www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 11:34 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3940414243ELLIPSIS64»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 07, 2013 1:25 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Прочитај си го прво договорот за концесија што го имаш потпишано, види таму меѓу последните членови, има еден каде што пишува дека е забрането да се издава ревирот на подконцесија, дај му го на некој правник да ти го протолкува, па ќе продолжиме со муабетот :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 07, 2013 1:30 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Maр 08, 2011 6:49 pm
МислењаCOLON374
ok fala dobronamerno te prasav znaci vo dogovorot eza koncesija go ima

_________________
pod golemite kamenja golemite mreni se krijat


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 07, 2013 1:44 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Па најдобронамерно ти објаснувам, за да не те доведува некој друг во заблуда

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 07, 2013 1:47 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
pridrzavajte se kon zakonitte, golemi se kaznite :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 07, 2013 1:49 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Maр 08, 2011 6:49 pm
МислењаCOLON374
:howitz: :howitz: :howitz:

_________________
pod golemite kamenja golemite mreni se krijat


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 07, 2013 1:52 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Men Ico mi e najveke krivo iskreno da ti kazam zasto kakov bum ke se napravese so regionalnie ako bea dozvoleni kako konkuretno drustvo vardar ne znam do koj stepen ke dojdese dali ke mu ostanee 10% ribolovci jbg....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 07, 2013 2:01 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
brat ne se zamaraj bre :D :D ne ti se lutam sto me karas, ;) no podobro bese i e za ribarite i za drustvata da si sorabotuvaat,,

vardar e veke umren bez taa regionalna, a i poveketo od klubovite... so nea i poslabite klubovi dodgaat do nekakov profit iako ne go koristat racionalno..

10000 ribari znam deka nema da se slozat so ova, koj saka da plaka poveke koga mnoze i so pomalku, sto e i vo red,,

ne razgovaram poveke na ovaa tema samo od edna pricina,, gledam nekoj proba da go ubedi cel forum i da isparavi nesto sto nmikoj ne se slozuva,, e sega za ovaa koj snosi odgovornost neznam i ne komentiram, zanam samo deka ja zaebaa 100% rabotata koja trebase za site da bide podobro,,
a koga se spomnuvaat pravo i zakoni tuka ne ste u pravo,, taka bese 40 god unazad,,
samo moe mislenje nisto poveke,,

posleden post od mene za regionalni ukinati dozvoli, koj gi zaebaa 90% od rekreativnite ribari :NotWorthy:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 07, 2013 2:24 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Гајле ти е, твоите ќе ќарат највише ;)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 07, 2013 2:26 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
Boris -ribar.com.mk НапишиCOLON
Колеги неколку работи треба да бидат јасни, регионална дозвола во моментов во законот нема, еве го членот од законот

Член 50
(дозвола за рекреативен риболов)

Рекреативен риболов на риболовните ревири и рекреативните зони се врши врз основа на дозвола за рекреативен риболов.
Дозволата за рекреативен риболов може да биде:
- годишна за сите риболовни води во Република Македонија - државна дозвола,
- годишна за одреден риболовен ревир и рекреативна зона,
- петнаесетдневна,
- седумдневна и
- еднодневна.

Дозвола за рекреативен риболов се издава на лице кое поседува легитимација за рекреативен риболов.
По исклучок на став 3 од овој член дозвола за вршење рекреативен риболов без поседување на легитимација може да се издаде на рекреативни риболовци кои се странски државјани.
Рекреативните риболовци се должни легитимацијата и дозволата за рекреативен риболов да ја носат при вршење на риболовот, редовно да водат евиденција за уловената риба и податоците да ги доставуваат до концесионерот.
Формата и содржината на образецот на дозволата и образацот за водење евиденција, како и начинот на водење на евиденцијата и доставување на податоците ги пропишува министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство.
__________________________________________________________

Е сега:
1. Бидејќи таква дозвола во закон не постои Министерство нема предвидено кочани со парагон дозволи и неможе да им дава такви дозволи на концесионерите - ЗАТОА ШТО НЕ ПОСТОЈАТ, а со тоа неможе да дава одобрение за нешто што не постои во закон.
2. Во изминатиот период имало концесионери кои си правеле меѓусебни (незаконски) договори со цел да овозможат една дозвола да важи за повеќе ревири и повеќето тоа го правеле со добра намера и од интерес на риболовците, но од тоа произлегуваат следниве ПРОБЛЕМИ:

Прво - Многу риболовци биле сведоци дека извадиле ваква (регионална) дозвола и оди на некоја река (која му пишува во регионалната дозвола дека спаѓа под таа дозвола) и таму чуварот му вика “тука тоа не важи“ и му ја зима опремата - вакви случаи се појавуваа поради тоа што некои концесионери во јануари нешто се договориле, а во јуни ја расипале калимерата и едноставно не го почитуваат договорот кој го потпишале и за тоа страдаа риболовците кои си платиле за тоа. Во таква ситуација (ако се скарале) никој од двете страни на договорот неможе да ја примора другата страна да постапува според договореното, затоа што договорот што го направиле за регионалните е незаконски. Па така, неможат да одат на суд, затоа што таму судијата кога ќе го види договорот ќе ги праша - “Што е ова за што сте се договориле ?“ и овие ќе му речат “Договор за регионални дозволи“,.....ќе отвори судијата во Закон за рибарство и аквакултура и ќе види дека таква дозвола во закон не постои и автоматски ќе им ја отврли постапката затоа што направиле договор за нешто што не постои, читај “договорот е ништовен“. Во таква ситуација едниот му вика да другиот “јас не ти ги давам парите од регионалната што сме ги договориле“, и затоа имаше ситуации каде што се дужеа многу пари,....а другиот му вика “јас не пуштам рибари кај мене да ловат со твојата регионална“ - правна заштита никој неможе да има и на крај го сркаат риболовците кои си дале пари, а дозволата не им важи

Второ - Со овие регионални дозволи се вртеа многу црни пари. Пример: Концесионерот Х на почеток на 2012 година од Министерство подигнал/задолжил 4 кочани. Прв кочан - дневни дозволи, втор кочан седумдневни, трет кочан 15-дневни и четврт кочан годишни. Е сега, дневната му кошта 200 денари, седумдневната му кошта 500, 15-дневната 700 и годишната 1500. Но, он почнува да издава незаконска (регионална) за 3000 денари со која риболовците можат да ловат пример на 5 ревири кои тој што ја издава регионалната ги договорил и нормално таа дозвола уствари е најатрактивна и највадена. На крајот на годината, кога концесионерот ги враќа кочаните и кога кажува во Министерство колку продал дозволи, секако кажува само за дневни, седумдневни, 15-дневни и годишна за својот ревир - регионалната за која уствари се земени најмногу пари и се продадени најмногу дозволи никаде ја нема :) Црни пари - сива економија

Трето - Државата нема никаква контрола врз концесионерите во врска со фамозната регионална дозвола, ниту еден инспектор не може да праша, ниту да забележи какви се тие регионални дозволи, ниту пак колку чинат, ниту пак колку такви се продале затоа што законот тоа не му го дозволува на Инспекторот - едноставно како грав - неможеш да водиш евиденција, ниту да прашуваш, ниту да евидентираш нешто што го нема во закон,.....а со регионални е покриена пола Македонија :)

Со еден збор - СЕ ТОА Е НЕЗАКОНСКИ !!!

И сега кога истите не ги дозволија, никој не вика “абе дај да дадеме иницијатива тие регионални да станат законски“,...туку сите почнуваат да кукаат,....ејјјј ќе немало регионални....

Ја се согласувам дека таква “регионална“, или “групна“ или каква и да ја наречеме таа дозвола е потребна, за доброто на сите нас рибарите за да може со една дозвола да ловиш на ревири кои ти си ги избрал и платил,.....НО тоа треба да се внесе во закон за да бидеме легални и законски. Попросто неможе да биде, внесување во законот во тој членот 50 уште еден ред кој ке гласи РЕГИОНАЛНА ДОЗВОЛА. По ова, Министерство ќе испечати кочани со парагони и за овие дозволи, здруженијата ќе можат легално да се договараат, ако некој не го почитува договорот ќе може да се оди на суд, нема да има ситуации во кои тој што ја издава регионалната не му ги дава парите на другиот, рибарите кои ќе ја извадат таа регионална нема никој да ги заебава и на сред година да им каже е сега таа не важи, нема да има црни пари, државата ќе има контрола и на овие дозволи, како и на сите други што се законски и СИТЕ ЌЕ БИДАТ СРЕЌНИ И ЗАДОВОЛНИ

_____________________

Сега уште да се најде некој кој ќе ја поднесе иницијативата ;)

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 07, 2013 11:47 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
еве ја оваја за РЕГИОНАЛНАТА
и тука прашвајте, читајте за таја ПУСТИЊА

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3940414243ELLIPSIS64»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum