www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Сеп 21, 2024 1:59 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4243444546ELLIPSIS66»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 5:47 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
Pa nema koj da go tera zatoa i ne vadi dozvola, ako nema koj da gi proveruva tie dozvoli zasto da vadi..Se razocaral decko od rekata zatoa i gi spomnav mrezite, zatoa nema ni da vadi dozvola..

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 5:48 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
filip030682 НапишиCOLON
Od ovaa zaebancija so zabran za sorabotka pomedju drustvata od edna strana i nenormalno visoka drzavna dozvola od druga strana odi vo korist samo na onie zdruzenia koi ne se koncesioneri,potocno za drustvata koi nemaat obvrska da poribuvaa,placaat cuvarska sluzba.Znaci daj sto das kolku platat clenarina tolku,kolku izvadat drzavna tolku oni se vo dobit kako i da ja vrtis.
ЦитатCOLON
Целта е да се натераат здруженијата повеќе да работат и да се внесе малку повеќе интелектуална свест кај нив.
Да научат како да заработат.
Do ovaa cel nema da se dojde dokolku im go desetkuvame clenstvoto na zdruzenijata toa e jasno kako dena samo nekoj koj e zasluzen sto dojde do ova treba glavata da ja izvadi od pesok ili bar da prestane da laze deka rabotat vo interes na ribarite.
Neka mi objasni sega nekoj kako malite drustva so pomalku atraktivni reviri ke opstojat so 10-30-50 godisni dozvoli samo za nivniot revir.Eve sega koj ribar ke izvadi dozvola primer za Kriva reka,revir otsecen od svetot,slab so ribi a so cenaata na dozvolata gore dole ist so primer nekoj revir od r.Vardar.
Uste sega gledam sto ke se sluci so tie mali reviri,poradi nemanje sredstva ili ke gi prepustat bez cuvarski sluzbi,poribuvanje ili pak ke se otkazat od koncesijata.

Izlez gledam samo ako se intervenira so amandman vo zakonot da se namali drzavnata na razumni 3000-4000denara ili BOJKOT

Kako i da e ovaa situacija od prethodnite godini ke prodolzi uste malku.
Filip030682, пред да напишеш нешто, РАЗМИСЛИ бре дечко што сакаш да кажеш со напишаното.
Ај по ред:
1.Велиш ...“odi vo korist samo na onie zdruzenia koi ne se koncesioneri,potocno za drustvata koi nemaat obvrska da poribuvaa,placaat cuvarska sluzba...“
Врз основа на што бре Филипе заклучи дека ДРЖАВНИТЕ дозволи, тие што сакаат да ги имаат, ќе ги извадат преку овие здруженија ??? Или одиш со...“ ДАЈ ЌЕ ТРЕСНУ па можда ќе погоду ???.“
2. Велиш...“samo nekoj koj e zasluzen sto dojde do ova treba glavata da ja izvadi od pesok ili bar da prestane da laze deka rabotat vo interes na ribarite“...
Па кажи бре еднаш Филипе КОЈ Е ЗАСЛУЖЕН за ова, или и овде ќе одиш со “ДАЈ ЌЕ ТРЕСНУ па можда ќе погоду ??.
3. Велиш...“Eve sega koj ribar ke izvadi dozvola primer za Kriva reka,revir otsecen od svetot,slab so ribi a so cenaata na dozvolata gore dole ist so primer nekoj revir od r.Vardar.
А си се запрашал ли Филипе ЗОШТО ревирот е слаб со риби ????
На крај, како сакаш свати го: За ваква сериозна работа сепак треба ИЗДРЖАНО да се пишува.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 5:49 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Лошо ја вртиш водата Филипе, види го коментарот на Даниел и ќе сватиш што е поентата, коментарот на Даниел потврдува дека Концесионерот на Пчиња 3 години не поминал со чувари, ниту легитимација, ниту дозвола да провери кај рибарите, тоа значи дека концесионерот спие, а резултат на тоа се мрежите на сите страни и револтирани рибари,....ваквите концесионери обично се будеа од зимскиот сон само во Јануари кога ги склопуваа регионалните дозволи, им ги зимаа парите на луѓето и после одма назад во кревет и во сон до следната година,....какви чувари, какво чување на ревир, какво порибување.....они си ги лапнале парите на почеток на година и после никаде ги нема,......и сега кога испадна дека регионалните биле незаконски интервентно се будат затоа што паричките нема да им паднат од небо во Јануари секоја година, туку треба цела година да работи, па да му плаќаат дозвола. Концесионерот на Пчиња ќе успее да го натера дечкото од Студена Бара да извади дозвола знаеш кога ???......кога дечкото од Студена Бара ќе види дека поминуваат чувари, дека се фаќаат мрежарите, дека се порибува, дека има риба во реката,дека концесионерот работи постојано и цела година, онака како што треба и како што бара законот....тогаш со мерак ќе извади дозвола и ќе му плати на концесионерот.........КОНЦЕСИОНЕРОТ ТРЕБА ДА ГИ ЗАСЛУЖИ ПАРИТЕ ОД РИБАРОТ ТОА ДА ТИ Е ЈАСНО


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 5:50 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
krste1978 НапишиCOLON
Eve za mene najatraktiven reon za fakanje ribi mi e Kozjak a go nema vo niedna regionalna kosta 3000 den godisna ke ve molam da mi pomognete...kozjak 3000 + regionalna od vardar 2700 mislam deka bese = 5700 kolku pari mi falat za drzavna...
Uste cekam da mi ja objasni nekoj semava...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 6:04 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
Ke se nacekas Krste - 300 denari? :lol:

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 6:14 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
I seega za 300 den ke ribolovam sede vo drzavata a za 2700 samo na vardar i velesko pak go nemam kozjak..
Kemi dade nekoj 300 tolku mi falat...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 6:20 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
krste1978 НапишиCOLON
krste1978 НапишиCOLON
Eve za mene najatraktiven reon za fakanje ribi mi e Kozjak a go nema vo niedna regionalna kosta 3000 den godisna ke ve molam da mi pomognete...kozjak 3000 + regionalna od vardar 2700 mislam deka bese = 5700 kolku pari mi falat za drzavna...
Uste cekam da mi ja objasni nekoj semava...
Eve jas ke ti objasnam.
Tebe ti odgovara da si izvadis Drzavna dozvola od 6000 den.Kraj na prikaskata,no ti ja imase taa moznost i do sega,no jas ke ja nemam onaa moznost koja mene mi treba REGIONALNA.
Dali mi odgovara na mene sega da izvadam revirska po ista cena kako sto vadev do sega regionalna za 1400den.
Eve sega jas sakam da lovam na Pcinja,Kriva reka i Vardar so ovaa pizdarija sto ja nekoj predizvika nepotrebno jas gi nemam parite za ovoj revir.Kako mi izgleda nema da vadam nikakva dozvola ke si odam na Gogomon 3-4 pati godisno i ako me ogree sonce nekoj den primer na kozjak.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 6:21 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Крсте, јас мојата дилема ја РАЗРЕШИВ :D . Јас претежно ловам на ревири Пчиња 1 (ЗСР Вардар 1.300 денари год. дозвола) и Пчиња 2 ( ЗСР Пчиња Куманово 2,800 денари год. дозвола) или вкупно за таа река, која БИТАНГИ дозволија да се ОПУСТОШИ, ТРЕБА ДА ДАДАМ 4.100 денари..За додатни 1.900 денари...ма вадам ДРЖАВНА и одам ко г-дин. А може ќе се видиме и на КОзјак :D

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 6:22 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
Boris -ribar.com.mk НапишиCOLON
filip030682 НапишиCOLON
Neka mi objasni sega nekoj kako malite drustva so pomalku atraktivni reviri ke opstojat so 10-30-50 godisni dozvoli samo za nivniot revir.Eve sega koj ribar ke izvadi dozvola primer za Kriva reka,revir otsecen od svetot,slab so ribi a so cenaata na dozvolata gore dole ist so primer nekoj revir od r.Vardar.
Uste sega gledam sto ke se sluci so tie mali reviri,poradi nemanje sredstva ili ke gi prepustat bez cuvarski sluzbi,poribuvanje ili pak ke se otkazat od koncesijata.
Ако го прашаш Васе ќе ти каже дека и до сега од џеб плаќал за ревирот и дека не е исплатлив ревирот ниту со регионални, ниту со незнам какви дозволи да измислат,ниту со добра работа....тоа е реален проблем за некои ревири, но за тоа треба да се замисли државата и тој што ги скроил така ревирите и да се најде решение, да има ново прекројување, да се спојат некои реки, езера и ревири за да може да има исплатливи ревири, таков е примерот со Крива Река која во моментов само Субрата Рој може да ја работи,.....но има и куп други примери каде некои ревири можат да донесат многу повеќе приходи одколку што тоа го мисли некој актуелен заспан концесионер кој си мисли дека со дремење се работи една вода......примерите се насекаде околу нас.....Пример - додека Црн Дрим градат патека за риболов во моментов, а Брегалница 2011 водат војна со мрежарите кај нив,.....имаш некои концесионери кои спијат и мислат парите и рибарите од господа ќе им паднат....таму каде што се работи, таму се гледаат резултатите и таму рибарите ќе си платат дозвола, .....таму каде што не се работи, таму нема резултати, нема риболовци, нема плаќање дозволи, се зголемува рибокрадство.....тоа е тоа пазарен принцип, ако те бива ќе напредуваш, ако не те бива ќе пропаднеш
Нов закон треба да се донесе, овој оваков каков е, не се оправа со амандмани.
Основа за новиот закон да биде првенствената поделба на водните ресурси на,
1.
-комерцијални води наменети стопански риболов, (но и спортски и рекреативен ако тоа го дозволи концесионерот ) и,
-некомерцијални води(исклучиво рекреативен и спортски риболов), концесии за риболовни здруженија
2.
Експертите кои ќе ги пишуваат риболовните основи да се раководат согласно горе споменатиот принцип, односно во фокусот на нивната стручна експертиза, биде секогаш примарен фактор дали некоја вода-ревир, има потенцијал за комерцијално(стопанско) искористување или не.
Едно појаснување, моја сугестија е да како стопански не се смета риболовот со трска, бидејќи во риболовните основи, сегашни, има процена и за тоа, (Треска 2 и 3).
Таква процена може да важи за Нов Зеланд, Аљаска, итн, во моментов кај нас не.
Понатаму да не должам, сите работи ќе се наредат сами од себе.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Годишни Риболовни Дозволи
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 04, 2013 6:23 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 15, 2012 11:28 am
МислењаCOLON2075
ЛокацијаCOLONKumanovo
I jas vadam Drzavna ovaa godina DEFINITIVNO.....

_________________
BISTRO

Vremeto tamu mi e dragoceno za da si go gubam izigruvajci deka sum Stevo Karapandza

Alliance Carp Team

Предупреден


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4243444546ELLIPSIS66»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum