www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 9:55 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3738394041ELLIPSIS64»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 11:53 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Jas ke te odnesam na nekolku ezera a ti pomini so taa od 50 eur(ne zboram za mika alas i debeljaca)

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 05, 2013 12:12 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Jун 27, 2011 12:17 am
МислењаCOLON418
JaneMK НапишиCOLON
Ice MAMBA НапишиCOLON
tapa НапишиCOLON
Mene ......vo staro gradsko ce mi Ja zemea opremata ako ne platev....a za regionalnata od vardar mi rekoa da odam da go tepam kire sekretarot na vardar.
I mene Tapa sakase da mi ja zeme opremata bosanecot uste vika za skopjani nema dnevna samo godisna dozvola i nas ni go spomna kire ama so posirokata familija.
E pa zatoa jas si vadam godishna od babuna i nikoj ne mi vika nisto.Godishna od pastrmka vadev neznam kolku vreme a tatko mi vadese regionalna koja ne mu vazese pa morase da vadi pak vo pastrmka za globocica i debarsko(zboram od vremeto)
E jas zatoa sega ne vadam od nikade i si lovam vo egejska Makedonija i za tri godini kolku sto odam tamu nikoj ne mi dosol za dozvola a za mirot sto go imam da ne mi disat u vrat lokalni ribari i za kolicinata na riba ne stanuva zbor kefovi,


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 05, 2013 12:17 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
Abe Ice ...tri odenja kostaat edna godisna!?
Rabotata e kako da napravime kaj nas da e blisku a ubavo "za site" !

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 05, 2013 12:23 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Jун 27, 2011 12:17 am
МислењаCOLON418
tapa НапишиCOLON
Abe Ice ...tri odenja kostaat edna godisna!?
Rabotata e kako da napravime kaj nas da e blisku a ubavo "za site" !
ovaa godina ke si izvadam drzavna i ne se sekiram barem znam deka ke mi vazi sekade a porano po deset pati odev po pecat da mi udrat i pak ne ni vazele barem ti znaes vo debar na tikves na veleski revir a sve toa deka Vardar ne im prefrlil pari na drustvata nie sme go jadele ni krivi ni dolzni.Gi cuvam site dozvoli dodeka vadev do pred tri godini.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 05, 2013 12:33 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... се надевам дека немат да ми замерите, пошто претходниот период бев зафатен и не можев све да пратам, а сакам да прашам нешо пошто многу требит да читам ;)

Зошто постојт Државна или Републичка, кој има ќар од нејзе, дали имаат друштвата корист од нејзе? Напишав овдека пошто во тек сме со коментирање за регионалната па ако можит на кратко „2 во 1“ ;)

Уште еднаш ве замолвам за разбирање :D


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 05, 2013 12:36 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
лепи за таа дозвола има една цела тема :arrow: viewtopic.php?f=99&t=1348 :D

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 05, 2013 12:37 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... ееееј стварно :shock: Не знаев :hit_head:

... почнав да читам и вејќе сум на 1ва страна, уживај не се секирај спиро, ќе успеам ;) ама убо е да прочиташ шо напишав и да го сватиш истото ...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 05, 2013 1:08 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
Lepi НапишиCOLON
... ееееј стварно :shock: Не знаев :hit_head:
ајде разлистувај ја сега полека полека - и ке си створиш една слика :mrgreen:

да се надоврзам на муабетот за регионалната

- како гледам почна да се размислува кон добар правец и да се води добра дискусја па ке кажам и јас што мислам

ЛИСТ ЗА ЕВИДЕНЦИЈА НА УЛОВЕНА РИБА
овај лист се дава со секоја издадена дозвола и во него се запишува дневниот улов на риболовецот(секој сам си го пополнува) и на крајот на годината треба да му се предаде на концесионерот за да тој предвиди порибување
-како со регионална дозвола ке си ги добие тие сретства :?:
значи и добрите ревири ке ни одат кон пропаст, пошто никој од риболовците нема да сака да лови во ревир каде е испустено и концесионерот не е заинтерсиран

еве една пречка - која се коси законски со таа дозвола

РАБОТАТА НА КОНЦЕСИОНЕРИТЕ
што ке ги натера концесионерите да работат и да ги подобруваат ревирите за кој потпишале договор кога ке им биде полесно да ги земаат парите на риболовците ветувајки им ги ТУГИТЕ ревири а од друга страна пак ке бидат вечити КОНЦЕСИОНЕРИ на испустени ревири
- што ккар имаме ние како риболовци :?:
да трошиме пари за горива кои ке не коштаат 3дупло одколку кога би имале добар ревир блиску до местото на живеење

ИСПЛАТЛИВОСТА НА КОНЦЕСИЈАТА
секој концесионер прави ЕДНОГОДИШЕН И ШЕСТГОДИШЕН ПЛАН во кој е опишано како и што ке работи, според тие пресметки за исплатливоста (плати за -рибочувари, секретари, трошоци струи води и ............) зависи и која ке биде цената на ГОДИШНАТА и ДНЕВНАТА дозвола, Значи никаде во нити една пресметка и во нити една математика нема да најдете термин РЕГИОНАЛНА
-кој ги плака тие пари :?:
ПАК НИЕ РИБОЛОВЦИТЕ и малце им се :evil:
-ако се толку спремни нека ја симнат цената на годишната ;)

и после некој ке не убедува дека регионалната била за риболовците - да била само за оние кој сакаат да ти ги земат парите и да те испратат кај комшијата да јадеш

е затоа не сум за оваа регионална - затоа што ке биде ТЕШКО НА ОНИЕ КОЈ СИ ЈА БРКААТ РАБОТАТА и денонокно се залагаат да направат нешто повеке за нас

- е па кој работи треба да е и награден за неговата работа, а кој не нека си се откаже од концесија

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 05, 2013 1:48 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Taka bre Sale samo go nema onoj vardarecot da procita da se podzamisli sve sto imavme dogovoreno za regionalna i koj atraktivni tereni ama jbg..Da bese dozvoleno se nadevav reginalnata od ribar ke vazese za tie reviri bez problem..Ama zakonot ne ni dade moznost..Ke imaa sansa ribarite da izbiraat dali ke vadat reginalna od vardar illi od ribar ili ke si zemat drzavna ili varijantite na dnevna...
Se soglasuvam i so Jane za tie problemi sto gi imaa ribarite so regionalana pa na mnogu mesta se doplakase kade sto ne bea podmireni troskovite od dogovorot...

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 05, 2013 9:50 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
saso НапишиCOLON
Se javivme vo MZSV i prasavme kako ni velite deka moze da dobieme ,, regionalna ,, koga vo Zakonot nikade ja nema. Odgovor ni oni nemaa, no verojatno pocnaa i oni da citaat.......
А ако беше законска регионалната, “нашата“ ќе одлична дозвола за помалку од 3000 денари ;) Со 7-8 атрактивни ревири за риболов. И те како имавме интерес да може да се дава регионална...

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3738394041ELLIPSIS64»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 13 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum