www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 4:38 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS15»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЕЗЕРО ГЛОБОЧИЦА
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 11, 2013 11:36 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jун 26, 2011 9:24 pm
МислењаCOLON674
ЛокацијаCOLONLabunishta Struga
JaneMK НапишиCOLON
Primer.vcera na velesko pomina cuvarot i pred nasu oci zema nekolku trski od luge koi nemaa dozvola.mnogu ubavo si pisuva bez dozvola e krivolov.site rubi zemenu iznad propisana golemina e kricolov.za podrska na krivolov se gubi koncesija.znaci fakal so dozvoleni ili nedozvoleni sredstva e edno.krivolov ili ribokradstvo e drugo
ova ne ti go razbiram ???

_________________
[ img ]
www.facebook.com/crndrim


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЕЗЕРО ГЛОБОЧИЦА
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 12, 2013 12:50 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Филип НапишиCOLON
Абе Самир, кога ќе разбереш дека во моментов сите на Глобочица се рибокрадци? И мрежарите и риболовците, сите се рибокрадци.
Samo neznam ovie raboti gi pisuvas zaradi teranje majtap ili promoviras postovanje na zakoni.Ako e ovaa prvoto lupanje seir da ti kazam pravo ti odi od raka.Ako e vo prasanje ova vtoroto druze idi pokrise so podebela cerga da ne te gleda nikoj,abe ti si toj koj javno se iscepi od lovenje riba koga nemase koncesi....Kozjak,Treska,Pcinja abre te imase sekade.
Okolu dozvolenata mera na ulov na riba i tuka iako dobro go znaes zakonot vadis delovi samo koi tebe ti odgovaraat i mislis deka nekoj pie nafta.Sto ne go postavi prodolzetokot kade se objasnuva dozvolen ulov na riba po primerok,primer za krapot e eden dnevno vo slucai koga e pogolem od dozvolenata mera vo Kg.
Ova go znaes podobro od site nas.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЕЗЕРО ГЛОБОЧИЦА
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 12, 2013 1:22 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
filip030682 НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Абе Самир, кога ќе разбереш дека во моментов сите на Глобочица се рибокрадци? И мрежарите и риболовците, сите се рибокрадци.
Samo neznam ovie raboti gi pisuvas zaradi teranje majtap ili promoviras postovanje na zakoni.Ako e ovaa prvoto lupanje seir da ti kazam pravo ti odi od raka.Ako e vo prasanje ova vtoroto druze idi pokrise so podebela cerga da ne te gleda nikoj,abe ti si toj koj javno se iscepi od lovenje riba koga nemase koncesi....Kozjak,Treska,Pcinja abre te imase sekade.
Okolu dozvolenata mera na ulov na riba i tuka iako dobro go znaes zakonot vadis delovi samo koi tebe ti odgovaraat i mislis deka nekoj pie nafta.Sto ne go postavi prodolzetokot kade se objasnuva dozvolen ulov na riba po primerok,primer za krapot e eden dnevno vo slucai koga e pogolem od dozvolenata mera vo Kg.
Ova go znaes podobro od site nas.




postov mi se dopadga :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЕЗЕРО ГЛОБОЧИЦА
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 12, 2013 8:38 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Имињак, сите сме грешеле во минатото, затоа сме тука, да си ги исправиме грешките и да ја едуцираме младината дека треба да ги почитува законите и да не се впушта во криволов

Јас секако се каам за моите грешки што неколку пати имам риболовено кога немаше концесии, некои здруженија во тој период дури издаваа и дозволи :hit_head: , па никому ништо. Затоа се трудиме да не ги повториме грешките од минатото :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЕЗЕРО ГЛОБОЧИЦА
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 12, 2013 8:43 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Drim НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
Primer.vcera na velesko pomina cuvarot i pred nasu oci zema nekolku trski od luge koi nemaa dozvola.mnogu ubavo si pisuva bez dozvola e krivolov.site rubi zemenu iznad propisana golemina e kricolov.za podrska na krivolov se gubi koncesija.znaci fakal so dozvoleni ili nedozvoleni sredstva e edno.krivolov ili ribokradstvo e drugo
ova ne ti go razbiram ???

Opsto kazano ne e za globocica zosto gledam se nategate ribolovci i ribokradci

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЕЗЕРО ГЛОБОЧИЦА
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 12, 2013 10:42 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Како и да е сум слушал муабети дека се зимале крапови од 12-15кг повеќе примероци од еден или двајца луге кој ги фатиле..
Се знае каков е законот дека над 5кг може да се земе само еден.. И ајде еве нека земат.. но знам дека истите тие пропагираат фати и пушти.. само незнам каде пуштаат.. дали во вода или во длабоко замрзнување..

Прво никогаш не сум ја имал таа чест да идам на Глобочица да ловам.. пошто им се одзема концесијата.. гледам дека пак се враќаат мрежари и крапски риболовци кој таманат капиталци.. и тоа ме боли.. затоа што како што стои ситуацијава со водите во државава.. ке останат едно 5 крапа и ке ги бркаме сите ние да ги фатиме..

Државен инспекторат.. и останатите бирократи.. ги боли стојадинот за водиве.. џабе везете на нивна врата.. тие што треба да ги заштитат водите сме ние.. риболовците.. ние сме најбројни и ние искаќаме на вода секојдневно.. ние сме таа армија која треба да си го штити ревирот.. ама и на армијата газот им е посран.. уловил 5-6 парчиња над дозволеното натепал килажа и ке ги земе.. па нормално.. мора да му се исплати дозволата.. тука ке застанам со муабетов дека ако продолжам некој луге ке се осетат навредени..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЕЗЕРО ГЛОБОЧИЦА
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 12, 2013 12:43 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
:NotWorthy: Мартин :NotWorthy:

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЕЗЕРО ГЛОБОЧИЦА
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 12, 2013 1:08 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Нема потреба да се затвори, ама нема да се објавуваат фотографии од улови додека не добие концесија

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЕЗЕРО ГЛОБОЧИЦА
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 12, 2013 7:45 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
vodata imase koncesija na ljudge koi si ja rabotea odlicno rabotata :D :D

se sekavate gi falevte site ;) ;)

ribarite dozvoli izvadija ..platija....... i sega da ne pecaat :~~ :~~ ZOSTO..


abe do koga ne mi e jasno preku staklo ke se gleda od doredeni ljudge na forumov...........
STO VI SMETA AKO RIBARAAT LJUDGETO , jas stvarno ne razbiram,,podobro li e 4-5 delikventi da rabotatat opusteno so mrezi na taa voda , i taka nema kontroli, a nema ni da ima .........treba nekoj noke da se banja.....taka se vadat mrezi.

i za kraj ,,toj sto treba da se zanimava so ovaa problematika progleduva niz prsti, kako i normalno radi postenite ribolovci. a sto se odnesuva do voda koja nema koncesija , ve molam toa da ne se deklarira kako krivolov,, 5 god site reki i ezera nemaa koncesiii a lovea 150000 ri bolovci i vadea dozvoli od drustvata, radi nivno opstojuvanje........

i na tikvesko nema ribari neli :?: :?:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 12, 2013 8:11 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
ицо
ние не можеме да натераме никого со сила каде да лови и на која вода - ние споделуваме само ПРАВИЛНА информација која нема да му наштети на никого

а дали мене ми смета или не - тоа е друго прашање не сум се изјаснал никаде дека ми смета нити пак дека не ми смета

дечките и до ден денес ги подржувам за тоа што го работеа со таа вода, тоа што е одземена концесија не го решаваме ние на форум
него го решаваат институциите и засегнатите здр.

инаку тоа што ти некеш да се декларира како криволов - законски некој така го декларирал, а тој некој не сме ни јас ни ти
и според таа декларација - се сносат и последиците, се разбира ако некој е решен да ги направи тие контроли

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS678910ELLIPSIS15»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 20 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum