www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 22, 2024 5:31 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS6970717273ELLIPSIS96»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 7:14 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
Ne znam zosto nekoi clenovi na forumov kako reper ja zemaat situacijata na vodite u srbija ??
Ona sto nie go pravime sega vo srbija ce go pravat za 5-6 god.

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 7:51 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
saso НапишиCOLON
Na ovoj nacin e organizirano vo Srbija.
Vo momentov situacijata im e katastrofalna na site vodi.
Postoi bjkot za kupuvanje na ribolovni dozvoli bidejki koncesionerite na ribnite zoni samo sobiraat pari i ne vrsat nikakva zastita nitu poribivanje. Postoi nekoja dozvola po zoni koja kosta okolu 50 Evra no na sekoj barem malku podobar revir se dioplaka ( visinata na doplatata odi do + 50 Evra ). Plus na ova se nadovrzuvaat privatnite vodi ( zemeni pod koncesija od privatnici - kako sto e Joca kade dopolnitelno se doplaka ).
Minatata nedela mi bese prijatel od Srbija i go pravevme muabetot. Veli deka nikogas ne bilo oloso nego sega.
na koj nacin mislis saso

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 7:53 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON583
ЛокацијаCOLONСкопје
Колку регистрирани друштва или концесионери има во Р.М. ?
Мислам дека е најпаметно да се направи државна дозвола од која сите друштва би имале корист...
На пример да се израчуна од моите пари за секое друштво да одат по 50 денари,така би имало огрооомен број на риболовни дозволи..значи на 10000 дозволи секое друштво би добило 500.000 денари или па ај да биде распределбата според атрактивноста на ревирот,некое друштво нека зема 20 денари...некое 60-70...со овое услови сите друштва ќе имаат пари,ќе порибуваат,ќе се грижат за фондот и секако дозволата ќе биде многу поевтина..со оваа сегашна варијанта и цена друштвата ќе банкротираат за 2 години...а во економијата има правило...кога нема пари да се кратат најнапред трошоците...тоа значи ќе се скратат платите на вработените,ќе се намалат вработените (читај чуварите)...

Со кој и да разговарам од моите пријатели (кои не многу често одат по риба) зборат дека ќе скратат на излегување на вода или пак воопшто нема да одат по риба (барем не во Македонија) ама годишни нема да вадат за еден ревир ни под разно...значи единствено ќе одат по риба оние што се ептен "заразени"...а од друга страна што помалку рибари по ревирите,повеќе рибократци (гарантирано)...
Ќе видите уште оваа година што ќе се случи,поголем дел од концесионерите ќе лупнат на бандаш... :cutthroat: или пак и тие ќе бидат приморани да удрат на пооооогоооолем "стопански риболов"....

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 8:05 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
kladofora НапишиCOLON
rabotata e sto vo idnina postoenjeto na drustvata ke stane nepotrebno a kako primer ministerstvoto ke ja podeli drzavata na cetri ribolovni zoni so posebna dozvola povtorno na primer po 1500 den sekoj del a za site 6000.so sto ke ima svoja ribocuvarska sluzba ke se grizi za poribuvanjeto i slicno, mrf kako takvo ke si ostane da postoi ke si dobiva sredstva od legitimacii ke organizira druzenja natprevari i ke si e zadolzeno za megjunarodnite natprevari i slicno.so toa ministerstvoto ke ima podobra kontrola na site reviri i vrz stopanskiot ribolov. a nie ribolovcite ke si napravime vakvi forumi i klupcinja( ribolovni katcinja) kade ke se druzime i ke se falime koj fatil pogolema.spored mene vaka nekako ke tece rabotata. pa ke nema ovoj poribi drugion ne ili frli pet ripcinja, onoj na ovoj ne mu plati i slicno
na ovoj

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 8:13 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
pa jas ne go promoviram ama taka mi se gleda nekako jas ne promoviram ni republicka ni ubeduvam nekogo ima nanazad nekoi moi postovi ako ja pratis temava od pocetok.a u srbija znam samo deka ima nekoja najava za bojkot od prijateli na facebook sto objavile

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 8:14 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
so zadovolstvo jas bi si ja koristel regionalnata :cry:

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 8:25 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Со кој и да разговарам од моите пријатели (кои не многу често одат по риба) зборат дека ќе скратат на излегување на вода или пак воопшто нема да одат по риба (барем не во Македонија) ама годишни нема да вадат за еден ревир ни под разно...значи единствено ќе одат по риба оние што се ептен "заразени"...а од друга страна што помалку рибари по ревирите,повеќе рибократци (гарантирано)...
\

Ajde kazi mi ili presmataj mi go troskot po stariot cenovnik..


A za tekstot na Emil i Tafta bravo.....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 8:31 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
tapa НапишиCOLON
Ne znam zosto nekoi clenovi na forumov kako reper ja zemaat situacijata na vodite u srbija ??
Ona sto nie go pravime sega vo srbija ce go pravat za 5-6 god.
Rabotata e da ucime od tugite greski.
Srbija ne im dozvoluva na Zdruzenijata da zemaat reviri. Tamo revirite gi zemaat firmi i rakovodat so niv. Celta e jasna - profit.
Vo Hrvatska ili Slovenija e obratno. Mnogu Zdruzenija i mnogu mali reviri. Sekoe drustvo dobiva po eden ili dva no nikako poveke. Se grizat za svojot revir i vo zavisnost od toa kolku i kako se grizat imaat poveke ili pomalku ribolovci na svoite vodi a spored toa i finansii da se grizat vo idnina.
Kaj nas sostojbata ja znaeme. Skopje so 5000 ribolovci ima od negriza sotreni reviri. Se zemaat 7 reviri a realno ne moze da se grizi ni za dve. So pomos na t.n. regionalni dozvoli do pred nekoja godna priklucuvase dva - tri atraktivni reviri kon svoite i prodavase dozvoli. Godinava koga toa e nedozvolivo ke ostane so svoite loso raboteni i zaradi negriza osakateni reviri.
Da, verojatno i so pomalku finansii ( koj i taka odea vo ???? ).
Pomalite Zdruzenija dobivaat sansa. Ako si go cuvaat revirot i poribuvaat ke imaat mnogu poveke ,, skopski ,, ribolovci so godisni ili dnevni dozvoli izdadeni od niv samite ( ne da gi cekaat - i neretko nikogas da gi docekaat ) obekanite pari od golemite Zdruzenija.
Golemite pak, moraat da se potrudat svoite reviri vo idnina da gi napravat sto e mozno poatraktivni, za da imaat dogodina poveke prodadeni dozvoli a so toa i poveke finansii za ostvaruvanje na svoite celi.
Da, mozebi ovaa godina ribolovecot ke bide finansiski osteten. No na ovoj nacin ke dobie ( vo idnina ) podobri reviri tuka, vo negova blizina.
Pa ajde bidete iskreni i kazete mi kolku pati ste akale po Grcija i ste trosele pari za benzin i zeleni kartoni i zaebancii na granica. Za eden den sum izvozuval 850 km. za da ribolovam 6 saati na nekoja grcka voda i na vrakanje mi se sklopuvale oci vozejki. I kolku cesto sum se prasuval ZOSTO ?
Zaradi ljubovta kon ribolovot.
Epa zaradi toa ke pravam se sto e vo moja mok da se opravi segasnata zabokrecina vo ribolovniot sport.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 8:33 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON583
ЛокацијаCOLONСкопје
Зборам за обичните смртници,баш оние кои рекреативно се на вода...они вака рачунаат..одење по риба секој втор викенд три месеца..што значи 6 до 7 излегувања на вода по 200 денари 1200...а државна годишна ??? 6000 денари....30 излегувања на вода...па сега израчунај ти...4 месеца зима...1 месец забрана...1 месец одмор со семејството...значи во 6 месеци ќе излезеш на вода 30 пати ? е сега во целава математика ќе се најдат само неколку ревири,другите..прстот во уста..или ќе бараат алтернатива да за опстојат...

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 8:41 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Normalno deka za 6-7 izleguvanja na voda ne se isplati godisna drzavna.
No ne bi se isplatila ni regionalnata stara.
Za 6-7 izleguvanja na voda sekako gospodinot treba da si vadi dnevna.

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS6970717273ELLIPSIS96»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 9 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum