www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Сеп 23, 2024 5:20 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS8384858687ELLIPSIS96»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 14, 2013 7:09 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
pa za blinkerot, dali drzavnata dozvola vazi za blinker na ohridsko bez doplata :?:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 14, 2013 7:17 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Ицо, малку важи, а малку не важи. Кој како го сваќа риболовот со блинкер.
Ако сакаш кавги, тогаш важи Државната. Јас сум 100% сигурен дека на суд ќе го докажам ова.
А ако сакаш да уживаш, тогаш „ценам“ дека треба да си извадиш дневна. ;)
Ене го писмото од МЗШВ, па толкувај.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 14, 2013 7:22 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
терајте сега понатаму како ви фаќа умот - изгледа џабе се малтретирав да ја читам РИБ. ОСНОВА и да ви споредам што е и како

и уште една информација - колку да не се најдите во небрано
Таб14. Количини на дозволен улов риба за рекреативен риболов на годишно ниво за периодот 2011-2016година

Белвица Salmo ohridana - Не е дозволен

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 14, 2013 8:29 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
emil.matoski НапишиCOLON
Ицо, малку важи, а малку не важи. Кој како го сваќа риболовот со блинкер.
Ако сакаш кавги, тогаш важи Државната. Јас сум 100% сигурен дека на суд ќе го докажам ова.
А ако сакаш да уживаш, тогаш „ценам“ дека треба да си извадиш дневна. ;)
Ене го писмото од МЗШВ, па толкувај.

te razbram potpolno, samo treba i tuka jaki da bidete so dozvolive, i da pomognete za tie sto imaat drzavna dozvola za taa da funkcionira spored zakonot i propisite..
spire bese najak so stavovi negovi kade se rabtese za pocituvanje na zakoni , gledam sega kako da nema komentar ;)

za drzavnata dozvola ne treba da se diskutira za rekreativen ribolov, taka e vo ribolovnata osnova..

koja doplata :?: i koj ja izmisli :?: a koj ja izmisli na drugi akumulacii doplata so camec :?: a ribolov so camec e dozvolen i pisan vo ribolovnata osnova od drzavata za tie vodi,, moze nekoj da mi odgovori :?:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 14, 2013 9:16 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
не знам шо да коментирам, кој е писмен нека си прочита - има се во РИБ. ОСНОВИ напишано јасно и на македонски јазик(кирилично писмо). Отворете и прочитај те си.

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 14, 2013 9:23 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
ico baits НапишиCOLON

te razbram potpolno, samo treba i tuka jaki da bidete so dozvolive, i da pomognete za tie sto imaat drzavna dozvola za taa da funkcionira spored zakonot i propisite..
spire bese najak so stavovi negovi kade se rabtese za pocituvanje na zakoni , gledam sega kako da nema komentar ;)

za drzavnata dozvola ne treba da se diskutira za rekreativen ribolov, taka e vo ribolovnata osnova..

koja doplata :?: i koj ja izmisli :?: a koj ja izmisli na drugi akumulacii doplata so camec :?: a ribolov so camec e dozvolen i pisan vo ribolovnata osnova od drzavata za tie vodi,, moze nekoj da mi odgovori :?:
Ако одиш со тракторска гума 100% сум убеден дека нема да ти наплатат. Пробај. Ако не ги заебеш ева на. :lol: :lol: :lol:

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONЧет Maр 14, 2013 10:42 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
:lol: :lol: :lol: :lol: da i mesto vesla metla :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 15, 2013 9:00 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
emil.matoski НапишиCOLON
Со оглед на тоа дека риболовот на пастрмка со блинкер на влечење од пловен објект е специфичен начин на организирање и вршење на рекреативниот риболов во оделни денови (во оние риболовни зони на кој е дозволен ваков вид на риболов) и бара посебна организација, а Охридската пастрмка е исклучително значајна риба како објект за рекреативен риболов, цениме дека државната дозвола не треба да важи за ваквиот начин на риболов, односно дека риболовот на пастрмка со блинкер на влечење од пловен објект може да се врши само со вадање на дополнителна дневна дозвола за ваков вид риболов.
“Цениме“ е мислење, не е факт. Јас ценам дека важи. А законот вели дека важи секаде.

Во одговорот на едно од нашите писма до МЗШВ :D , беше наведено вака:

[ img ]

Ова горе значи дека ако во годишниот план концесионерот предвидел дека на некој дел нема да се врши риболов, ТАМУ НЕ ВАЖИ НИТУ ЕДНА ДОЗВОЛА, не само државната. Значи ни концесионерот не смее да издава дозволи за некоја одредена локација. Ако концесионерот издава дозволи за блинкер, значи дека и државната дозвола ВАЖИ за блинкер.
emil.matoski НапишиCOLON
Ицо, малку важи, а малку не важи. Кој како го сваќа риболовот со блинкер.
Ако сакаш кавги, тогаш важи Државната. Јас сум 100% сигурен дека на суд ќе го докажам ова.
А ако сакаш да уживаш, тогаш „ценам“ дека треба да си извадиш дневна. ;)
Ене го писмото од МЗШВ, па толкувај.
Слободно нека те дадат на суд, може и оштета да земеш на крај ;)
ico baits НапишиCOLON
koja doplata :?: i koj ja izmisli :?: a koj ja izmisli na drugi akumulacii doplata so camec :?: a ribolov so camec e dozvolen i pisan vo ribolovnata osnova od drzavata za tie vodi,, moze nekoj da mi odgovori :?:
Е тука и самото министерство се има заебано.

Од една страна има одобрено доплата за пловен објект само за Дебарско езеро (значи на другите езера таквата доплата е нелегална доколку некој ја побара и веднаш треба да се пријави во инспекција), а од друга страна ние го добивме следниот одговор, од кој произлегува дека дека МЗШВ повторно незаконски одобрува цени за користење на пловен објект :head_bang: :mrgreen:

[ img ]

Заклучок:

Кој има нерви за расправање и докажување, нека лови со блинкер на ОЕ, само нека внимава, белвицата е забранета, и има пропишани минимални мерки за рибите кои може да се земат ;)

Кој ќе доплати или ќе му бараат доплата за чамец на било кое езеро, освен Дебарско, има право да пријави во инспекција, а концесионерот може да се соочи со фини казни :)
Кој ќе доплати на Дебарско, може да се пуши, бидејќи за да не доплати, треба прво да го побара оригиналното мислење од МЗШВ од нас каде што е наведен горниот одговор бр.3, па врз основа на тоа мислење, да побара укинување на доплатата за чамец, па ако не му одобрат, да поднесе тужба против Љупчо Димовски :mrgreen:

А јас ќе си ловам каде сакам со државната, без да се замарам за ништо :fishing:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 15, 2013 10:08 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON923
I jas,nesakam da se zamoruvam so mislenja i drugi gluposti.Ako na nekoj od chuvarite ne mu e jasno shto i kako so DRZHAVNITE dozvoli,neka mi pishe zapisnik i prijava i sudot e toj shto kje odluchi-kazhe koj e vo pravo.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONПет Maр 15, 2013 10:25 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
spiro_jas НапишиCOLON
терајте сега понатаму како ви фаќа умот - изгледа џабе се малтретирав да ја читам РИБ. ОСНОВА и да ви споредам што е и како

и уште една информација - колку да не се најдите во небрано
Таб14. Количини на дозволен улов риба за рекреативен риболов на годишно ниво за периодот 2011-2016година

Белвица Salmo ohridana - Не е дозволен
Нели викаа дека само белвица ваделе, ај сега :hit_head: :lol:

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS8384858687ELLIPSIS96»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 9 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum