www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 4:23 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS910111213ELLIPSIS23»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 07, 2013 4:22 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
Abe i 1000 den se kilo viski....ama znaes za sto si gi dal :D

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 07, 2013 4:25 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Тапа , кој ни бараше до лани легитимација ... никој
е сеа од еднаш мора да има ... е па мора ... јебига :D

ај кажи ми тогаш зошто ја плаќаш книшката за казнени поени кога вадиш возачка ???
несакм казмени поени , ке си ја платам казната нели ... ама нема несакам ... мора да ја имаш :ugeek:

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 07, 2013 4:33 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
Tafta jas i lani imav...i pak ne znam zosto gi davam tie pari ...usluga ???koja ??
A za kaznenite poeni imam izbor..jas licno ne pravam prekrsoci,a i nemam kniska :D

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 07, 2013 4:36 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
ке имаш кога ке ја мењаш возачката ... морално било :D
и јас имав лани легитимација ... и рекративна и спортска , ке имам и годинава и рекреативна и спортска ... ако треба да се има треба да се има ... тоа е ;) останува да се надеваме дека нешто од нешто ке тргне на подобро околу риболовот ;)

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 07, 2013 4:37 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Aпр 04, 2012 7:21 am
МислењаCOLON41
ЛокацијаCOLONСкопје
Легитимација треба да има ваква,онаква или било каква. Порано се вадеше една на 5 год.и секоја година кога ќе вадев дозвола ми удираа печат без да се наплати.Е сега се наплаќа 400 ден.Ако деф нека се сторат.Веројатно е под поголема контрола бројот на издадени легитимации или маркици за истите,бидејки порано беше само печат нели и кој може да знае колку печати се удрени.За тоа каде одат парите од истите и за што,е тука малку работата е "трт Милојко" како и за многу други давачки.
Мене лично друго нешто ме интересира околу дозволите.Читам на неколку места дека секој рекреативен риболовец може да извади дозвола од кое сака риболовно здружение.Јас последниве 3 год.сакав да извадам дозвола од "Пчиња" или "Дам" Куманово меѓутоа фино бев одбиван со зборовите дека истите имале договор со "Вардар" да не издаваат дозволи ако не си жител на Куманово (или некое село кумановско).Лично сум бил во канцеларија на "Пчиња", а со"Дам" преку тел.Оваа работа ама ич не ми е јасна и молам ако има некој што ја разбира да ми објасни зошто тоа беше така и дали ќе биде така и оваа год.Да се разбереме барав да извадам дозвола од поскапата онаа што е со договор со други здруженија.Среќни празници и БИСТРО.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 07, 2013 4:40 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
porano sekoe drustvo od nejzinite dozvoli odvojuvase procent za mrf,, e sega dali im plakaa site ne vreuvam..
ovie sredstva sega direktno odat u mrf koj im trebaat za mnogu raboti vo korist na ribolovcite..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 07, 2013 4:50 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Lafe НапишиCOLON
Мене лично друго нешто ме интересира околу дозволите.Читам на неколку места дека секој рекреативен риболовец може да извади дозвола од кое сака риболовно здружение.Јас последниве 3 год.сакав да извадам дозвола од "Пчиња" или "Дам" Куманово меѓутоа фино бев одбиван со зборовите дека истите имале договор со "Вардар" да не издаваат дозволи ако не си жител на Куманово (или некое село кумановско).Лично сум бил во канцеларија на "Пчиња", а со"Дам" преку тел.Оваа работа ама ич не ми е јасна и молам ако има некој што ја разбира да ми објасни зошто тоа беше така и дали ќе биде така и оваа год.Да се разбереме барав да извадам дозвола од поскапата онаа што е со договор со други здруженија.Среќни празници и БИСТРО.
Лафе, ти од Пчиња можеш да си извадиш годишна за Пчиња 1, нивниот ревир, ама не можеш да извадиш нивна дозвола во која влегуваат и други ревири договорени со други концесионери. Кога би можело тоа, цело Скопје би вадело поефтини дозволи за Вардар преку Пчиња, наместо од ЗСР Вардар. Меѓутоа, за годишна за нивниот ревир, не смеат да не ти издадат.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 07, 2013 4:51 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
Po nekoi procenki 30.000 ribolovacki legitimacii= 2 milioni eura ....sto dobivame nie e "prasanje"??????????

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 07, 2013 4:52 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
poribuvanje, oraganiziranje liga, itn :D :D jas mislam deka nema poveke od 10.000 legitimacii

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 07, 2013 4:54 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
mozebi sakaat kaskadana na goce ..vardar-lepenec ..da napravat liftovi za ribata????ako gi trosat za toa dajte proekti da vidime i raat da bideme....ova bese pr .so kasladava.

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS910111213ELLIPSIS23»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum