www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Oкт 01, 2024 6:14 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS5051525354ELLIPSIS77»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 12, 2013 2:29 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Од кого Аце ???

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 12, 2013 2:30 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
АЦЕ
ке поминеле како и сега што поминале - тоа е казната

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 12, 2013 2:37 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
ace penja НапишиCOLON
Vaka pravite neredi i nejasni postovi....Kratko i jasno, odite vo dojran si kupuvate riba za 40-50 den po kilo,doagate i ja prodavate za 80-100.Sto ima nejasno ili ne se znaelo poteklo.....od kade bi bila :?: Ne im teknalo inaku ke prosle,,ja ulovivme na trska a ulovot na ovaa riba e neogranicen,,i eve ja prodavame....ke pominele poeftino :)
Мислиш од концесионерот се набавува ??
Ова го прашувам од причина што истиот се пофали дека рибокрадството во Дојран е речиси сузбиено.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 12, 2013 2:41 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Maр 20, 2011 2:59 pm
МислењаCOLON673
ЛокацијаCOLONskopje
Stole НапишиCOLON
Од кого Аце ???
ccc jas pak mislev deka site znaat :hit_head: stole vaka : na dojransko momentalno se 2 koncesjoneri :) 1 e od dojran 2od strumica.Ja zemale zaedno koncesijata kako ortaci,ali se spreckale i se odvoile. Ednjot lovi desno drugjot levo.E sega vaka stojat rabotite,site onije sto do fcera loveja aramiski so ,,mrezi,,Se spreceni od gazdive za aramiskjot del,sega rabotat za niv istjot gazda im plaka za ulovot,,lovat riba za nego,, toj regularno ja nosi po ribarnici.....No ima i propusti od istjot gazda ili negovite luge mozes da kupis riba vo sekoe vreme po mn eftina cena.Eve poracaj mu na ,,dojranska riba,,pa kazi dali sum u pravo.Ili zapali kola pojdi do dojran pa ke kazes kako e :mrgreen: Videte luge site znaeme sto se sluci so tikvesko ezero :idea: so dojran ke bide uste poloso :idea: mackaat oci so karas,a crveno perka po 200-300kg na den,a krapcinja......linjak....moja pretpostafka e deka dojran za 2 sezoni ke bide mrtvo more...

_________________
GOLEM MAMEC-GOLEMA RIBA


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 12, 2013 9:53 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
DA si mi ziv za muabetov. :shake_hand: :shake_hand: :shake_hand:

Se kaj nas taka ke bide za zal od pusta zelba da se odnese doma sve shto ke se fati

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 12, 2013 10:33 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON224
ЛокацијаCOLONСкопје
Аце да си здрав и жив,сите знаат само МЗШВ се прави дека не знае,што е симптоматично и наведува дека се меѓусебно поврзани,како може голема количина да се земе без лиценца за продажба,ја матат нешто,така изгледа.Значи фати го сиротиов на пазар а главниот извор нека продава и понатаму,каде е логиката не ми е јасно.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 12, 2013 10:45 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Maр 06, 2011 11:00 am
МислењаCOLON160
ace penja НапишиCOLON
Stole НапишиCOLON
Од кого Аце ???
ccc jas pak mislev deka site znaat :hit_head: stole vaka : na dojransko momentalno se 2 koncesjoneri :) 1 e od dojran 2od strumica.Ja zemale zaedno koncesijata kako ortaci,ali se spreckale i se odvoile. Ednjot lovi desno drugjot levo.E sega vaka stojat rabotite,site onije sto do fcera loveja aramiski so ,,mrezi,,Se spreceni od gazdive za aramiskjot del,sega rabotat za niv istjot gazda im plaka za ulovot,,lovat riba za nego,, toj regularno ja nosi po ribarnici.....No ima i propusti od istjot gazda ili negovite luge mozes da kupis riba vo sekoe vreme po mn eftina cena.Eve poracaj mu na ,,dojranska riba,,pa kazi dali sum u pravo.Ili zapali kola pojdi do dojran pa ke kazes kako e :mrgreen: Videte luge site znaeme sto se sluci so tikvesko ezero :idea: so dojran ke bide uste poloso :idea: mackaat oci so karas,a crveno perka po 200-300kg na den,a krapcinja......linjak....moja pretpostafka e deka dojran za 2 sezoni ke bide mrtvo more...
e toa jas so moi oci sum go videl uste dojrancani kazuvaat kako i grip se vlece, na samata plaza moze da se nabavi crvenperka i karas po mnogu eftina cena,e sega ulovot na koncesionerite e ogranicen na 40toni ama ulov se racuna toj sto e prijaven ili sto vlegol vo ribarnica ribite sto se prodavaat na plazata po pazarite nikade ne se prijaveni taka da koncesionerite namesto 40t ke mozata da izvadat kolku sakaat taka da i jas se slozuvam so tebe do 2015g mrtvo more


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 12, 2013 10:53 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
A be luge ne se samo mrezarite.Ako denes imalo 200 ribolovci i sekoj izvadil po 10 kg crvenoperka i karas toa se 2 tona riba. za vikend se 6 tona riba.Mnogu prosta matematika.NA mesec samo na tapa toa e 18 tona riba vo prosek.NA toa dodaj puta pet so mrezi i ke vidish ona shto ace penja go zbori.Znaci kompletno ne samo so mrezi se desetkuva Dojran.Nemoj da mislite deka nema preprodavci i so trski sto fakaat.Gi ima i toa mnogu.Mnogu od krapcinjata se i na trska fateni.

Znaci jas sum odusheven pokraj tolkav pokolj so godini shto se pravi kako ima riba vo toa ezero.Edno od najbogatite so riba namesto da se zashtiti se desetkuva

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 12, 2013 11:10 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Ако бе Јанко, нека снема риба, ич да нема! Па да видам после што ќе носат дома и што ќе продаваат.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: БОРБА ПРОТИВ РИБОКРАДЦИ
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 12, 2013 11:27 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Aпр 07, 2012 9:56 pm
МислењаCOLON534
ЛокацијаCOLONKumanovo
howitz НапишиCOLON
Ако бе Јанко, нека снема риба, ич да нема! Па да видам после што ќе носат дома и што ќе продаваат.
Posle li ??? Posle ke lovat od Ohrid i ke ja prodavaat kako Dojranska riba
:crazy: :mrgreen:

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS5051525354ELLIPSIS77»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum