www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 7:37 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3536373839ELLIPSIS62»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 24, 2012 9:47 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
krste1978 НапишиCOLON
Jas im pisav amur ama jbg...Jane nemame nija repro centri na klen.krkuska,popadika mrena i mnogu drugi toa e del od najgolemiot problem a toa sto imame go napisa...
Krste za mene toa e izgovor.Ako nema kaj nas ima vo sosedstvoto.Kako toa dojde golacot krap ili amurot ili smugot ili stukata ili deverikata kaj nas duri i vo drimskiot sliv ima golac krap koj ne e aftotohn od repro centri :nono: :nono: :nono:

Sve e izgovor i nisto drugo

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 24, 2012 9:58 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Mene ako me prasas ke trgne vozot i nema kraj i pak ke pocne pa toa ne e legalno i sve druga..Ama krapot kosta 7 evra kilo.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 24, 2012 10:00 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Ne treba nelegalno ne se razbravme.Ako ima repro centri si ima nacin .Ke se uvese ribata so site sertifikati koi reprocentrite kako ecka gi davaat ke si se plati za inspekcija kaj mrf ili institutot ama ke se ima kvalitetna riba od vrsta koja odgovara za taa voda i za koja koncesionerot na taa voda misli deka najveke se lovi.

Znaci sve da si bide legalno ama site strani zadovoleni osven reprocentrite kaj nas hahahahahhaah

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 24, 2012 10:04 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Bolna e taa i e od evropska unija..Ako te procita Zajakot sto ne siris propaganda za mk proizvod tesko tebe.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 24, 2012 10:06 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
da ne bea nekoi nedemokratski prepreki, subavi ribi ke se poribea u nasive vodi... samo nie ribariite gubime nikoj drug,,
20 god crcorci pustaat ne mozam da veruvam..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 24, 2012 10:12 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Pa ne sme krivi shto nema mk proizvod.Ustvari ima.Znaes li kolku ribnici za krap ima vo MK.Treba da se najde solucija.Ne e samo krapot i pastrmkata kaj nas ima mnogu vrsti koi se taman i vo nekoi regioni edvaj gi ima.

Inaku da ti odgovoram na cenata od 7 eur.Sum poribuval i iako nesum ihtiolog znam nekoi ranoti od na voda.
Prvo tocno deka po broj na glavi e nesporedlivo ako zems 50-100 gr i konzumen krap.AMA.....
za cena od 2 eur po kilo a od ecka i pomalku sose transport ke te kosta ke zemes krap shto duplo po brojnost ke prezivee nego toj od 7 eur.Imeno bilo koja vrsta 10% izumira od stres toa sekoj shto drzi ribnik ke ti go kaze.Shto e podolg transportot toa e poloso i smrtnosta e pogolema.Shto e prenatrupana cisternata istoto ke se sluci.

Ama pastrmka od 300-500 gr ili krap od 1 -2 kg ima shansi 100 pati pogolemi da prezivee nego krapceto od 50-100 gr.Krapceto dodeka dozivee polova zrelost ke pominat najmalku 4-5 godini a konzumniot krap 2-3 godini.PA netreba da sis profesor da izracunas shto e podobro i poekonomicno za koncesionerot a i za nas ribarite koi gi plakame dozvolite i od nas ziveat site tie profesori

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 24, 2012 10:14 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
Ostaj ti MK. Proizvodi :)
Ako nemoze da proizvede pomladok od odredena vrsta , neka dade dozvola za poribuvanje na koncesionerite.
Pa posle neka im pomogne so finansiski sredstva za patnite trosoci sto ke moraat istite da gi podmirat zosto institut nema taa vrsta na riba . Abe luge ne prodavajte veter i magla , ako se saka se se moze :)
Ama ako ne se saka i 1 kg. sol ke se izede :(

Znaci ako eden koncesioner ako saka da uveze Primer : Som od Srbija ili X drzava ,
Institut mu nalaga , da si gi plati trosocite za riba i transport i da se napravi :
- vaterinarna inspekcija za zdravjeto na ribata ( Ako ima takov sertifikat vo drzavata od kade e kupena )
- strucno mislenje od eksperti ( institut) za toa kako ke vlijae ribata od stranstvo ,
I istata taa ekspertiza kosta mmmmmm dobra suma na pari

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 24, 2012 10:17 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Jas kolku shto znam i sega ribata koncesionerot si ja plaka osven ako na vardar nemu ja davaat dzabe :"- :"- :"-

razlikata e shto treba da se plati veterinarnata inspekcija.A za expertizata neka izvadat od prashinata shto ima faka na tie profesori oti spremale sigurno doktorati na taa tema pa nemora da plakame :lepi: :lepi: :lepi:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 24, 2012 10:31 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
JaneMK НапишиCOLON
Jas kolku shto znam i sega ribata koncesionerot si ja plaka osven ako na vardar nemu ja davaat dzabe :"- :"- :"-

razlikata e shto treba da se plati veterinarnata inspekcija.A za expertizata neka izvadat od prashinata shto ima faka na tie profesori oti spremale sigurno doktorati na taa tema pa nemora da plakame :lepi: :lepi: :lepi:
Jane , Vardar ne samo sto ja plaka ,tuku ja preplaka :(

Zosto veterinarna inspekcija da se plaka ,ako si ima ribata uste vo Srbija :poteklo i zdravstvaena ispravnost .
Pa sto se ovie nasive razlicni od drugite zemji ? da ne se HYPER eksperti ? Ili mozebi se HYPER
lopovi ?
A za ekspertiza eve probaj kolku ke te kosta i koga ke te oprcat ke fatis usvet na Kamcatka :)
Znaci po zakon si e napraveno taka :(
Eve kako sto vikas deka kaj Ecka e 2 evra 1kg. krap , sto ne veruvam deka e taka i nee taka.
Moze za druga riba ; Crvenoperka,deverika ,karash
Ne e bitno i krap neka e 3 - 5 evra + transport : 400 eu
+ veterinarna proverka : 400 evra
+ strucno mislenje : okolu 300 evra, zavisno kade ke lezi ku.ot sabajleto
I na sto doagame : 1 ton riba kosta : 4000 riba i ostanati trosoci uste 1200 = 5200 evra i ako smrtnosta e od 10 do 20 % znaci nas ke ne kosta 1 kg. Krap = 7 - 8 evra ?????

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПОРИБУВАЊЕТО во МАКЕДОНИЈА
ТемаИспратеноCOLONПон Дек 24, 2012 10:35 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Ne ostanuva nisto drugo nego tajno poribuvanje.
Navecer so kaculki na glava, izvadeni reg. tablicki na kolite i brzo pustaj, slikni nabrzina za uspomen i falenje na vnucite i begaj.

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS3536373839ELLIPSIS62»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 17 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum