www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 9:32 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS28»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 23, 2012 2:31 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
SantaFe НапишиCOLON
Па, па, па, па..... Перун, друже, ти си бил тајно жарче....
Аквариумов е екстремно добар.... Леле кое зеленило , која вода , а + и ни една жица или кабел не се гледа.... Од ова сум далеку 1003210000 години... :hit_head: :hit_head:
ovoj akvarium go imam 10tina god i e napraven so specijalno postolje i kapak od medijapan so sobrano dolgogodisno iskustvo i listanje na katalozi nekako uspeav da go napravam recisi sovrseno.A starite akvarumi da mi di videse :lol: :lol: :lol: pogotovo tie prvite so zivorotki bea mnogu smesni i se strcese od niv(kabli,creva...)

_________________
...?


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 23, 2012 3:40 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
И кај мене е слично , штрчат кабли , се гледаат внатре пумпи , 300 чуда.... :crazy:
Ама си викам еден ден барем делумно ќе те стасам... поздрав ! :seir:

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 23, 2012 12:35 pm 
Отсутен
Молчалив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 08, 2012 12:25 pm
МислењаCOLON7
neshto za shto sonuvam a bara mnogu pari... tuka ima co2(home made)... ima Serini prihrani, mikro i makro elementi i osvetluvanje 6 shtedni sijalici od 20w.

Akvarium e na eden prijatel od Srbija
Poglednete...

Pred godina dena:
[ img ]

Sega:
[ img ]

skalari za PERUN :D :D
[ img ]

_________________
Здраво мала, сега ти си во кадар, во радар на секоја журка на Балкан од ДУНАВ до ВАРДАР...
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 23, 2012 1:34 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 1:58 pm
МислењаCOLON282
ЛокацијаCOLONСкопје
Еве слика и од мојот аквариум.

[ img ]

Во последно време малку сум го запуштил, ама планирам (најверојатно викендов) да го подсредам.

_________________
Дајте му на човек риба и тој ќе има храна за еден ден, научете го како да фаќа рибa и сте се ослободиле од него за целиот викенд


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 23, 2012 3:57 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Ааааааааа..... :shock: :shock: :o

Мирослав , брате , вторава слика е motherfu*ker...... Феноменален е !!!
:bravo:

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 26, 2012 2:47 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Ајде момци, потребен е одговор на едно прашање:
ЦитатCOLON
Sto treba da napravam da zastitam mrest na krap vo mojot bazen napraven e od kamen dlabok metar i seeset 1.60 cista voda ama posto e ladno kako da gi zastitam malite bas denes vidov deka se izmrestile sakam da gi iscuvam i pustam nekade kade ke moze da se razmrestat

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 26, 2012 4:12 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Според моето скромно мислење и искуство што го имам (се разбира не во мало езерце длабоко 1.6м. туку во акавиуми) најбитно е да имаат јаааака исхрана во првите месец-два... Како што прочитав во темата „како да го заштитиме крапот“ некој ти имаше кажано дека е добро со јајца пасирани и тубифекс, јас би рекол само жолчките од јајцата, варени па после пасирани, појака храна за мали риби нема само да не се претера со количината зошто после ептен гадно мириса а и ептен ја загадува водата од тоа што се разлага... Тубифексот е исто така топ храна за мали риби, екстра калорична... Е сега тоа со температурата е стварно проблем... Не знам каде се наоѓа езерцето (пример во Валандово во моментов е 9 степени а во Битола -1 и тн.) значи битно е температурата да не се спушти премногу ниско затоа што „сега баш и не е природно време“ за мрест на крапот, па не знам како би реагирале младенчињата. Реков, не сум имал искуство со поголема вода, подобро да каже некој кој веќе имал вакво искуство. Поздрав!

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 26, 2012 4:55 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 19, 2011 7:29 pm
МислењаCOLON698
ЛокацијаCOLONСвети Николе
Јас имам искуство во мрест на риби ама аквариумски. Не верувам дека се нешто посебно од другите бидејки и тие потекнуваат од езера или од реки од Јужна Америка.Имам размножувано караси, скалари и трифугастери и успешно ми се размножија. Еве вака, карасите сакаат нешто пониска температура од скаларите и тоа се движи од 20 до 24 степени и икрата ја положуваат во аглите на аквариумот или на некои предмети кои се наогаат во аквариумот и излегуваат од икрата после една недела и ведаш почнуваат да се хранат.Ph вредноста за карасите не е многу важна за да му смета на него. Скаларите се малку по специфични за мрестење и се многу тешко за мрестење. Скаларот сака да му е аквариумот поголем од 50 л (јас го мрестев во 70 л), да има многу трева внатре за да може да ја залепи икрата на неа. Температурата на мрест се двиѓи околу 25 до 27 степени, малите за прв пат пропливуваат за 7 до 10 денови.Специфично кај нив е тоа што кога еден пар ке се спои никогаш не се делат се до нивна смрт додека карасот се делат.
За хранење.
Како што кажа SantaFe, и јас ги хранам малдите риби со твдро сварено јајце ама само жолчката (белката вие може да ја измезите) ама на поинаков начин.
Можеби е чуден и смешен но е многу хранлив и брзо растат малите.Еве вака
Се зема една тврдо варена жолчка и се става во еден длабок сад (филџан, чаша) и се толчи се додека не се направи ситна потоа може да се стави на сонце едно 1 до 2 часа за да се исуши убаво. Потоа се зема една тегличка кашичка за бебиња и се меша со жолчката.Откако ке се измешат убаво да нема грутчиња се става во ситна газа. Се процедува неколку пати. Течноста што ке остане се користи првата недела и се дозира со шприц додека смесата што ке остане се остава во сад и се чува во фрижидер (јас и неа ја сушев и ја користев како прашкаса храна), се дава на младите после првата недела, но се слушувало и после 5 ден да ја јадат.
Се надевам колку толку објаснив од лично искуство како се размножуваат и се хранат млади риби.
Поздрав и се надевам дека младите крапчиња ке пливаат во некоја добро сочувана вода. ;)
:lepi:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 26, 2012 7:13 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Interesno
Jas mislam deka cim pominal periodot na inkubacija na ikrata teskiot i rizicen period e nadminat.
Ako saka da ja zagree vodata toa moze da go napravi so onie spiralni greaci sto se koristea porano. Sigurno gi ima po pazarite. Brcni vo 220 v i trosi struja. Vtora opcija e da go pokrie bazenot so najlon" ala plastenik" ama so ova nemam iskustvo dodeka so greacot imam.
Za hrana :zolcka, tubifeks ama ke se istrosi mnogu, i djiger.
Imajte vo predvid deka krapcinjata se pogolemi od akvariumskite ribi i ne im treba mnogu sitna hrana.
Baska i jadat mnogu povekje taka da sekoj sovet treba da zeme vo predvid deka covekot ne treba da bankrotira.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 26, 2012 8:16 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Јан 22, 2011 2:52 pm
МислењаCOLON60
ЛокацијаCOLONс.Таринци (Штипско)
Stom izlegle malite znaci temperaturata e OK. Kolku sto znam za bazeni treba da ima 2 metra dlabocina za da ribite imaat soodvetna temperatura na dnoto od bazenot. A za hranenje ni pod razno po mnogu, naprotiv. Sekoja neizedena hrana se raspagja vo vodata i staniuva otrov za ribite.

A eve nekoja slika i od moite akvariumi:
1.
http://postimage.org/image/4qgjeto7r/
zitelite:
http://postimage.org/image/4payjsjp7/

2.
http://postimage.org/image/cceispoot/

_________________
Знам дека незнам.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS28»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 22 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum