www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 22, 2024 1:31 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS6667686970ELLIPSIS96»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 08, 2013 8:32 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Сеп 11, 2011 8:30 pm
МислењаCOLON1171
Филип НапишиCOLON
Тешко, бидејќи блинкерот е издвоен како посебна дозвола. Иако не е никаде наведено, односно не е допрецизирано, и ако некој отиде таму и му забранат да лови на блинкер, може да се искара, па да поднесе претставка, па МЗШВ да се чуди што да одговори... :)

Како и да е, јас не би пробувал, мора да се има почитување за некои работи.
ne gi poznavam rabotite pa zatoa prasuvam. kolku sto znam na ohridsko ezero od rekreativen ribolov dozvolen e samo blinkerot -zila do 7 blinkeri. ako e dadeno ezeroto pod koncesija za sporski ribolov i dozvolata se izdava na toj osnov, togas treba da vazi isto kako i za site drugi vodi koi se dadeni pod koncesija, bez razlika dali e dnevnata 100 den, 200, ili kako za blinker 800.
ja uopste ne bi odel na blinker nego bi odel bilo koj den koga ne e lovostoj (ne samo nedelitie 1-15 vo mesecot) onaka na lov so eden vobler ama toa kolku sto slusam ne e dozvoleno, nego samo so zila-blinker dva dena vo mesecot od maj do septembri ili oktomvri neznam tacno..
bi bil blagodaren ako nekoj znae tocno kako se pravilata....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 08, 2013 10:01 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
ilija НапишиCOLON
Jas problemot so godisnata dozvola go gledam vo " sopstvenosta" na vodite.
Od edna strana se javuva drzavata . I po toj osnov jas kako sportski ribolovecna RM sakam da ja imam taa sloboda na ribarenje na site vodi vo RM. Kolku e zainteresirana drzavata gledame vo sporot so EVN. :evil:
Od druga strana se dadeni ( ne) odvrzani race na koncesionerite da stopanisuvaat so vodite i da vodat pozitivna ekonomija.
Tuka e i MRF vo zamene nejasno koj pricini....
Jas( na moja steta ) se soglasuvam deka ne treba da ima godisna. Onaa kombinacija so dolpakanje e najlosa. Jas sakam da ja imam slobodata da ne trcam po naplatni punktovi, pa mi dosol cuvarot, pa eve ti pari, dajmi fiskalna...
Po mene treba da ima uplata za clenska i site pari da odat za MRF zatoa sto toa e poentata. Na nea pisuva clen na MRF.
Klubovite mozat na lokalno nivo da si plakjaat clenarina.
Mrf ne treba da poribuva. Toa treba da go pravi koncesionerot so prodenite karti.
Mrf treba da se fokusira na natprevari, kontroli ... I drugo za sto ne sum zapoznaen.
Ova mi lici kako vo drugite sveri:
Skrsile skulptura vo park i sega koj e nadlezen?
1 Gradski park
2 Opstina centar
3 Grad Skopje
4 ministerstvo za kultura
5 Alfite
6 Unesco
7 institucija za zastita na kulturnoto nasledstvo
8 ....
9 Do beskonecnost
Da ne go pisuvam mojot stav ponovo odluciv da se citiram samiot.
Drzavna dozvola e nelogicna rabota.
Jas ke vadam godinava i ne veruvam deka ke odam povekje od 20 pati na voda.
Kako i da e ke se trudam da bidam maksimalno korekten sprema koncesionerot- domakjin, taka da nema da ima golem zijan od mene.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 08, 2013 10:47 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
За ОЕ се крчкаат нови правила, можни зони за рекреативен риболов од чамец на клен итн.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 08, 2013 11:09 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
Tvrdko 1 НапишиCOLON
Lepi НапишиCOLON
... Спиро, до негде си во право за во темата „Годишни Риболовни Дозволи“, а од друга страна ако го пратиш нашиов „разговор“ бо сршта све е поврзано меѓу себе ;)

Сакам само на Tvrdko 1 да му одговорам дека за Ниш на саемот никој не ојт сам, туку се договарет повејќе колеги за заедно да одет, дали заради финансиски или друштвени причини ;)

Сепак требит ние рекреативците да сме задоволни кога ојме на риби а државата да го средит/организират то на наједноставен начин. Ако не знајт како, па земи пример од други места каде све функционират безпрекорно. Истото мислење го имам како kladofora, здруженијата заедно да се организираат и да се договорат а не да се препукавет, и да се ургират некои работи да се сменат ... Во овај случај требит МРФ да организират транспарентни средби на здруженијата и да се видат сите забелешки и да се среди работата ... Среќа го имаме форумов да комуницираме :lepi:

Пример ќе земам во Германија немат Државна а зошто би имало кога си вајѓаш Легитимација, си вајѓаш годишна и ако си во некое друштво кое има склучено договор со друго друштво се доплаќа одредена сума за активности во нивниот ревир, познатата наша Регионална :D шо за жал не била во законот а постоеше појќе од 1/4 Век :mrgreen:

Имајте убав викенд ;)
Tochno e toa shto go konstatirash okolu odenjeto na saem(dali Nish ili bilo kade)ama toa go pravish i koga odish na ribolov,se organizirash dali za druzhenje ili za podelba na troshokot ama bez ribolovna dozvola ne odite.Za druzhenje ne vi treba chlenstvo vo nekoe zdruzhenie niti da ste site vo edno isto zdruzhenie(ako imate REPUBLICHKA)a i za poseta na saem ne vi treba ribolovna ili bilo kakva dozvola.Sakam da kazham deka ima razlika vo sporedbata.
Jas ne sakam na nikogo da sugeriram kade kje chlenuva,kade kje ribolovi niti kakva ribolovna dozvola kje ima.Se da si e spored propisite-momentalni.
a koj pisuva deka ne treba da se pocituvaat propisite momentalni ja utkas poentata

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 08, 2013 11:58 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Mene seuste ne mi e jasno sto ima tuka uste da se diskutira.
Na kogo mu odgovara ke si ja kupi ovaa dozvola.
Vazi za cela MAkedonija, nemora da trcam i baram punktovi kade se kupuvaat dozvoli, nemora da planiram odnapred ribarenje.
Skapa e, - Da. No znam tocno kade ke odat 1800 denari od nea. Kaj drugite dozvoli i ne sum tolku siguren.
Tocno e deka e skapa za golem broj od nasite ribolovci. No ima i drugi godisni pa neka biraat.
Jas ja odbrav ovaa.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 1:07 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... ах бе буржоазијо :mrgreen: Ти како главен на „рајата“ требит да се запрашаш шо е работата шо нешто не штимат, зашо твоите „подчинети“ не се задоволни, и да пробаш нешто да напрајш да тие се задоволни, за и тебе да ти е мирна глата ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 2:13 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Ако секој риболовец оди по 2-3 пати во месецот на вода (а оди)...тогаш напрајте математика дали се исплати или не.
За 5-6 месеци дозволата е исплатена.

Да почнам да одам од март 2-3 пати месечно, до јули-август сум ја исплатил. До ноември...ГАГА.

Не сфаќам што е тука скапо?? :roll: Дневна е на повеќето места по 300ден.

Па секој кој тргнал по риба не е под 1000ден.
Јадење, гориво, пиење, скари, опрема....дајте бидете реални.

Единствен проблем е што грото ги немаат наеднаш да ги фркнат тие 6000ден.

Но, не заборавајте...риболовот е хоби кое чини.

Па месечно даваат луѓе за у теретана по 2000ден. Некои фрлаат на мобилни пари.
Некои купуваат поклони за жените... :D

Не некој ми купил опрема од 1000 евра и сеа ми кажуе гачки како била скапа годишната дозволата од 6000ден. :lol:

Тешко ни е да се одвикнеме дека се плаќа...боли тоа, ама неме више џабе.

Тој што е сиромав, сиромав е и не оди по риба. Си гледа дома фамилијата.

Сиромав рибар НЕ ПОСТОИ...

Сите овие дискусии за дозволиве се само лични интереси, као леле здруженијава за жалење се.

Нешто инат, нешто лицемерие, нешто од ситни профити...итн.

Ако некој доби со тоа што нема да има регионални, тоа се риболовците.

Здруженијата сега се само активни, кога треба да се земат парите и никаде ги нема после.

Се научиле да млатат пари од рибарите и згора ги користат во вакви случаи.

Ако немате пари за државна, терајте си со дневна.

Не се грижете толку за здруженијата...запрашајте се колку пати сте биле и сте фатиле риба лани??

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 11:01 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Spaiva НапишиCOLON
Ако некој доби со тоа што нема да има регионални, тоа се риболовците.
Abe da puknes od maka :head_bang: :head_bang: Toa sto go imav za 1800denara sega go imam za 6000den na ezerata ne idam i ne me zanimaat.Znaci stvarno sum vo dobivka,i toa ne samo jas nego so site od kumanovo sto razgovarav. :head_bang:A i koncesionerite imaat dobivka od drzavnata,ke imaat gosti od strana a skrsena para nema da vidat.Bar da e izvadena kaj nekoj sto ima koncesija OK.
Ako prodolzat ovie dobivki odam u planinari ili izvidnici.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 11:23 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Просто неможам да поверувам какво лудило се глуми овде на форум.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ГОДИШНА ДРЖАВНА ДОЗВОЛА
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 11:36 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... па онда не глуми бе Spaiva, фактите говорат сами за себе :!:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS6667686970ELLIPSIS96»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 11 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum