www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Сеп 20, 2024 12:38 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS5354555657ELLIPSIS66»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 6:45 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
kladofora НапишиCOLON
kade majde mene da ja spomam mrf I de cititas :?:
Револтиран сум што се објавуваат дозволи кои важат само за некого.
Те цитирав и тебе и Коста во ист пост, споменувањето на МРФ е за постот на Коста.

Се сомневам дека риболовна дозвола може да важи за еден риболовец, а за друг да не важи.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 6:54 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
spirka.................ne moze da go krka ribolovecot, ako ja kupil dozvolata sto nekoj mu ja prodal so propisani reviri,a on platil za istite, sekoj sud normalen u drzavava ke ja bara vinata na toj sto mu ja prodal a e ne zakonska,, ako e :?: :?:

ne sakam da vleguvam vo diskusija ama ic, no ima za se malku strana koja te tera da ja branis i razmisluvas so svoja glava,,

za da gi nema ovie zaebancii vo idnina,, jas ovde pred cel forum garantiranm deka republicka dozvola ke ima vo mk koj jke bide najdobra i za ribolovciter i za koncesionerite,a cenata nema da bide pogolema od 30% od najmalata republicka plata vo drzavaava, memeoriraj go i ovoj post :D :D

citam i 2 tocki pod 8i 9 tie se nainteresni,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 6:57 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
VladoMKD НапишиCOLON
kladofora НапишиCOLON
kade majde mene da ja spomam mrf I de cititas :?:
Револтиран сум што се објавуваат дозволи кои важат само за некого.
Те цитирав и тебе и Коста во ист пост, споменувањето на МРФ е за постот на Коста.

Се сомневам дека риболовна дозвола може да важи за еден риболовец, а за друг да не важи.
Владо, имаш поента во прашањето, ама тоа е за уставен суд (а ако тоа ако се постави како такво ќе трае), патем речено, размислувам да извадам државна годишна, баш заради тоа.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 6:58 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
najdobro ke napravis, drugiot del od parite u babuna da gi uplatis :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 7:03 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Problemot e sto ribolovecot stvarno ke go krka ako mu dojde republicka inspekcija i mu pobara dozvola.
Sto da pravi ribolovecot ? Da go nosi so sebe dogovorot pomegu Babuna i Vardar ( i toa samo so eden potpis namesto dva )?

Nego se zapustevme so ovie problemi namesto ubavo da si pravime muabet za ribolov nie bistrime Zakoni.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 7:05 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
ицо може да го крка - значи можиш и сам да прочиташ во прекршочни одредби и да видиш
не е моја измишлјотина

- и не завземам страна да знаеш(имаш тотално погрешно мислење за тоа што ме прозиваш) и не ме интересира зср.петко или зср.трајко, ми боде очи што некој пак ке ги самари риболовците а и јас сум еден од нив
ако некој е согласен да го самарат - неможам тука ништо, ама барем некој кој е пописмен може да прочита и да се задума и да види колку години на назад го самареле и дали ке дозволи пак да му го товарат самарчето

а кој се тие точки де ајде кажиги ?
ако е за подобро на риболовците - секоја чест :NotWorthy:

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 7:05 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Aпр 15, 2011 3:11 pm
МислењаCOLON553
ЛокацијаCOLONSkopje
Da izvadi coek Edna vakva od Vardar 3.200 den. i za Mavrovo ili Kozjak 3.000 denari, pak be nekako ovaa drzavnata e najprifatliva. Baska razlikata megu vardarskava I drzavnata e 2.800 od koi 1.700 mislam ostanuvaat za maticnoto zdruzenie.
E sega za site sto vikaa deka drzavnata e preskapa , taa sega cini samo 2.800 denari poveke od dozvolata za nekolku " atraktivni" reviri.

_________________
Ракијата што ја носат рибарите кога одат по риба, има спасено многу повеќе риби
одколку што спасиле сите рибочуварски служби, здруженија и инспектори од ДИЗ заедно


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 7:11 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
коста НапишиCOLON
Ако се има права информација нека се даде во изворна форма, со линк до изворот на таа
вест, ако не, па подобро е да се одмолчи нешто, луѓе настрадаа поради криви информации.
Коста,
Правата информација е во сликите од соопштенитето или да го наречам известувањето на ЗСР Вардар за понудата која ја дава за уплата од 3.200,00 денари.
Правата информација е од мојот пост од разговорот со Кире, секретар на ЗСР Вардар, кој не знаеше ? не сакаше ? или немаше аргументиран одговор на моето прашање: ДАЛИ ТАА ДОЗВОЛА е верифицирана од МЗШВ?.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 7:21 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
ico baits НапишиCOLON
sekoj koncesioner sto nudi revir i naplaka za istiot, najgolema odgovornost snosi on, ribolovecot ama bas nema nikva vrska so toa dali i kako e taa dozvola zakonska ili ne,, a i nema pravo nikoj da go kazni ,sto i noprmalno vinata treba da ja bara kaj odgovorniot koj ja nudi i prodava taa usluga ..
Во право си Ицо,
Инспекторот, кога ќе му покажеш дозвола од Вардар11, а ловиш на Велешко, ќе ти го заплени приборот ќе ти пише казна :D, а тебе фино лепо ќе те упати на тужба против тој што те довел во заблуда и ти дал невалидна дозвола.
Работите обично завршуваат вака.
Затоа пак НАГЛАСУВАМ:
Пред да ја уплатиш таа дозвола, РАСПРАШАЈ СЕ УБАВО и УВЕРИ СЕ УБАВО (со презентација на пусулче) дека нема да имаш проблем на терен.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 15, 2013 7:23 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Najprvin da ve potsetam da ne zaboravime deka forumov e na site ribari ( i drustva)vo Mk.
Poradi toa ne treba da se gleda nekakvo netrpenie pomedju drustvata.
Vardar dava nekakov paket i valjda dobro razmislil za posledicite.
Dali e toa legitimno ili ne, neka treskaat glava onie sto se nad niv. Jasen se pravese pameten edna godina pa go krkaa.
Stvarno mislam deka ribilovecot nemoze da go krka so inspektor. Na dozvolata ti gi pisuva revirite i toa e toa.
Jas edinstveno se plasam za onoj del koj ti go davaat besplatno. Utre i ako se vospostavi deka revirite nesmeat da se davaat besplatno , togas nema sto da se bunis zatoa sto i onaka ne si gi platil. Togas ke si imas godisna dozvola za dva revira.Ako Vardar pravi nesto nezakonsko togas ova ke mu bide Ahilova peta.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS5354555657ELLIPSIS66»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 26 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum