www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 10:27 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3031323334ELLIPSIS66»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 26, 2013 11:32 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Филип НапишиCOLON
Lepi, nema vrska, samo lupetaat, pishav prethodno deka Pesic se zaleshe deka eden kup ne mu dostavile predlog ceni, za toj da gi dostavi grupno do MZSV i zatoa kasnat dozvolite.
И јас знам дека сега за сега ова е причината. До пред околу 10 дена сеуште не беа доставени предлог цените во МЗШВ.
А ако регионалните се проблем тогаш МЗШВ само ќе ги одбие и толку, нема многу да се замараат со тоа.

Друго ми е интересно во целиов муабет, сега плачиме зошто сеуште нема дозволи, а кога ќе излезат дозволите ќе плачиме зошто рибочуварите ни бараат дозволи. Ќе биде истата песна од лани :crazy:

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 27, 2013 6:27 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
За да не шпекулирате многу (имењакот мој и Цуцул), РИБАР 2011 нема поднесено претставка, туку дозволите каснат поради причината која ви ја потврди и Емил.

Имењак, баш синоќа правев муабет на маса со генералниот секретар на МРФ кој доаѓа од Пчиња, меѓу другото и за државните/регионалните/годишните дозволи, рибокрадството, проблемите со кои се соочува ЗСР Пчиња во селата Студена Бара и Пчиња итн. Во ниту еден момент не спомна дека се сомнева дека ние сме поднеле некаква претсавка, туку самиот ми кажа дека него му пречеле таквите дозволи бидејќи одредени друштва на некој начин го уценувале за одредени ревири.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 27, 2013 7:04 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Dozvola za revirot na ZSR Pcinja kosta 600den i sto ima na nego da mu smeta koga 90% od kumanovskite ribari dozvolata od niv ne ja vadat poradi reka pcinja tuku poradi rekata Vardar.Ako ja snema reginalnata turi im sol na nivnoto drustvo.
I koga uspea da go prasas.mozda si vidovit i naseti sto ke pisam jas unapred pa go prasa,jas toa tvrdenje sto se vrti po gradot ko pisav vo 20:19 vcera mnogu po zavrsuvanjeto na sostanok vo MRF.Eve jas denes se vidov so clen na UO na Pcinja koj potvrdi deka podnele predlog cena za dozvola,Crn drim kazaa deka uste prosla godina im ja odobrile cenata za 2013.
A dozvolite gi nema nikade.Kako najverojaten datum za izdavanje na dozvoli go posocuvaat 1 Mart.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 27, 2013 7:08 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Не бе, си правевме општо муабет. Да не разглабам понатаму.
Ај сега за одобрените дозволи. Црн Дрим си изиграа паметно и со поднесоа сами предлог цени до МЗШВ и си го добија со време одобрувањето. Другите концесионери доставуваа предлози до МРФ, МРФ ги собираше до пред 10 дена и ги достави сите топтан до МЗШВ. Затоа каснат.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 27, 2013 7:10 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Koj sto saka neka zbori,so ukinuvanje na regionalni dozvoli najgolema steta ke imaat prosecnite ribari,onie so prosecni primanja.Jas za 1800den dozvola+legitimacija lovev na Pcinja,Vardar od Sopje do Gevgelija+Mladost.Aj izracunaj mi kolku ke mi treba ako se ukinat regionalnite.
Za drzavna nemam pari a i nemam vrski vo ministerstvo nekoj da mi ja dade za dzabe

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 27, 2013 7:15 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
па сега ке си извадиш годишна од еден или два концесионери каде ке сакаш да одиш другото со дневни ке си плаќаш

и што е болката не те разбирам

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 27, 2013 7:16 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Dali nesto sto e kazlivo so zakon bi go izdal ti ako si postaven na toa mesto vo min. . Ili ke go izdades po sekoja scena makar i svirel klavir.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 27, 2013 7:28 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
spiro_jas НапишиCOLON
па сега ке си извадиш годишна од еден или два концесионери каде ке сакаш да одиш другото со дневни ке си плаќаш

и што е болката не те разбирам
Eve jas na primer vo Kumanovo mozam da lovam na pcinja i na kriva vo kilometraza neznam kolku e kriva podaleku ali ne e nekoj trosok,a koga odam vo Gevgelija imam 2-3 reviri da odam po riba od sto na 2ta mozam da odam so tocak ili peski,a edniot mi e malku podaleku sega ako ima regionalna jas ke mozam nekoj den da si dozvolam da kupam cetvrt burek u skolo :lol:
Ako racunam za sekoja voda po 600 denari wohoo podobro da ne ni odam po riba :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 27, 2013 7:30 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
волчко и јас сакам да некој направи да не се плаќа за дозволи и да ни биде без пари
ама со сегашен закон е така пропишано
не е до мене или до тебе - ние сакаме ама нема се што сакаме :(

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 27, 2013 7:31 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Jas mojata prva dozvola ja izvadiv uste dalecnata 99god i uste togas pa se do lani postoela regionalna,i nikoj ne lezese zatvor.Nekoj ednas postirase izvadok od zakon kade stoese deka e dozvolena medjusebna sorabotka pomedju drustva koncesioneri.Neznam od kaj da go pobaram a siguren sum deka go procitav ednas.
Kako i da e imam oset deka ke izleze rabotata kako so predlogot na babuna za ogranicuvanje na 2 tima po klub......si izvadivme oci i na kraj pak ke izleze po staro.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3031323334ELLIPSIS66»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 24 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum