www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 22, 2024 4:32 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto e a sto ne e musicarenje
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 11, 2012 5:53 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Oкт 12, 2012 3:18 pm
МислењаCOLON143
ЛокацијаCOLONSkopje - Saraj
Филип НапишиCOLON
Besim НапишиCOLON
Jas nigde neam videno lovenje so dve (2) musicki.
Се лови Бесим. И јас и Илија имаме ловено со по 2 мушици (нимфи). Во чешкото нимфарење се лови со 3.
Дури на Пчиња имам видено човек кој ловеше на мухарица со 3 суви :crazy:
Moze vo nekoe mesto kaj so ne si bil pa da stavas dve i da vidis na koja udira .. ama posle toa vagjas ednata i samo so edna prodolzuvas ..

Iskreno jas licno ne lovam so 2-3 smao so edna lovam ..

_________________
Не оди по туѓите чекори, бидејќи нема да оставиш трага .


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto e a sto ne e musicarenje
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 11, 2012 6:44 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
Се лови со се и сешто на мушичарење и не го омаловажувам Чешкото нимфарење, па стотици планинари го освоиле некој планински врв по пешачката стаза, АМА само врвните по непристапната?
И што е сега вистинскиот подвиг?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto e a sto ne e musicarenje
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 11, 2012 8:07 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
гледам малце сте се раздразниле по темата - па ке морам да ве потсетам да се задржите на коментари во кои ке нема доза на навреда

околу темата да кажам еден збор два

според мене и моето скромно искуство и она што го знам како податок конкретно за мушичарењето кое потекнува од овие простори ке кажам мое видување

значи, кога имаме некоја си слика како почнало да се развива (кратка трска- стап, долга некаде 1,70, а исто и толку конец) и на самиот крај емитација на мушица. Нај блиску на оваа техника е денешната така наречена ФФ со тоа што технологијата усовршила многу од елементите кои на почетокот биле прирачни а денес знаеме до каде е достигнувањето.

од слушање и кажување од постари - имам слушано дека многу често им се случувало да самата риба ја нападне мушицата уште пред да ја допре површината на водата (зборувам за лица кои ловеле во малечки и планински реки) тоа се нивни сведоштва и искуства,

е сега што не е мушичарење

- па просто е како граф - значи се она што нема врска со ова погоре. Во спротивно ја негираме целата историја на оваа дисциплина или просто кажано си го уриваме темелот на целата историја која крај краева некој друг ни ја напишал за нас само реката му фали да ја дознае за да биде комплетен ;)

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto e a sto ne e musicarenje
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 11, 2012 8:11 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
u mnogu zemjii razlicni nacini na lovenje, no i fakt e deka sekoj moze da lovi na koj saka, a ima i drug fakt deka negde se lovi i po pravila kako natprevari ili slicno,,
e sega u rekreativniot ribolov treba da se prifata poveke stavovi i nacini na lovenje..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto e a sto ne e musicarenje
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 11, 2012 8:24 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Besim
Komentarot ti go izbrisav zatoa sto naslovot na temata mu dozvoluva na Tvrdko1 da si go kaze negovoto viduvanje samo da ne pomine temata vo lav-muabet.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto e a sto ne e musicarenje
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 11, 2012 8:41 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Eve da dadam svoj doprinos do temava.
Najprvin da kazam deka musickarenjeto e mnogu nova disciplina vo Mk i nemame nekoj ekspert za ovaa problematika. Zatoa se koristime so svetski prifatlivi idei.
Ceskoto musicarenje e vlezeno vo FF . Toa go znam zatoa sto cesite pobeduvaat na svetsko prvenstvo vo musicarenje nekade 199? godina.
No zatoa pak imam pravilnik za natprevari vo musickarenje vo Bosna( koja i te kako gi prati svetskite pravila) i tami mnogu raboti bea zabraneti.
Se lovi samo na edna ninfa koja moze da ima max. tungsten od 3.8 mm.
Povekje ninfi bese zabraneto( a so toa i Cesko) i bese zabraneto bilo kakvo oteznuvanje na konecot( olovca i sl)
Medju drugoto se fakjase na jadici bez kontra i dr.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto e a sto ne e musicarenje
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 11, 2012 8:47 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
toa se pravilla i nacini na nekoj sto gi namental za da se zapazat,,
temava e otvorena znaci ne profesionalno musicarenje , i smetam deka pred tie pravila i propisi predhodno se loveleo na razlicni nacini,
eve eden pr u krapskiot ribolov koj ne smee olovoto da bide pomalo od 50 ge, ljudge si lovat i so 40gr sto i ne ne krapski vo toj stil :D :D
sega treba da si otvorite tema nasocena sprema pravilnik i togas u taa mrdanje nema..nema ja vaka znam :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto e a sto ne e musicarenje
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 11, 2012 8:58 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
ico baits НапишиCOLON
u mnogu zemjii razlicni nacini na lovenje, no i fakt e deka sekoj moze da lovi na koj saka, a ima i drug fakt deka negde se lovi i po pravila kako natprevari ili slicno,,
e sega u rekreativniot ribolov treba da se prifata poveke stavovi i nacini na lovenje..
Ne e bas taka Ico. Da ne lovis so musicarka i snjur a da se narekuvas musicar e novina i nigde neprifateno. Se razbira covek moze da se oseka kako sto saka .
Za da si musicar po bilo koj standardi potrebno ti e ova
[ img ]
Se ostanato e nesto drugo.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto e a sto ne e musicarenje
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 11, 2012 8:59 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Ova ako sme realni a ne ako se vodime po custva i emocii.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Sto e a sto ne e musicarenje
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 11, 2012 9:00 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Eve kako jas razmislvam:
Koga fakjam na suva togas vnimavam sistemot da mi bide " polesen" i ne stavam vtora musicka.
Koga lovam na ninfa togas stavam bar uste edna no ne za da mi se zgolemat sansite tuku za da mi potone pobrzo prvata. Udarot sekogas go ocekuvam na nea.
Ninfarenjeto bara " oteznat" sistem.
Koga strimeram togas koristam tonecki snjur za da ne se dvizi strimerot na povrsina tuku ispod filmot na vodata.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 10 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum