www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Сеп 22, 2024 1:12 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4748495051ELLIPSIS81»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 15, 2012 8:24 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 07, 2011 2:04 pm
МислењаCOLON138
ЛокацијаCOLONBITOLA
da nema nikakvi zabuni se na otvoranjeto na ponudite bese povekje od korektno
no od prvicnite informacii so koj raspolagam sakam da kazam deka ima mnogu ne realni ponudi bidejki vo niv bea navedeni raboti koj se prakticno neizvodlivi,i zatoa sakam da potenciram deka treba da se obrni vnimanie pri odlucuvanjeto.ne e blagodarno da se zbora sega no samo eden mal podatok:POKATOK br. 1 :bitola do vcera imase maksimalen broj na ribolovci prema izadeni dozvoli 938, a od vcera preku nok bitola dobi 1600 ribolovci.ova ke go obrazlozam vo druga prilika.PODATOK br 2:do vcera bitola imase samo 1 ribocuvar so iniciali T.O. koj naj cesno i naj iskreno si ja rabotese svojata rabota SAM ,a sega od vcera preku nok se zainteresirani 26 lugje koi sakaat da bidat ribocuvari.ovaj podatok "me raduva ", zatoa sto znam deka ribite vo bitola "ke se osekjaat bezbedni".i ova ke go obrazlozam vo druga prilika.PODATOK br 3:ni samiot ne pametam koga posleden pat imalo poribuvanje vo bitola, a sega od vcera preku nok se spomenuvaat milionski sumi za poribuvanje,a nikoj nemozi da kazi kako ke dojdat do tie milioni koga i samite se vo dolgovi,"NEMAAT MNOGU DOLG,MALKU POVEKJE OD GRCIJA"
gi MOLAM nadleznite dobro da razmislat pred da donesat odluka.

_________________
><>- GoSPoDE DaJ NI ZdRAvJE i RiBOloV -<><


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 15, 2012 8:48 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Думбал пријателче , па знаеш дека кај нас се се случува преку ноќ ;)
сите се крстиме и се надеваме дека овој пат ке биде како што треба , тоа само ни останува :D

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 15, 2012 9:09 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Комисијата решава врз основа на понудените 4 критеријуми. Од нив три се со ,, бројки ,, и тамо е јасно дека тој што има понудено поголема бројка ќе добие повеќе бодови. Четвртиот критериум е план и програма каде нема бројки и комисијата решава врз основа на квалитетот на програмата но и минатите искуства со понудувачите.
Сметам дека дел од понудените бројки се нереални.
Но тоа треба да го решаваат инспекциските служби при нивните контроли на Здруженијата. Мислам дека овие служби во иднина ќе треба подобро да си ја извршуваат својата работа и тамо каде бројките од програмата не соодветствуваат на реалноста да се одземаат концесии ( тоа се случувало и треба да се случува почесто во иднина ).
Комисијата нема право да решава по сопствено убедување ( тек тогаш би настанале проблеми ) туку врз основа на бројките во понудената тендерска документација.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 15, 2012 9:26 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Maр 08, 2011 6:49 pm
МислењаCOLON374
Edno treba zasekogas da se zxnae vo ovaa nasa zemja na koj treba da se dodeluva koncesija
Kako e mozno da se dava koncesija na nekoja voda a nikoj da ne pravi kontrola kako koncesionerot se grizi za istata.Primer znaci za da ucestvuvas na oglas uslov e minimum 50 clenovi
Reka Bregalnica revir broj 4 od Istibanje do vliv na Zletovica koncesioner zdruzenie od Vinica so 10 clenovi koja e taa logika nitu eden vraboten ribocuvar kontrola nikade po rekata poribuvanje vo poslednite 20 god ni parce riba stvarno ne mi e jasno za aramilak na rekata da ne zboruvam toa e samo eden primer a gi ima mnogu .Kolegi od Ribar programata vi e profesionalno i realno sraboteno i treba da se izborite do kraj neka se vklucat i inspekciskite sluzbi da se napravi kontrola na zdruzenijata za tocnosta na podatocite
Dosta e veke od neodgovorni koncesioneri koi dobivaat koncesii a nieden clen nemoze da lovi mirno na istata voda koja ja stopanisuvaat da se stavi kraj so takvite zdruzenija ILI RABOTI PRAVILNO ILI OSTAVI GI DA RABOTAT ONIE KOI STO SAKAT I UMEEAT DA RABOTAT
POZDRAV
.

_________________
pod golemite kamenja golemite mreni se krijat


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 15, 2012 9:56 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
ico baits НапишиCOLON
ti pojma nemas sto zboruvas, za vodoca znaev pred 3 dena deka samo mrena ke odi so ponuda,, zatoa i pisav , a za strezevo i kozjak samiot kaza zosto ke bidat koncesioneri starite,,, :idea:

kolku ponudi imaese za strezevo, :?: :?: a sto se odnesuva do koj koja voda ke ja zeme, ne se zamaram tolku, samo ti pogresno si svatil. nego taka stojat rabotite, pa ke vidime i posle ke diskutirame..
ico би те замолил да не шириш погрешни информации, вчера ти кажав, а денес ти потврдувам
1. за водоча има една понуда, ама не е мрена
2. за стрежево има 4 понуди и не сум баш сигурен дали стариот концесионер ќе победи
3. за козјак има 2 понуди и двете се моќни,

така што да не фрламе рекла-казала моабети


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 15, 2012 10:19 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... како е за ОЕ, се знајт од прилика нешто?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 15, 2012 10:21 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Neblagodarno e nie ovde da se prepukuvame koj kako kolku i koga dal \ zel ..... Na 22-ri ke bide se jasno (mislam deka togash treba da se izleze so konecnite brojki. I JAS nesakam stariot koncesioner povtorno da ja dobie koncesijata za Strezevo, no znam so sigurnost deka kupile nov 16k.s. motor za camec i cekale nov poracan camec za vrsenje na kontroli.Dali neshto odnapred e stokmeno ostanuva da vidime.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 15, 2012 6:54 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
неофицијално, евидентиран е сериозен и голем проблем кај голем број 2/3 понудувачи за концесиите, дали се работи за колективен обид за манипулација со државата, или пак за поединечни обиди за манипулација или пак повеќе здруженија не отвориле очи или подпаднале под нечии глупави сугестии, останува времето да покаже, лошо е што во целиот проблем очигледен дел е и една од институциите која нудела форумулари за договори за порибување чие раководство треба добро да се замисли што им нудела на здруженијата.....како се ќе заврши.....допрва ќе се одлучува


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 15, 2012 7:07 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Нешто се шушка дека некој Здруженија ја ставале бројката за 6 годишно порибување како за 1 година.
Со други зборови на тендерската документација се става цифрата за 6-годишно порибување а во договорот со репроцентарот ( којшто е исто дел од тендерската документација ) за 1-годишно или обратно.
??????

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: koncesii 2012
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 15, 2012 7:10 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
jas da sum ke im ja dadam, i drugata god ke im baram poribuvanje od 30.ooo evra.stom taka sakaat. e posle ke ima , pu pu nevazi :D :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4748495051ELLIPSIS81»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 12 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum