www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Jул 13, 2024 9:40 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS96»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 17, 2011 10:24 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
$DARE$ НапишиCOLON
Ајде нека кажат колегиве колку пати се случило да има натегање околу плаќање дневни дозволи, па да им кажат чуварите колку сте 4ца ? Дајте 300 ден и ајде ловете.... А дозвола била 200 ден..... ( мене многу пати најчесто на Козјак и на Вардар)
Ama tuka i samite ribolovci se krivci. Pretpostavuvam deka koga ke dojde cuvarot zapocnuva mrcenje, pa muabet abe nisto ne fativme a ti mi baras 200 denari, pa daj be se znaeme sto godini, pa sedni na ednoi rakiice....... i sledi aj dajte 300 denari za cetvoricata.
Zosto bi imalo nateganje ako si gi izvadis parite i ja kupis dnevnata ?

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 17, 2011 10:44 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
Vo sporedba so site drzavi okulu nas dozvolata e SKAPA i toa e fakt. Ne navleguvam vo diskusii zosto e toa taka.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 17, 2011 11:12 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Сеп 14, 2011 2:47 pm
МислењаCOLON199
Sekoja voda sto ne se poribuva se nisti,epa taka on gi brka ribarite so samoto namaluvanje na ribniot fond si odat ribarite.

So namaluvanje na ribniot fond, se namaluvaat i ribolovcite se zgolemuva pobaruvackata i cenata na riba(kolku i da e limitiran ulovot 1 kg ili 5 kg sepak se nosi riba na trpezite) i sega komu mu odgovara takvata sostojba ? sami procenete, sekoj vlece na svoja strana i ima svoe viduvanje i opravduvanje za takvite postapki. Vo odgovorot na ova se krie odnesuvanjeto na site sto se povrzani so ribolovot.
Neli kapitalot e na prvo mesto i mora da se stiti.
E sega nas nikoj ne ne recka za nisto i ni e krivo za toa.
Kolku da bide godisnata?

Koj ke ima finansii ke si ja kupi i sakal nejkel ke se odnesuva kako sto e na teren dozvoleno ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 17, 2011 1:21 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
$DARE$ НапишиCOLON
(столе) Е видиш Филип со републичката која мислам дека чинеше 5,000 денари одиш као господин секаде. И “ десперадосите“ и на Тиквешко и на Козјак само ќе те поздрават и чао бато.

Ја баш и не мислам дека е така....... Многу пути се дешавало да дојдат чуварите и да има трзавици, повуци потегни ситуации, заради нивните познати муабети--овде ова не ти важи треба дневна да се вади (парагон блокче со печат од гинеколог и неразбирлив ракопис нашкрапано набрзина) И нормално коа ке се испокараат имаш муабет од типот.......ај ај колку души сте 4ца.......соберете 250 денари и ајде ќутете си..........
Жалам, ама мислам дека немале републичка дозвола.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 17, 2011 3:01 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
$DARE$ НапишиCOLON
Ајде нека кажат колегиве колку пати се случило да има натегање околу плаќање дневни дозволи, па да им кажат чуварите колку сте 4ца ? Дајте 300 ден и ајде ловете.... А дозвола била 200 ден..... ( мене многу пати најчесто на Козјак и на Вардар)
Даре ние зборуваме за РЕПУБЛИЧКА ДОЗВОЛА која, сега за сега, ја издава Министерството за земјоделие... дали е скапа или не. За дневните јасно ни е на сите. И јас се имам расправано со чуварите на Козјак, ама не за плаќање, туку да добијам фискална сметка која ако не ја побараш...“топки“ ќе ти ја дадат иако тоа им е обврска.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 17, 2011 3:50 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
kompir99 НапишиCOLON
Keltan imas podatok kolku pati koncesionerot za negovoto vladeenje go ima poribeno Tikvesto i so sto?Sekoja voda sto ne se poribuva se nisti,epa taka on gi brka ribarite so samoto namaluvanje na ribniot fond si odat ribarite.Porano pat od Skopje do Tikvesko i ostanati troskovi gi kompeziravme i bevme zadovolni so 3 do 4 kila crvenoperka,a unazad dobri 5 godini samo somce lovime koe ke sotre se ostanato zto zivee vo toa ezero.Zboram vo moe licno ime sega da prati kola ili avtobus po mene ne mu odam na Tikvesko a ako cita gazdata neka se zaprasa zosto e toa taka...A ako nekoj ljubi statistika neka se stavi edna tema za Tikvesko za glasanje i od 500 clena ke go vidite ishodot.
Vidi,pogresno me razbiras,zboruvam za toa deka uspea do 99 % da gi natera site da vadat dozvola,jaka kontrola toa mi e poentata.A dali poribuva kolku izlovuva e druga prikazna,koja nie ne mozeme da e znaeme.Sigurno ima nekoja institucija sto treba da vrsi nadzor nad nego ..a dali i vrsi e toa e pak treta prikazna... se razbirame sega ?
Da se vratam na temata,pak velam mene licno mi odgovara takva edna republicka dozvola.Vo minatoto kolku pati ce mi teknelo da smenam voda i na kraj ce se otkazam od nedovolno informacii,dali e dozvoleno,kade dnevna kade ova ona... Vaka ti padna na pamet, trska vo raka i sibaj :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 17, 2011 4:05 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Vo pravo si treba nekoj da go kontrolira ama nikoj brat nikoj na koj sto saka mu dozvoli da stavi kafezi koj sto saka da pravi. Na nas site ni odgovara godisna ali cenata neka ja prilagodat na makedonskite uslovi na nasiot standart i pojaka kontrola kolku riba ke poneses pa posle toa site ke izvadat godisni nema da se cenkaat.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 17, 2011 4:57 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
Stole НапишиCOLON
$DARE$ НапишиCOLON
(столе) Е видиш Филип со републичката која мислам дека чинеше 5,000 денари одиш као господин секаде. И “ десперадосите“ и на Тиквешко и на Козјак само ќе те поздрават и чао бато.

Ја баш и не мислам дека е така....... Многу пути се дешавало да дојдат чуварите и да има трзавици, повуци потегни ситуации, заради нивните познати муабети--овде ова не ти важи треба дневна да се вади (парагон блокче со печат од гинеколог и неразбирлив ракопис нашкрапано набрзина) И нормално коа ке се испокараат имаш муабет од типот.......ај ај колку души сте 4ца.......соберете 250 денари и ајде ќутете си..........
Жалам, ама мислам дека немале републичка дозвола.
Мислам дека сум доволно писмен за да разликувам годишна довола за некој ревир, од републичка дозвола ! И во моментов седам со човекот, и го дискутираме истото, само незнам како да ви докажам................Како и да е....Било непоновило се !!!

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 17, 2011 5:07 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
Stole НапишиCOLON
$DARE$ НапишиCOLON
Ајде нека кажат колегиве колку пати се случило да има натегање околу плаќање дневни дозволи, па да им кажат чуварите колку сте 4ца ? Дајте 300 ден и ајде ловете.... А дозвола била 200 ден..... ( мене многу пати најчесто на Козјак и на Вардар)
Даре ние зборуваме за РЕПУБЛИЧКА ДОЗВОЛА која, сега за сега, ја издава Министерството за земјоделие... дали е скапа или не. За дневните јасно ни е на сите. И јас се имам расправано со чуварите на Козјак, ама не за плаќање, туку да добијам фискална сметка која ако не ја побараш...“топки“ ќе ти ја дадат иако тоа им е обврска.
Разбирам за што зборувате, апсолутно си во право, јас само споделив искуство кое се десило пред мои очи поврзано со Републичката дозвола пред 4-5 години.......

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 17, 2011 5:22 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Ministerstvoto koe ja izdava taa republicka dozvola direktno moze i toa kako da vlijae na cenite na dozvolite kaj site koncesioneri.Ako e niska nikoj ne e budala da vadi za eden revir dozvola....Ama taka bi nemale prihodi konsesionerite... Vo sekoj slucaj TOA ministerstvo go ima instrumentot da vlijae na cenata na site dozvoli :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS45678ELLIPSIS96»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum