www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 22, 2024 5:23 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS6869707172ELLIPSIS96»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 1:47 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Lepi НапишиCOLON
... Емил, јас како и сите рекреативни риболовци државната одма ќе ја смениме за регионалната, пошо е подобра и за нас и за вас. Е сега ако вие од друштвата не ги прикажвите парите кои се доплајќаат за регионалната не мојш да ми кажиш дека имаш појќе ќар од државната. Утопија на разговор!!! Од државната не гледаш ни „банка“ а од регионалната добиваш ...
Еве го мојот став за Државната дозвола. Ќе се цитирам затоа што веќе повеќе пати сум го кажал истото.
emil.matoski НапишиCOLON
Државната дозвола, со овие услови пропишани во Законот, МОРА да е со ВИСОКА цена.

Кој од риболовците риболоват на цела територија на РМ?
- Богатите, или поточно оние со релативно високи примања. Риболовењето на цела територија од РМ повлекува уште многу дополнителни трошоци за риболовците, па не можат тоа да си го дозволат риболовците со просечни примања. Од овде произлегува дека не може да споредуваме минимална плата на ниво од РМ и државна дозвола.
Државната дозвола треба да биде луксуз и привилегија за парајлиите.
Ако јас се прашувам, реална цена за државна дозвола треба да биде 10 000 - 12 000 ден. (ова е кажано само како цифра, не сакам некој да помисли дека некој веќе предложил годишна дозвола од 6000 ден.)

На крај, не знам зошто се крева толкава фама околу државната дозвола.
Речиси сите ние најчесто риболовиме на одредена вода, за таму ќе си платиме годишна. Секој наш излет на друга вода ќе не чини една дневна дозвола од таа вода. Ако направиме есап, ќе видиме дека нема да излезиме повеќе од 20 пати на други води, па со просечна дневна дозвола од 200 ден ќе потрошиме 4000 ден. Годишната за водата каде најчесто риболовиме ќе биде околу 2000 ден. (просечна цена).
Значи вкупно 6 000 ден. за цела година и тоа на рати (дневните не ги плаќаме наеднаш).

Кој просечен риболовец ќе има потреба од повеќе излети?
А, ако има таков тогаш тој си има во џебот и треба да плати.
Lepi НапишиCOLON
... Емил, јас како и сите рекреативни риболовци државната одма ќе ја смениме за регионалната, пошо е подобра и за нас и за вас.
Е сега јас овде не можам да сватам кој се тоа ние и вие? Ако под „Вие“ мислиш на концесионерите, тогаш пак ќе најдиш и таму риболовци. Значи нема ние и вие.
Инаку ако ме прашуваш мене, најдобро е воопшто да нема дозволи. Државата да си плаќа рибочувари и порибување, а јас, односно ние и вие, да си ловиме колку можиме и неможиме. Се да си регулира државата и да не се замараме ниту ние, ниту вие со вакви проблеми. Се да е бесплатно. Да не ме боли глава дали сум се замерил со некого, а и тебе да не те боли глава колку треба да платиш дозвола. Се нека си плаќа Државата, а ние само да уживаме.
Треба да поставам анкета за ова? Што мислите колку ќе гласаат против?

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 1:49 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Сеп 11, 2011 8:30 pm
МислењаCOLON1171
ja da vi kazam edna rabota. celo vreme se zbori parite od dozvolite ke odele za poribuvanje.ubavo e toa.ama.
ako ribniot fond se namaluva samo so rekreativen ribolov i se pocituva dozvoleniot limit i lovostoj, od poribuvanje nema apsolutna nikakva potreba!
e, ama od izlovuvanje so mrezi, pomor na riba so truenje, vestacki prepreki, ili so stopanski ribolov e togas veke treba poribuvanje.
spored mene sredstvata sobrani od drzavni, regionalni i drugi dozvoli treba da se nasocat pred se kon suzbivanje na krivolov!
poribuvanjeto treba da e samo slag na tortata....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 2:00 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
emil.matoski НапишиCOLON

Е сега јас овде не можам да сватам кој се тоа ние и вие? Ако под „Вие“ мислиш на концесионерите, тогаш пак ќе најдиш и таму риболовци. Значи нема ние и вие.
Инаку ако ме прашуваш мене, најдобро е воопшто да нема дозволи. Државата да си плаќа рибочувари и порибување, а јас, односно ние и вие, да си ловиме колку можиме и неможиме. Се да си регулира државата и да не се замараме ниту ние, ниту вие со вакви проблеми. Се да е бесплатно. Да не ме боли глава дали сум се замерил со некого, а и тебе да не те боли глава колку треба да платиш дозвола. Се нека си плаќа Државата, а ние само да уживаме.
Треба да поставам анкета за ова? Што мислите колку ќе гласаат против?
И јас неможам да сватам, поделби некои цело време на форумов.
А за гласањево гарантирано пак ке се најде некој засегнат :lol:

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 2:01 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Феб 28, 2011 11:19 am
МислењаCOLON946
ЛокацијаCOLONSkopje
ТафТабиТ НапишиCOLON
Лепи , кој е ќарот на Емил ако јас се договорам со него и во мојата региноална го ставам и неговиот ревир , продадам 1000 регионални дозволи а на Емил не му пефрлам пари цела годана ??? Каде е неговио ќар ?
A zasto ne bi bilo obratno, da ti GO ISPOCITUVAS DOGOVORENOTO i Emil bi go dobil svojot del a seto ova vo zakonski merki!!!

_________________
Ne e bitno samo da se opametis, tuku toa naveremeno da bide !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 2:06 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
И јас би сакал да биде обратно , но од досегашното искуство за жал не е така како што сакаме .
Кога сите би си ги испочитувале обврските нема да има никакви проблеми ;)
Но сепак има некои кои воопшто не ги исполнувале своите обврски и должат на некои концесионери пари кои кој знае дали некогаш ке им ги платат .

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 2:15 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
A zosto da gi platat koga nemaat zakonski obvrzuvacki dogovor ??

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 2:23 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
:thumbs_up: да не се вртиме у круг друже ;) мислам дека ми ја свати поентата :D

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 4:08 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
rabotata e sto vo idnina postoenjeto na drustvata ke stane nepotrebno a kako primer ministerstvoto ke ja podeli drzavata na cetri ribolovni zoni so posebna dozvola povtorno na primer po 1500 den sekoj del a za site 6000.so sto ke ima svoja ribocuvarska sluzba ke se grizi za poribuvanjeto i slicno, mrf kako takvo ke si ostane da postoi ke si dobiva sredstva od legitimacii ke organizira druzenja natprevari i ke si e zadolzeno za megjunarodnite natprevari i slicno.so toa ministerstvoto ke ima podobra kontrola na site reviri i vrz stopanskiot ribolov. a nie ribolovcite ke si napravime vakvi forumi i klupcinja( ribolovni katcinja) kade ke se druzime i ke se falime koj fatil pogolema.spored mene vaka nekako ke tece rabotata. pa ke nema ovoj poribi drugion ne ili frli pet ripcinja, onoj na ovoj ne mu plati i slicno

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Последна промена од 1 на kladofora, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 4:14 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
a so regionalnite (republickite) si se resava i taa rabota toa ovoj platil onoj ne platil lesno se menuva barem denes postojat sekakvi mehanizmi od plakanje na odnapred na dogovorenoto do bankova garancija i slicno.se e stvar na dogovor

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 7:03 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Na ovoj nacin e organizirano vo Srbija.
Vo momentov situacijata im e katastrofalna na site vodi.
Postoi bjkot za kupuvanje na ribolovni dozvoli bidejki koncesionerite na ribnite zoni samo sobiraat pari i ne vrsat nikakva zastita nitu poribivanje. Postoi nekoja dozvola po zoni koja kosta okolu 50 Evra no na sekoj barem malku podobar revir se dioplaka ( visinata na doplatata odi do + 50 Evra ). Plus na ova se nadovrzuvaat privatnite vodi ( zemeni pod koncesija od privatnici - kako sto e Joca kade dopolnitelno se doplaka ).
Minatata nedela mi bese prijatel od Srbija i go pravevme muabetot. Veli deka nikogas ne bilo oloso nego sega.

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS6869707172ELLIPSIS96»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum