvaat povolnosti a ne megjusebno da si stavaat sopki no nekako nekoi ne se soglasuvaa me interesira dali sega posle tvojot post ke ima izmeni vo nivnoto mnenie bea cvrsti vo stavot. i dokolku nema megjusebna sorabotka realno e i da gi snema zdruzenijata na toa mislev vo mojot post, posebno ako se favorizira drzavnata dozvola cela obvrska e na drustvoto za revirot a procentot samo tretina

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 18, 2013 4:18 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
za sekoj shto planira poseriozno da ribolovi republichkata godinshna e najprifatliva!

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS7071727374ELLIPSIS96»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum