www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 22, 2024 3:36 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS6768697071ELLIPSIS96»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 11:39 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Maр 08, 2011 6:49 pm
МислењаCOLON374
Тој што е сиромав, сиромав е и не оди по риба. Си гледа дома фамилијата.

Сиромав рибар НЕ ПОСТОИ... :~~ :~~ :~~ :~~ :~~ :~~
Prosetaj malku niz drzavata po rekite pa ke vides dali ima ili nema siromasni mislam deka e greota taka da se zboruva lugeto kraj so kraj nemozat da vrzat izleguvaat vo stip na reka da fatat edno kilo ribi ili za jadenje ili za da gi prodade rekata mu e na 50 metri od stanot cel zivot lovi tamu i loso e da gi diskriminirame lugeto edinstveno so treba da napravime e da mu ovozmozime na sekoj da lovi da se napravi pristapna cena za sekoj ribolovec

_________________
pod golemite kamenja golemite mreni se krijat


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 11:45 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... шо се секирате, помалку рекреативци на вода = повејќе рибокрадци, ама од оние без трски :x


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 11:54 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Lepi НапишиCOLON
... па онда не глуми бе Spaiva, фактите говорат сами за себе :!:
Кои факти бе Лепи?
Оној факт погоре на Никола?

Да излезе сиромавиот и да си фати кило риба за јадење или за продавање? Каков факт е тоа?

Ајде ве молам, погрешна слика имате комплетно за риболовот. Впрочем риболовот излезе ЗАНАТ!

Риболовците ги класифицирате како социјално загрозена група. :lol:

Ако е така нека се пријави во завод како невработен риболовец!!

Никола како тргнал ке побара и осигурање да му се плати.

Па зарем тоа е начин и решение за тој што нема пари?

Абе шо идете контра неможам да ве разберам...

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 12:12 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Годишна дозвола за поголемиот дел од ревирите во МК е 1000, 1500 или 2000 денари. Па со толку пари да влезиш во маркет не можиш да испазариш основни работи за една недела. Ќе излезиш од маркет со една кеса, или ќе се срамиш на каса затоа што ќе ти фалат пари.
Овде разговараме за ГОДИШНА дозвола за риболов, а не за дневна. Мора еднаш за секогаш да разбереме дека во денешно време нема веќе ништо бесплатно, а 1000 или 1500 денари на годишно ниво за мене е сеуште бесплатно. Зошто? Па со тие пари колку пати ќе однесеш дома по една кеса риби? Во маркет еднаш, а од на вода барем 5-6 пати.
Од друга страна споредбата што ја дадов погоре е лоша. Зошто? Па рекреативен риболов не се врши за стекнување матерјални добра туку за рекреација. Кој сака да се рекреира ќе треба да плати. На Маврово се рекреираат и скијачи па плаќаат по 1000 денари ДНЕВНА карта за скијање, ние имаме за истата локација 3000 денари годишна карта. Исто место, а различни цени, а и во двата случаи се работи за рекреација. За скијање требаат 3000 денари за еден викенд, а за риболов 3000 денари за една година. Што е тука скапо?
За Црн Дрим ГОДИШНА дозвола е 1000 денари, а приватен смештај во Струга за едно ноќевање е исто толку. Што е тука скапо?
А ако риболовам на повеќе ревири, тогаш ќе си направам есап. Колку што ми е долга чергата, толку ќе си ги пуштам нозете. Ако ми држи џебот ќе си купам Државна дозвола, а ако не тогаш ќе си вадам дневни или евентуално за уште еден ревир, каде ќе ловам почесто, ќе си купам годишна.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 12:14 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... Spaiva шо имат тука лошо да си земит риболовецот то шо ќе си фатит :!: :?: И тој платил, како и стопанскиот субјект(кој ловит понекогаш и без некој да го контролират и продават честопати на црно), па сега по твое рекреативецот да не ја земит рибата, туку да ја вратит и да си ојт впродавница да ја купит? Мајкааатаа :P Е Бога ми не ојт така работата ...

Ти викам Spaiva најубо германциве да земет пример од кај нас во МК, не вака како сега шо ми имет дозволено цела Година без забрана да ловам: Кленко, Деверика, Црвеноока, Костреш, Плашици и многу други :mrgreen: Пак чудна работа све појќе ги имат ваму, не можам да се изналовам, барем Чорба од Икри се изнајадов :D

... ти бар Емил требит да си против, ќе ти идет од сегде Рибари а ќар немаш никаков!!! Ама то си твое мислење, дали доброволно или мораш така да пишиш, не знам ...



Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 12:19 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Лепи зошто да морам така да пишувам? Кој ме натера?
Инаку јас цело време зборувам дека мора да се плати за риболов, а ќарот е појака рибочуварска служба и повеќе порибување.
Што мислиш, со овие две работи кој ќе има ќар? А треба да платиме по 1000-2000 денари годишно за да се оствари.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 12:22 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Lepi НапишиCOLON
барем Чорба од Икри се изнајадов :D
Крв да ти се сторит Лепи, и да си ловиш таму. Немој да се будалиш да идеш во Македонија да пецаш.
Не ти се исплати. :lol:
Lepi НапишиCOLON
... ти бар Емил требит да си против, ќе ти идет од сегде Рибари а ќар немаш никаков!!! Ама то си твое мислење, дали доброволно или мораш така да пишиш, не знам ...
Знае Емил што е добро, има план човекот и верувај да се сите ко него и како Лабуништанине...ке цвета риболовот.
Тие 2 ревири (Црн Дрим и Глобочица) за 2 години ќе бидат АПСОЛУТЕН ХИТ за рекреативниот риболов во МК.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 12:26 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Lepi НапишиCOLON
Ти викам Spaiva најубо германциве да земет пример од кај нас во МК, не вака како сега шо ми имет дозволено цела Година без забрана да ловам: Кленко, Деверика, Црвеноока, Костреш, Плашици и многу други :mrgreen: Пак чудна работа све појќе ги имат ваму, не можам да се изналовам, барем Чорба од Икри се изнајадов :D
Абе можеби и кај нас ќе беше така ако имавме во изобилство штуки, сом, смуѓ и што уште не , па никој да не го гледаше кленот и плашицата.
Во наша ситуација мораме да ставиме забрана и за плашицата, ако сакаме да ни плива по некое рибче во водите.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 12:33 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... Емил, јас како и сите рекреативни риболовци државната одма ќе ја смениме за регионалната, пошо е подобра и за нас и за вас. Е сега ако вие од друштвата не ги прикажвите парите кои се доплајќаат за регионалната не мојш да ми кажиш дека имаш појќе ќар од државната. Утопија на разговор!!! Од државната не гледаш ни „банка“ а од регионалната добиваш ...

Spaiva :D , зашо бе така велиш, кај нас е чорбата повкусна, пред забрана во мрестот шо ќе фатам Риби полни се со Икра :ok_ok: ;)

Емил, глеам не знајш, а пошо јас знам ќе ти кажам: ваму појќе риболовци се на „бела“ риба него на грабливки. И + на сето то и контра твојата логика, грабливките ги пуштет шо требит парче да ја напрает белата риба а ја имат појќе и појќе ;)

Убо напиша Gony, рекреативците никако не можат да ја уништат било која риба ...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 1:22 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Лепи , кој е ќарот на Емил ако јас се договорам со него и во мојата региноална го ставам и неговиот ревир , продадам 1000 регионални дозволи а на Емил не му пефрлам пари цела годана ??? Каде е неговио ќар ?

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS6768697071ELLIPSIS96»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum