www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 5:14 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4142434445ELLIPSIS66»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 5:07 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Jas vadev dozvola od Pcinja samo poradi toa sto go imase cel Vardar vo nea i E.Mladost.Za zal Pcinja ili Mak Dam ke ostanat i bez moite pari, a veruvam i bez mnogu drugi.
I na kraj nekoj od pobornicite na ovaa ideja neka im objasni zosto ke ostanat bez sredstva.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 5:11 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Od ovaa zaebancija so zabran za sorabotka pomedju drustvata od edna strana i nenormalno visoka drzavna dozvola od druga strana odi vo korist samo na onie zdruzenia koi ne se koncesioneri,potocno za drustvata koi nemaat obvrska da poribuvaa,placaat cuvarska sluzba.Znaci daj sto das kolku platat clenarina tolku,kolku izvadat drzavna tolku oni se vo dobit kako i da ja vrtis.

Sakas da kazes deka ke staneme bogato drustvo fala...I deka onie akcii i poribuvanjai sto li ne drugo pravime sve ni se gratis....Troskovi nemame benzin do Prilep za 3 koli i nazad makpetrol ni dade bez da platime fala im...
Razmisli.....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 5:29 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
filip030682 НапишиCOLON
Neka mi objasni sega nekoj kako malite drustva so pomalku atraktivni reviri ke opstojat so 10-30-50 godisni dozvoli samo za nivniot revir.Eve sega koj ribar ke izvadi dozvola primer za Kriva reka,revir otsecen od svetot,slab so ribi a so cenaata na dozvolata gore dole ist so primer nekoj revir od r.Vardar.
Uste sega gledam sto ke se sluci so tie mali reviri,poradi nemanje sredstva ili ke gi prepustat bez cuvarski sluzbi,poribuvanje ili pak ke se otkazat od koncesijata.
Ако го прашаш Васе ќе ти каже дека и до сега од џеб плаќал за ревирот и дека не е исплатлив ревирот ниту со регионални, ниту со незнам какви дозволи да измислат,ниту со добра работа....тоа е реален проблем за некои ревири, но за тоа треба да се замисли државата и тој што ги скроил така ревирите и да се најде решение, да има ново прекројување, да се спојат некои реки, езера и ревири за да може да има исплатливи ревири, таков е примерот со Крива Река која во моментов само Субрата Рој може да ја работи,.....но има и куп други примери каде некои ревири можат да донесат многу повеќе приходи одколку што тоа го мисли некој актуелен заспан концесионер кој си мисли дека со дремење се работи една вода......примерите се насекаде околу нас.....Пример - додека Црн Дрим градат патека за риболов во моментов, а Брегалница 2011 водат војна со мрежарите кај нив,.....имаш некои концесионери кои спијат и мислат парите и рибарите од господа ќе им паднат....таму каде што се работи, таму се гледаат резултатите и таму рибарите ќе си платат дозвола, .....таму каде што не се работи, таму нема резултати, нема риболовци, нема плаќање дозволи, се зголемува рибокрадство.....тоа е тоа пазарен принцип, ако те бива ќе напредуваш, ако не те бива ќе пропаднеш


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 5:29 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Абе фатете се за работа и доста гачки.
Све некој е жртва, све милостини да бараме...
Абре умре социјализмот...

Све риболовците се користат за оружје и изговори.
Оставете ги риболовците настрана, ќе си ловат риба сите ...не се грижете толку за нивниот џеб.

Ич не се секирајте. Нема дома да остане никој.

Фаќајте се сите побрзо за работа, времето си работи.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 5:32 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Nema Dozvola EPA ODE OPREMA BURAZERU , koj saka da lovi dozvola mora da ima, koj nesaka da lovi neka si sedi ili neka spremi 100 evra koga ke mu ja odzemat opremata da si ja vrati nazad.

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 5:35 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Феб 28, 2011 11:19 am
МислењаCOLON946
ЛокацијаCOLONSkopje
bogami ke si lovat ama otkoga ke vezbaat beganje ili karanje (tepanje) so cuvari a tie sovesnite kako tatkomi nema da izlezat na voda !!!

_________________
Ne e bitno samo da se opametis, tuku toa naveremeno da bide !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 5:38 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Vcera razgovarav so eden decko u Selo Studena Bara, i mi veli. Zasto be brat da vadam godisna dozvola koga lovam samo pred mojata kukja, vo poslednite 3 godini nikoj mi nema pobarano legitimacija,dozvola bilo kakov dokument.Pred nekoe vreme vidov vo rekata 40 mrezi postaveni sred Bel Den, pa zasto da gi davam parite, neka dojde i neka mi ja zeme trskata od 300 denari ......

E sega nego go boli za trska od 300 denari, ama koga ke ni dojdat na nas sto imam malku po skapa oprema e togas e toa zaebanoto.

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 5:41 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Danile cudna rabota kako ne gi gledas rabote pojasno,ja znam deka tebe ne ti e problem da vadis drzavnu od 100evra imas kes,ali ja i 90% posto od clanovi nemamo.

Cudna rabota e kako samo UO na Ribar ja gleda dobifkata od ova zabrana za zdruzuvanje,Drug nekoj nevidov da dade podrska.

Se e ova napraveno samo od licni interesi,nema tuka borba za povece ribi,pozastiteni reviri,borba protiv ribokradci i dr

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Последна промена од 1 на filip030682, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 5:43 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Od ribar godisni ke se izvadat eve 5 e koja e dobivkata ajde kazi mi...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 5:45 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Daniel НапишиCOLON
Vcera razgovarav so eden decko u Selo Studena Bara, i mi veli. Zasto be brat da vadam godisna dozvola koga lovam samo pred mojata kukja, vo poslednite 3 godini nikoj mi nema pobarano legitimacija,dozvola bilo kakov dokument.Pred nekoe vreme vidov vo rekata 40 mrezi postaveni sred Bel Den, pa zasto da gi davam parite, neka dojde i neka mi ja zeme trskata od 300 denari ......
Znaci toj ribar nikoj ne go teral da vadi regionalna stom lovel samo na Pcinja,mozel da izvadi i samo za revirot na koj lovi
I ne mi mesaj mrezarenje i krivolov so ukinuvanje na regionalni dozvoli.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4142434445ELLIPSIS66»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 20 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum