www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Сеп 10, 2024 5:15 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS89101112ELLIPSIS96»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 11, 2012 7:59 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
nidzo1977 НапишиCOLON
Najgolem cinizam e koga odredeni dusegriznici gi zalat "ribarite" i predlagaat godisna dozvola da iznesuva 1000-1500 denari. Sto li ke napravite gospoda so tie pari??? Ste vodele li voopsto firma ili zdruzenie nekogas???? Najmala cena treba da bidi 3000 den (vo momentov) i treba da ja predlaga drzavata, a ispod ova cena potrebni se kazni za koncesionerite.
Bas sakam da go zapoznam toj koncesioner na akumulacijata od Sum. So ogled deka ziveam vo Bitola ke skoknam nekogas do tamu. Bravo za Sum.
nidzo 3000 e ok ,vo ovoj slucaj jas ce dobijam godisna za site vodi od 6000 den i toa e ok, ce storam gajret iako zemam makedonska plata ,ama molim te 12 000 den nemam, pa ne sme ziveele site vo sydnej !!

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 11, 2012 8:15 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
2/3 од просечна македонска плата е ПРЕМНОГУ за државна годишна дозвола. Уште почудно е ако се знае дека оваа цена ја “испорача“ рибарско здружение од селото Шум кое има 837 жители :?: :?:.
МРФ веројатно има податок КОЛКУ ЧЛЕНОВИ има тоа здружение кое ја “издиктира“ оваа ненормална цена.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 11, 2012 8:19 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Феб 26, 2012 10:18 pm
МислењаCOLON10
Pogresno e regulirana metodologijata na presmetuvanje na visinata na Drzavnata dozvola. Taa e regulirana so Zakon i toa treba da se promeni a ne da se "silovaat" koncesionerite da imaat niski ceni na dozvolite. Niski ceni na dozvola e Katastrofa za odreden koncesioner.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 11, 2012 8:48 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
nidzo1977 НапишиCOLON
Lepi aj objasni mu na gospodinov kako e da vrsi rekreativen ribolov vo Germanija...Jas znam kako e vo Avstralija.....sum ziveel 5 godini vo Sydney.
... немат шо да се објаснит, немат ни една споредлива Точка. Прво во Германија немат Државна Вода која ќе се дајт под Концесија за рекреативен риболов :!: А како 2. не постојт некаква федерација во стилот на МРФ, која не знајт зошто немат Концесија за водите во сопствената Држава ...

Како можело бре Луѓе 12.000 денари да коштало Републичка алооо :!: 200€, па то нема ни у Београду :lol: А како бе сега „ШУМ“ 6000денари, шо е работата од кога то и зошто толку скапо :?: Па дај да му предложиме на Хидробиолошки Завод од Охрид, „дупкана“ шо ја имет ископано да ја наполнет со Пастрмки и нека лупнет Цена од 8000 денари, зш да не бе :twisted: Само не знам како е со вода моментално :lol:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 11, 2012 8:52 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Па дај да му предложиме на Хидробиолошки Завод од Охрид, „дупкана“ шо ја имет ископано да ја наполнет со Пастрмки и нека лупнет Цена од 8000 денари,


nemoze lepi ke go rasipete turizmot site po riba ke odat ;) ;)

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 11, 2012 9:00 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
ниджо
1во --- значи се што дава државата на концесија припаѓа на народот на оваа држава (шуми,води,езера,)и тн
2ро ---- минимална плата во РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА= 8 050 денари (а годишна дозвола 12 000) :idea:
3 -- јас како граѓанин на оваја ДЕМОКРАТСКА-ЕВРОПСКА-ЗАПАДНА - и незнам си каква
ДЕМОКРАТИЈА сакам да се шетам-РЕКРЕИРАМ , УЖИВАМ, И КОРИСТАМ --ПРИРОДНИТЕ БОГАТСВА НА НАШАТА РЕПУБЛИКА ---------- ЗАГАРАНТИРАНИ СО ЗАКОН(СЛОБОДА И ДВИЖЕЊЕ)
4 -- ДАЛИ со минимална плата од погоре 8050 денари ти како граѓанин ги имаш овие можности
СО ДОЗВОЛА ОД 12 000 ДЕНАРИ--плата и пол за год. дозвола :lol:
5 и нај трагично оноој управен одбор кој ја води таа федерација од ДОКТОРИ,МАГИСТРИ, АДВОКАТИ , и т.н нема никаков коментар освен ОНИЕ
е сега кажими ти мене за АВСТРАЛИЈА како било и ако останиш овде во кој дел ке се пронајдиш

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Последна промена од 1 на spiro_jas, променето е 0 пати

Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 11, 2012 9:01 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Феб 26, 2012 10:18 pm
МислењаCOLON10
Vo Germanija ne si bil ti nekogas na riba izgleda! Zatoa sakas klenko mil :D . Metodologijata na visinata na drzavnata dozvola e regulirana vo Zakonot. Namerno ili ne neznam!
Organizacija kako MRF ima sekade, no nikade ne e vmetnata vo Zakon kako kaj nas. Toa e razlikata.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 11, 2012 9:04 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Јас еве ке те прашам ако мин за земјоделие ни диктира некој работи онда засто ни е М Р Ф моземе и без нејзе да ни зима по 400 ден за што.
Само формиранје на нов сојуз тоа е лекот и атакување за измени на законот кон министерството.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 11, 2012 9:10 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Stole НапишиCOLON
2/3 од просечна македонска плата е ПРЕМНОГУ за државна годишна дозвола. Уште почудно е ако се знае дека оваа цена ја “испорача“ рибарско здружение од селото Шум кое има 837 жители :?: :?:.
МРФ веројатно има податок КОЛКУ ЧЛЕНОВИ има тоа здружение кое ја “издиктира“ оваа ненормална цена.
Toa prijatele e napraveno za nekoj p..er koga ke dojdi ovde vo MK da ima kade da lovi Ohridska pastrmka i sekako ke posluzi na nekoj za MASHINA ZA PERENJE ama za $$$$$


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Maр 11, 2012 9:21 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
nidzo1977 НапишиCOLON
Bas sakam da go zapoznam toj koncesioner na akumulacijata od Sum. So ogled deka ziveam vo Bitola ke skoknam nekogas do tamu. Bravo za Sum.
Коа ке отидеш тамо и коа ке му се восхиутваш пренеси му од сите овде од форумов а и од имаето на многу рибари низ цела мк,
дека: САМ КЕ СИ ФАЌА НА СВОЈОТ РЕВИР! Поздрави го многу, потапшај го по рамо и кажи му по скопски 'БРАО'

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS89101112ELLIPSIS96»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 9 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum