www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Oкт 05, 2024 7:38 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА ВО МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 25, 2011 9:58 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
da da ajde Dragan spodeli nesto so nas ? Daj nekoj recept, sovet, ....


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА ВО МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 25, 2011 10:00 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
a da naprajte vie edno takmicenje na nekoe komercijalno ezero
i ke ima so da se nauci ama ke ima i jako mezenje
:D :D :D :D

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА ВО МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 25, 2011 10:33 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Ное 11, 2010 3:27 pm
МислењаCOLON184
filip030682 НапишиCOLON
Aj barem slozi se deka sum podobar krabdzija nego ti na moi godini a kolku imam pisuva vo mojot nik,jas gore dole znam so kakvo poznavanje na vodite vo MK i krapskiot ribolov imas kazav toa e golemo ,ama aj pocni da go delis iskustvoto na pomladite za da napreduvaat :lol: pa ke gi sporedime iskustvata za 30god

:lol: :lol: :lol: ...Филипеее..абе немам јас 127 години...... :lol: :lol: :lol: ......а за искуството,несебично го делам, ама на луге што знам дека се родени за оваа гранка од спортот... :ugeek: ...а ти друже верувај дека не си,и не после 30,после 50 години преиспитај се и ќе видиш...па ништо лошо не ти кажувам,не те врегам,единствено те наведувам да се пронајдеш ;) ...а ти си запнал да се докажуваш...епа добро...еве ти давам рака,Ти си најдобриот рибар во државава,секоја чест...само продолжи така... ;)


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА ВО МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 25, 2011 10:56 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Хммм очигледно тешка тема за моабет. Јас лично незнам многу, ама од она што знам е дека некој или не знае добро да ги изорганизира работите, или пак не се замара многу за иднината на крапскиот риболов во Македонија. Мислам дека работата е премногу пуштена “низ вода“ за да денес љубителите на крапскиот риболов се распрскани на индивидуална база, или во помали тимчиња сами да си се снаоѓаат и да си тераат мерак, кој како се снашол.

Не гледам никаква иницијатива да се анимираат нови аматери крапџии и да се подучат,.... кога ќе се организира некој турнир (и од малкуте кои ги има) некако имам чуство дека дел од старите волци некако ги гледаат аматерите крапџии како човек повеќе кој ќе плати котизација и крајниот фонд ќе се зголеми, а со тоа ќе се зголемат и наградите за прво наградените.

Дополнително од она што сум слушал и читал постои двојба помеѓу крапските асоцијации, гледам дека тешко иде и организацијата на крапските турнири, крапска лига ПРВ ПАТ СЛУШАМ (така иде моабетот), крапскиот форум кој постоеше мислам дека скроз умре (мислам дека за тоа пресудно беше негативната енергија која се прошири таму, мерење на кој му е подолг, кој со кого е скаран и сл., кој во која асоцијација е и сл.)

Едноставно мислам дека тие што се најповикани, т.е оние кои ги повикувате Вие кои подобро сте упатени во работите, продолжуваат да си свиркаат, некако избегнуваат да одбранат, да објаснат, да побараат подршка, да подучат, да информираат, да анимираат. Сите останати-крапџиите, дали групирани во помали тимчиња, или индивидуално, некако се резигнирани, љути, си тераат сами за себе, некако не им се ни пишува, ниту дебатира, гледаат во која насока се одвива дебатата, или пак воопшто ја нема, не се ни вклучуваат да иницираат некое прашање (секоја чест за исклучоците), нема кој да ги подучи помладите, некако слабо инспирација да се сподели крапското искуство и така си оди времето

Дека го нема ентузијазмот нешто да се промени, говори и фактот дека ниту на сајтот, ниту пак на форумов, во овие 2 години опстојување, никој не најде за потребно да информира, да анимира, да повика за нешто што е поврзано со крапскиот риболов, единствено Полиз минатата година ја пушти информацијата за Крапскииот куп “Мавровица 2010“, иако како што знам ниту беше во организација, ниту пак имаше некој посебен интерес. И што да се заклучи на крај, чим до нас на сајтов и на форумов не доаѓаат информации, или ништо не се прави, или пак тоа што се прави се чува по дома и во тесни кругови на луѓе.


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА ВО МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 25, 2011 10:59 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Како што вика Spiro_jas на крај ќе треба ние од форумов да си се организраме за некое какво-такво било какво крапско дружење-натпревар.


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА ВО МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 25, 2011 11:55 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Oкт 28, 2010 9:01 am
МислењаCOLON116
Boris -ribar.com.mk НапишиCOLON
Како што вика Spiro_jas на крај ќе треба ние од форумов да си се организраме за некое какво-такво било какво крапско дружење-натпревар.
Може, само не на Велешко. Викендов што помина имаше 2-3 екипи од познати крапџии и сите останаа со празни сакови. Јас не бев викендот, туку во понеделникот, вчера си дојдов и истиот резултат, тапа. Полошо езеро за риболов на крап во моментов мислам дека нема во Македонија.


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА ВО МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 25, 2011 12:25 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Ное 11, 2010 3:27 pm
МислењаCOLON184
Гледам дека стварно слабо се информирани дури и админите на форумот со збиднувањето на крапскиот риболов во македонија...еве една основна информација која потеглува безброј теми во овој спорт:
Во Македонија постои друштво Мак Крап кое опстојува повеќе од 10 год...со повеќе од 35 члена,организирана структура,базирана на самофинансирање,не е на терет на буџетот на државата...кое секоја година прима или отпушта членови по принцип,предлог,гласање...организира дружења,т.е. натпревари(секогаш преовладува такмичарскиот дух),по кои се сумираат резултатите и се прогласуваат најуспешните во друштвото и соодветно добиваат признанија!!!!!Значи паралелно од неуспешната лига на МРФ во Македонија сепак живее крапскиот риболов..!!!Досега со успешност се спроведува и планот за 2011 год.,беше посетено Пелагичево,Република Српска,со огромен одзив на членовите на Мак Крап,иако организацијата за разлика од прошлата година беше индивидуелна...резултатите беа одлични....вечерва се тргнува за Шатринци,Србија,каде ќе се одржи второто коло од клупската лига,пак со самоорганизирање,далеку од закрилјето на МРФ или пак Државата...ова го нагласувам за да им се разјасни на некои луге дека во овој спорт,кај овие луге преовладува само љубовта према риболовот,коректниот однос према рибата и природата....нема никакви заткулисни игри за интерес или штета кон други поединци и организирани здруженија....по враќањето од Србија ќе се потрудам да ве информирам за збиднувањата,остварените резултати,дури да прикачам и некоја слика и од првото коло од Пелагичево....!!!
Па како единка,иако сум член на Мак Крап,можам а и морам да им честитам на господата од МРФ за нивната неуспешност и незаинтересираност околу овој спорт...и ми е драго да им кажам дека сепак ние постоиме и ќе постоиме....независно од нив и од нивната посветеност...!!!Времињата се менуваат,а и лугето заедно со нив...можда ќе начекаме и ние посветол ден...само на поединци господ нека им е на помош...!!!!


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА ВО МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 25, 2011 1:11 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Dragan.S НапишиCOLON
Гледам дека стварно слабо се информирани дури и админите на форумот со збиднувањето на крапскиот риболов во македонија...еве една основна информација која потеглува безброј теми во овој спорт:
Во Македонија постои друштво Мак Крап кое опстојува повеќе од 10 год...со повеќе од 35 члена,организирана структура,базирана на самофинансирање,не е на терет на буџетот на државата...кое секоја година прима или отпушта членови по принцип,предлог,гласање...организира дружења,т.е. натпревари(секогаш преовладува такмичарскиот дух),по кои се сумираат резултатите и се прогласуваат најуспешните во друштвото и соодветно добиваат признанија!!!!!Значи паралелно од неуспешната лига на МРФ во Македонија сепак живее крапскиот риболов..!!!Досега со успешност се спроведува и планот за 2011 год.,беше посетено Пелагичево,Република Српска,со огромен одзив на членовите на Мак Крап,иако организацијата за разлика од прошлата година беше индивидуелна...резултатите беа одлични....вечерва се тргнува за Шатринци,Србија,каде ќе се одржи второто коло од клупската лига,пак со самоорганизирање,далеку од закрилјето на МРФ или пак Државата...ова го нагласувам за да им се разјасни на некои луге дека во овој спорт,кај овие луге преовладува само љубовта према риболовот,коректниот однос према рибата и природата....нема никакви заткулисни игри за интерес или штета кон други поединци и организирани здруженија....по враќањето од Србија ќе се потрудам да ве информирам за збиднувањата,остварените резултати,дури да прикачам и некоја слика и од првото коло од Пелагичево....!!!
Па како единка,иако сум член на Мак Крап,можам а и морам да им честитам на господата од МРФ за нивната неуспешност и незаинтересираност околу овој спорт...и ми е драго да им кажам дека сепак ние постоиме и ќе постоиме....независно од нив и од нивната посветеност...!!!Времињата се менуваат,а и лугето заедно со нив...можда ќе начекаме и ние посветол ден...само на поединци господ нека им е на помош...!!!!
Мислам дека треба повеќе да се афирмирате и да превземате поконкретни чекори бидејки очигледно е дека на овие од федерација не им е гајле ни за вас ниту за било кое друштво!Само напред!


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА ВО МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 25, 2011 3:51 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Krapskiot ribolov odamna ne me privlekuva i zatoa nema da komentiram okolu nego. No bi sakal da spomnam nesto za Federacijata. Spored mene taa ne ni treba da postoi. Federacija za sto i kogo. Jas bi ja prefrlil topkata na opstinite i lokalnite ribolovni drustva.
Ednaska negde na forumov ja nacnav temava i site znaeme deka e neiscrpna.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА ВО МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 25, 2011 4:14 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Значи,што се напиша до сега овде се напиша :!: Темата е за КРАПСКАТА ЛИГА.Ако има нешто за крапска лига-пишувајте.Во моментот отварам нова тема МРФ и таму нека се пишува за сите правилности и неправилности во Македонската Риболовна Федерација :!:
:arrow: :arrow: :arrow: viewtopic.php?f=46&t=540


Кон врв
 
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна «123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 25 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum