www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 5:37 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3334353637ELLIPSIS64»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 29, 2013 12:32 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
А дали некој помислил на РАМНОПРАВНОСТА меѓу мене, со таа т.н.р регионална дозвола и домородниот рибар кој ја има само дозволата од матичното друштво ?

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 29, 2013 12:38 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Atzo НапишиCOLON
VO red drugari togas site koncesioneri
ke gi povlecat nivnite ceni i ke stavat po 5000 denari cena za dozvola
pa da vidime MZSV dali ke odluci nivnata da bide odprilika tolku ili duplo i seta taa rabota dodeka ne se razresi

dozvolite ke bidat stopirani
ili jas se lazam samiot ili vie imate vejke razraboten plan?!
prost primer
veles ke gi povlece so dopis do MRF i MZSV i ke predlozi novi ceni dojran kozjak vardar kumanovo
istoto ke go napravat ( sea ti kazuvam kako primer) ne deka stvarno toa ke go storat)
i kaj ke lovite vie?!?!!?
Сега ми текна и на ова...

А ако ставите 5000 годишна дозвола на сите “ваши“ ревири, колку дозволи мислиш дека ќе продадете и како ќе ги платите чуварите, како ќе порибите, и како ќе имате нешто за репрезентација? :D

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 29, 2013 12:41 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
Stole НапишиCOLON
А дали некој помислил на РАМНОПРАВНОСТА меѓу мене, со таа т.н.р регионална дозвола и домородниот рибар кој ја има само дозволата од матичното друштво ?
Мисли како не, еве Ацо селекта мисли, тој не признава државни а камоли регионални, само негови дозволи. :crazy:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 29, 2013 1:40 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
Темата за оваа дозвола ја отклучувам и е отворена за коментари околу оваа дозвола, да напоменам
- НЕМАМЕ ОФИЦИЈАЛЕН ПОДАТОК ЗА ОВАА ДОЗВОЛА ДЕКА Е ЗАКОНСКА


за сите оние кои сакаат да прочитаат нешто повеке околу шпекулациите за оваа дозвола нека ја разлистаат темата. Има доста различни мислења и ставови и доста конструктивни и неофицијални податоци

поздрав и Бистро

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 6:23 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Бидејќи filip ужива да ги извртува работите на негова чешмичка и да ували дека некој на Форумов застапува да има, или да нема регионални дозволи, еве ја вистинската анкета,

......нема рибар кој не сака да има регионална дозвола, прашањето е
дали сакаме да биде законска, или незаконска ?
дали сакаме да се вртат црни пари, или регулирани пари ?
дали сакаме во сред година некој да ни каже дека регионалната не важи на неговиот ревир, или сакаме да бидеме сигурни дека парите за кои сме ја извадиле регионалната не се фрлени за џабе ?
дали сакаме да има концесионери кои цела година спијат и ништо не работат надевајќи се дека ќе им паднат парички од регионалната, или сакаме концесионери кои цела година макотрпно се трудат својот ревир да го направат познат и примамлив за рибарите ?

Бујрум


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 6:30 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Maр 08, 2011 6:49 pm
МислењаCOLON374
Boris znaci vaka sega eve jas licno sum da bide toa zakonski koj ke ja izdava taa regionalna dozvola kako ke gi vklopat revirite dokolku ja izdava drzavata eve primer nasite ribari nsjmnogu odat na Vardar vo Negotino Veles Demir Kapija kako ke se napravi regionalna za ovie reviri

_________________
pod golemite kamenja golemite mreni se krijat


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 6:39 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Никола, многу едноставно, Кога доставуваат концесионерите годишен план, т.е бараат одобрение за цените на дозволите до Министерство, меѓу сите дозволи, бараат одобрение и за регионална,исто како до сега, и притоа ќе напише

Регионална дозвола пример 2000 денари (важи за Vardar vo Negotino, Veles и Demir Kapija) секако во зависност кое здружение каква и со кого регионална договорил.

Министерсто дава одобрение и секој концесионер ќе задужува уште еден кочан + (покрај кочаните за дневни, петдневни, петнаесетдневни и годишни) и тие ќе се викаат Регионални дозволи :) просто како грав


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 7:09 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 07, 2011 2:04 pm
МислењаCOLON138
ЛокацијаCOLONBITOLA
so ovoj zakon nie ribolovnite zdruzenija samo ke mu pravime dobrini na MZSV,poveke dozvoi poveke pari za niv.ako jas nemozam da napravam dogovor so tebe,mojata dozvola da vazi kaj tebe ,i obratno,jas ke treba da izvadam dve dozvoli zatoa sto ke gi koristam dvata reviri,treba i ti da izvadis dve dozvoli,koj ima tuka kjar?ili edna opstina tri reviri i tri koncesioneri ,ribolovec od taa opstina da izvadi tri dozvoli za za da mozi da lovi vo negovata opstina.jas licno sum protiv ovoj zakon.

_________________
><>- GoSPoDE DaJ NI ZdRAvJE i RiBOloV -<><


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 7:37 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 07, 2011 2:04 pm
МислењаCOLON138
ЛокацијаCOLONBITOLA
ocigledno e deka ovoj zakon ne e kako sto treba,arno ama kazete kako da se izdejstvuva ovoj zakon da ne stapi na sila oti ke sedime site podoma.

_________________
><>- GoSPoDE DaJ NI ZdRAvJE i RiBOloV -<><


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 7:38 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
nikola НапишиCOLON
Moze vaka Boris dogovor pomegu ZSR Bregalnica 2011 i ZSR Ribar 2011 se dogovorija deka sekoj clen so izvadena legitimacija od Ribar 2011 moze da lovi na reka Bregalnica bez paricen nadomest za vozvrat Zsr Ribar ke donira 200 evra pari koj ke bidat nameneti za poribuvanje na reka Bregalnica
Неможе, не е во прашање Брегалница, Рибар, Вардар, во прашање е закон и сите треба да го почитуваат,..... законот вели:

Член 50
(дозвола за рекреативен риболов)

Рекреативен риболов на риболовните ревири и рекреативните зони се врши врз основа на дозвола за рекреативен риболов.
Дозволата за рекреативен риболов може да биде:
- годишна за сите риболовни води во Република Македонија - државна дозвола,
- годишна за одреден риболовен ревир и рекреативна зона,
- петнаесетдневна,
- седумдневна и
- еднодневна.
Дозвола за рекреативен риболов се издава на лице кое поседува легитимација за рекреативен риболов.
По исклучок на став 3 од овој член дозвола за вршење рекреативен риболов без поседување на легитимација може да се издаде на рекреативни риболовци кои се странски државјани.
Рекреативните риболовци се должни легитимацијата и дозволата за рекреативен риболов да ја носат при вршење на риболовот, редовно да водат евиденција за уловената риба и податоците да ги доставуваат до концесионерот.
Формата и содржината на образецот на дозволата и образацот за водење евиденција, како и начинот на водење на евиденцијата и доставување на податоците ги пропишува министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство.


Ние може да разговараме дали ни се допаѓа, или не законот, но мора да го почитуваме,....ако сакаме да биде понаков законот треба да дадеме иницијатива да се смени

Ако си тераме по свое, (има една изрека вели, законот е направен да се крши) ние може да си се договараме како ќе ни падне на умот, пример како ти горе што напиша “dogovor pomegu ZSR Bregalnica 2011 i ZSR Ribar 2011 se dogovorija deka sekoj clen so izvadena legitimacija od Ribar 2011 moze da lovi na reka Bregalnica bez paricen nadomest za vozvrat Zsr Ribar ke donira 200 evra pari koj ke bidat nameneti za poribuvanje na reka Bregalnica“ . ....ама ако искочи инспектор на терен ќе го сркаат и риболовците и брегалница и сите, риболовците од РИБАР затоа што не ловеле со дозвола, брегалница затоа што не наплатила и дозволила да се лови без дозвола


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3334353637ELLIPSIS64»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 33 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum