www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Oкт 01, 2024 11:33 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS5455565758ELLIPSIS77»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 26, 2013 9:58 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 1:58 pm
МислењаCOLON282
ЛокацијаCOLONСкопје
I po nekoe kilo Dojranska plashica :D

_________________
Дајте му на човек риба и тој ќе има храна за еден ден, научете го како да фаќа рибa и сте се ослободиле од него за целиот викенд


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Рибокрадци на ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 29, 2013 12:27 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 02, 2011 12:02 am
МислењаCOLON109
ЛокацијаCOLONSkopje
Денеска понеделник 28. јануари 2013 год. во Струмица на булеварот кој оди од правец на кружниот ток кон Глобал (за жал не знам како е именуван), на тротоаторот сретнав 8-осум улични продавачи на свежа риба-караш (онака во гајби поставени на тротоарот), кој истиот го нудеа по цена од 40 ден/кг . Не знам од кај им е рибата, можеби им расте "уф фолијата" па сега стасала за берба.
Молам колеги од Струмица да го потврдат ова и доколку знаат да кажат од каде потекнува оваа риба.

_________________
На Вардар рипчиња мали, фрли вади-пржи јади


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Рибокрадци на ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 29, 2013 1:06 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
40 denari za 1kg e veke nanazad 20 dena...i vo stip e tolku i vo radovis..nekolku taksisti mi ja dadoa informacijata... :lepi:

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Рибокрадци на ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 29, 2013 1:31 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 02, 2011 12:02 am
МислењаCOLON109
ЛокацијаCOLONSkopje
Zoki rib.prikazni НапишиCOLON
40 denari za 1kg e veke nanazad 20 dena...i vo stip e tolku i vo radovis..nekolku taksisti mi ja dadoa informacijata... :lepi:
Доколку во иднина понудата на пазарот е континуирана или растечка, може да се очекува понатамошен пад на цената и крах на македонската берза на свежа риба.
Срамотно, каде е инспекцијата, полицијата и сите други армолебци кои земаат плата од буџетот односно од граѓаните за да ја штитат и спроврдуваат законитоста или се наближуваат избори па не треба многу да се "таласа".

_________________
На Вардар рипчиња мали, фрли вади-пржи јади


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Рибокрадци на ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 29, 2013 12:38 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Maр 08, 2011 6:49 pm
МислењаCOLON374
kakvi inspektori nikoj oko ne mu trepnuva si se prodava riba po ulica i nikoj ne odgovara za nisto vo Stip si doagaat so kombe odat po naselbite siromastija minatata nedela bevme na sud so ribokradci sudikata ni kaza deka ribokradecot i bil skolski drugar h :~~ :~~ :~~ ke go oslobodila ovde samo moze da puknes od nervoza nisto drugo

_________________
pod golemite kamenja golemite mreni se krijat


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Рибокрадци на ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 29, 2013 12:45 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
ima i takvi situacii so koj ne treba da gubite nadez, a da bidete spremni i za nekoj sto ke pomine bez kazna .\

revirot e vas i vie si rabotite na nego, sto mora da go cuvate za da imate rezultatati.. ne treba preddvanje od sto nekoj bil pusten od sudikata, nego vtor pat koga ke go fatite e togas nema drugarstvo, od taa sudika ima i pogolemi i vlijatelni sto mozat da presudat kako sto treba,,

revirot mora da bide pod nadzor, a i veruvam deka nema da se krade kako sto se kradelo..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Рибокрадци на ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 29, 2013 2:49 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
nikola НапишиCOLON
kakvi inspektori nikoj oko ne mu trepnuva si se prodava riba po ulica i nikoj ne odgovara za nisto vo Stip si doagaat so kombe odat po naselbite siromastija minatata nedela bevme na sud so ribokradci sudikata ni kaza deka ribokradecot i bil skolski drugar h :~~ :~~ :~~ ke go oslobodila ovde samo moze da puknes od nervoza nisto drugo
не се обеспокојувајте, еве во Саботата во Прилеп беше запленета оваа риба, легално купена од Концесионерот на Дојран, но нелегално се продава на улица, наместо онаму каде што треба,...за што си одговара оној кој продава на улица секако.....
[ img ]
притоа овие појави не се решаваат со куцање по тастатура, гледам се изнапиша за Струмица, за Штип и за други градови,....чекајте бе луѓе, ваљда не мислите дека надлежните читаат овде и веднаш ќе реагираат,....здруженијата, концесионерите, па и риболовците како физички лица се должни да ги пријавуваат ваквите ситуации, претставка, писмо, било што до Државен инспекторат......

Во однос на случајот со судиката и рибокрадецот(ако било како што е напишано), не смеете да го оставите така,
1. Ако има добра пријава и добри докази, обавезно жалба на повисок суд, добро е да го споделите решението кое ќе го добиете, да видиме кое е образложението на судиката,ќе помогнеме правнички
2. На рочишта за вакви случаи, добро е да се појавуваат повеќе риболовци, повеќе активисти, да се види дека има многу луѓе заинтересирани за исходот од овој случај, па и повеќе луѓе да чујат ако судиката кажала нешто такво “како што е напишано“, судиката може да сноси последици за тоа

како и да е, нема откажување


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Рибокрадци на ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 29, 2013 2:58 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Maр 08, 2011 6:49 pm
МислењаCOLON374
Boris nie ne se otkazuvame nie si prodolzuvame i ke ja cekame presudata no me zagrizuva odnosot na sudijkata pa toa ne e pazar jas ke i go objavam imeto na forumot dokolku presudi prijatelski na skolskiot drugar a toj povtorno ke go fatime si ima toj koliba pokraj rekata nema kade da ni bega

_________________
pod golemite kamenja golemite mreni se krijat


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 29, 2013 3:15 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Море и слика да и опнете..па да ја рашириме и низ социјалниве мрежи...

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 29, 2013 3:32 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Maр 08, 2011 6:49 pm
МислењаCOLON374
ke pricekame

_________________
pod golemite kamenja golemite mreni se krijat


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS5455565758ELLIPSIS77»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum